BonAir
بن ایر

اسفناج یادگار چند هزار ساله ایرانی ها در چین

اسفناج یادگار چند هزار ساله ایرانی ها در چین

به گزارش بن ایر یزد نماینده هسته چین ایران در كشور چین روابط دو كشور و ایران و چین را متعلق به دوران پیش از میلاد مسیح (ع) و شروع این ارتباط را عمدتاً با مبحث تجارت دانست.


«محمدحسین اسلامی نسب» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این كه رابطه ایران و چین به دو قرن پیش از میلاد مسیح(ع) مربوط می شود، اظهار نمود: در این برهه ی زمانی ارتباط چین با ایران به صورت غیر مستقیم و از راه تجارت ابریشم چین از راه هند به ایران آغاز شد، به صورتی كه «جان چن» یكی از تجار چینی برای نخستین بار به سمت ایران حركت كرد و نخستین ارتباط مستقیم ایران و چین برقرار شد.
وی با بیان این كه ایرانی ها بعد از گذشت دو قرن از میلاد مسیح به كشور چین رفت، اضافه كرد: دومین ارتباط رسمی بین ایران و چین در دوران ساسانیان شكل گرفت به نحوی كه تجاری از ایران به سمت كشور چین حركت كردند و اخیراً هم در همین رابطه بیشتر از هزار سكه متعلق به دوران ساسانی در چین كشف شد كه حالا در موزه های این كشور نگهداری می شود.
وی با بیان این كه در سلسله «یوان» در چین، ارتباطات بین ایران و چین بسیار تقویت و بیشتر شد، اظهار داشت: در این دوران داروهای چینی، ظروف چینی و نقاشی های چینی و ابریشم مبادله می شد و حتی در این دوره، زبان فارسی بعد از زبان های چینی و مغولی جزو سه زبان مهم این كشور به شمار می رفت به صورتی كه حالا هم در برخی از مناطق چین عبارات مشترك ایرانی در این سرزمین برجا مانده است.
نماینده هسته چین ایران در كشور چین با بیان این كه ایرانی ها برای نخستین بار كالاهایی مانند انگور، انار، خیارسبز، فلفل و اسفناج(به زبان محلی«بوت سن» كه ایران را هم بعضاً با همین عنوان می شناسند) به چین آوردند، اظهار داشت: در مقابل هم ایرانی ها نحوه تولید ابریشم و آهن را از چینی ها فرا گرفتند و این مهارت ها وارد ایران كردند.
وی در ارتباط با اختلاف نظر ایران و چین بر سر ریشه و مبدا پیدایش قنات هم خاطرنشان كرد: در منطقه «شین جیان» كشور چین كه قنات رایج است، اختلاف نظرهایی بر سر مبدا این سازه های آبی تاریخی وجود دارد اما اسناد و شواهد گویای مبدا 100 درصدی قنات از كشور ایران است.
اسلامی نسب همینطور از وجود پارچه های ایرانی و دستگاه بافندگی در موزه ملی چین یاد كرد و اظهار داشت: البته این اختلاف نظر هم وجود دارد كه كشور چین مبدا سبك و اختراع مهارت و هنر صنعت نساجی است.1399/01/15
13:07:35
5.0 / 5
3198
تگهای خبر: تاریخی , تولید , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳