BonAir
بن ایر

در وضع كنونی

تبلیغ و اجرای تور مسافرتی تخلف است

تبلیغ و اجرای تور مسافرتی تخلف است

به گزارش بن ایر معاون گردشگری تصریح كرد: تبلیغ و اجرای هر نوع تور مسافرتی در وضیعتی كه ویروس كرونا هنوز شیوع دارد، تخلف محرز است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، پرونده ویروس كرونا هنوز بسته نشده و هشدارها درباره منع سفرهای غیرضروری همچنان پابرجا است، با این وجود تعطیلات آخر هفته، به برخی آژانس های مسافرتی انگیزه داده تا دست به كار شوند و به شهرهایی مثل مشهد، تور بگذارند. معاون گردشگری این رفتار را تخلف محرز دانسته و رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هم تقصیر را گردن «آژانس نماها» انداخته است.
این تورها بیشتر با قطار و هوایپما اجرا می شوند كه این مدت تردد آنها به نسبت خودروی مسافران، كمتر محدود شد. اقامت مسافران تور هم در هتل هایی است كه مشخص نیست، پس از یك دوره تعطیلی كرونا، اجازه پذیرش میهمان را گرفته اند یا نه.
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ قبلا با ابلاغ دستورالعمل «جامع جلوگیری از شیوع بیماری كرونا»، تاكید كرده بود: واحدهای گردشگری تعطیل شده، حق بازگشایی خودسرانه را ندارند.
در پروتكل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده بر اثر انتشار كرونا تاكید شده كه «۱ ـ تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت كتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت مجدد دریافت نمایند. ۲ ـ هیچ یك از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و پیش از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه كشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت. ۳ ـ سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش قبل از بازگشایی كنترل و تست شود. ۴ ـ تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم شود. ۵ ـ برق، گاز و آب آشامیدنی تمام قسمت ها برقرار شود. ۶ ـ تا حد ممكن از پرسنل قبلی به منظور كار دعوت شود. ۷ ـ قبل از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی شود. ۸ ـ قبل از شروع مجدد فعالیت از سلامت پرسنل به وسیله انجام معاینات طب كار و تهیه كارت بهداشت اطمینان حاصل كنند. ۹ ـ مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماكن استان اعلام گردد. »
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره اقدام بعضی از آژانس های گردشگری برای تبلیغ تور و اجرای آن، با تاكید بر این نكته كه شرایط «فورس ماژور» و دستورالعمل «ساز و كار لغو سفر» همچنان برقرار و معتبر است، به ایسنا اظهار داشت: در دستورالعمل لغو سفر به همه تاسیسات گردشگری تاكید گردیده است تا «اطلاع ثانوی» از دادن هر گونه تعهد به مسافر خودداری كنند؛ چون كه نمی توان تاریخی، حتی به صورت تقریبی برای آخر شیوع كرونا تعیین كرد. تا زمانی كه این امكان وجود ندارد مقررات آن دستورالعمل پابرجا است و همچنان از آژانس های گردشگری، هتل و سایر فعالان گردشگری خواهش می نماییم تعهد جدیدی به مسافر ندهند، چون عملا امكان پاسخگویی وجود ندارد.
وی افزود: گاها مشاهده می شود چون آژانس توان بازگشت پول مسافر را ندارد، وعده می دهد با آخر تعطیلات نوروز، تورهای مناسبتی را هوایی و ریلی اجرا كند، اما وقتی شهرها رسما اعلام نموده اند از پذیرش مسافر معذورند و وضعیت عادی هنوز نشده است، چگونه می خواهند این تورها را اجرا كنند.
معاون گردشگری متذكر شد: وضع موجود خارج از اراده افراد است، چه از سوی آژانس و چه مسافر، ازاین رو طرفین نباید اصرار به سفر داشته باشند، به خصوص حالا كه تصمیم ها وارد فاز سختگیرانه ای شده و منطقی ترین راه، آن است كه از تعهدات اجبار آور خودداری شود.
تیموری در عین حال كه تبلیغ و اجرای هر نوع تور مسافرتی پس از تعطیلات نوروز را تخلف محرز دانست، درباره برخورد با این متخلفان، اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حكم قانونی برای برخورد با این افراد را ندارد، اما نهادهایی مثل نیروی انتظامی طبق ماموریتی كه از سوی ستاد ملی مدیریت كرونا دارد، در صورت مشاهده و گزارش شدن این تخلفات، برخورد قانونی خواهد نمود. ضمن این كه آژانس های مسافرتی اگر توری را برای آینده تبلیغ كرده اند، اقدام غیرقانونی انجام نداده اند كه با آنها برخورد شود، مسئله این است كه در شرایط موجود، با عنایت به دستورهای ستاد ملی مدیریت كرونا و تا اطلاع ثانوی، دفاتر خدمات مسافرتی نمی توانند و نباید تعهد تازه ای بدهند.
اما حرمت الله رفیعی ـ رئیس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ كه اعتقاد دارد آژانس ها در خوشبینانه ترین حالت از خردادماه كار خویش را شروع حواهند كرد، درباره تبلیغ تور با آخر تعطیلات نوروز و به مناسبت تعطیلی آخر هفته، با این تصور كه طرح «فاصله گذاری اجتماعی» تا آن موقع منقضی خواهد شد، به ایسنا اظهار داشت: با عنایت به وضعیت موجود، همچنان تاكید بر این است كه از ایجاد هر گونه تعهد جدید به مسافران خودداری شود.
او درباره تبلیغاتی كه بعضی از دفاتر خدمات مسافرتی به راه انداخته اند هم اظهار نمود: این ها تبلیغات دروغین است، همه ما می دانیم الان توریست وجود ندارد، این تبلیغات را هم یك عده «آژانس نما» انجام می دهند كه دنبال كسب درآمد از شرایط موجود هستند، وگرنه دفاتر خدمات مسافرتی كه همچنان با كنسلی تورها، پروازها، قطارها و استرداد كامل وجوه به مسافر، دست به گریبان اند، وضعیت مشخصی دارند.
رفیعی با یادآوری این كه صنعت توریسم بیشترین لطمه را از ویروس كرونا خورده است، اضافه كرد: زندگی و معیشت مردم تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته و پیشبینی می شود تا پاك شدن جامعه و ریشه كن شدن این ویروس، سفر به آخرین گزینه برای مردم تبدیل گردد و فعلا كسی رغبت نكند با تور سفر برود، با این شرایط از همه دفاتر خدمات مسافرتی درخواست می كنم هیچ تعهدی به مسافر ندهند كه بعدا نتوانند پاسخگو باشند.



1399/01/17
16:16:47
5.0 / 5
3015
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵