BonAir
بن ایر

در پی بارش های اخیر؛

سقف نمازگاه شیخ هادی نجم آبادی فروریخت

سقف نمازگاه شیخ هادی نجم آبادی فروریخت

به گزارش بن ایر سقف مسجد قاجاری نجم آباد در استان البرز كه محل عبادت شیخ هادی نجم آبادی بوده و فعالان میراث فرهنگی بارها درباره وضعیت آن اخطار داده بودند، فرو ریخت.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: مسجد قاجاری نجم آباد در شهرستان نظرآباد استان البرز از دوره قاجار به یادگار مانده است كه این روزها، به علت بارش باران های مختلف در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است. آبان ماه سال قبل بخشی از سقف این مسجد فرو ریخته بود؛ مسجدی كه آیت الله شیخ هادی نجم آبادی و روحانیون و علمای دیگر هم در آن نماز گزارده اند.
حسین عسگری نویسنده و مؤلف كتاب «دشتی به وسعت تاریخ» در اینباره به خبرنگار مهر می گوید:
این مسجد در سال ۸۶ بعنوان اثر ملی ثبت شده است. ما بارها نسبت به وضعیت آن اخطار داده بودیم اما هیچگاه به نتیجه ای نرسیدیم. حتی آقای صابری مدیركل سابق میراث فرهنگی استان البرز هم از این مسجد دیدن كرد. مدیر میراث فرهنگی نظرآباد هم از وضعیت آن آگاه بود تا اینكه پلاستیكی برای پیشگیری از تخریب بیشتر سقف كشیدیم كه می دانستیم موقت است. وضعیت این مسجد به همین شكل ادامه داشت تا اینكه بخش های دیگری از سقف آن در ایام اخیر و به علت بارش های سنگین فرو ریخت.
اكبر شماخی از شورای روستای نجم آباد هم درباره این مسجد توضیحاتی داشت كه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:
ضلع جنوبی و جنوب شرقی مسجد به علت آنكه ترمیم نشده بود، فرو ریخت و سبب شد بیشتر از یك سوم سقف آن از بین برود. ما بارها اخطار داده بودیم حتی گفتیم كه علف های یك متری روی سقف روییده است كه آنرا سست تر می كند. مدیر میراث شهرستان گفته بود كه آنرا مرمت خواهد نمود. با این وجود كاری انجام نشد. می دانستیم كه نایلون كشیدن روی سقف، كاری از پیش نمی برد ولی باید بودجه ای برای آن اختصاص می دادند چون این مسجد ثبت ملی و تاریخی است. حالا هزینه بیشتری باید برای مرمت آن صرف شود. درباره وضعیت این مسجد، افراد مختلفی واكنش نشان داده بودند همچون حكمت الله ملاصالحی از اساتید دانشگاه و عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی كه در یادداشتی انتقادی، نسبت به بی توجهی به میراث شهرستان نظرآباد واكنش نشان داده بود.
اسماعیل آل احمد نویسنده و پژوهشگر تاریخ البرز نیز، در یادداشتی باعنوان «مسجدی كه قُرق شده و مشماپیچ بود» نوشته است:
در شرایط امروز روستای نجم آباد باید دست امید از مدیران و مسؤلان آن شست. فعالان میراث فرهنگی نه تنها درباره وضعیت این مسجد به مسؤلان مختلف میراث فرهنگی شهرستان نظرآباد و استان البرز ابراز نگرانی كرده بودند، بلكه درباره تپه ساسانی این شهرستان هم انتقاد كرده و اعلام نموده بودند كه این تپه هنوز یك تابلوی اخطار یا معرفی ندارد و الان به پیست موتورسواری تبدیل گشته است.
در ادامه واكنش ها به مسئله ریزش سقف مسجد یاد شده، علیرضا گروسی دبیر مؤسسه مردم نهاد حامیان محوطه باستانی ازبكی هم نامه ای به مدیركل میراث فرهنگی البرز نوشته و درخواست برگزاری جلسه هم اندیشی درباره وضعیت میراث فرهنگی این شهرستان كرده است. این جلسه از آنجایی درخواست شده كه مدیركل میراث این استان اخیرا منصوب شده است.

1399/01/27
17:26:15
5.0 / 5
3231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴