BonAir
بن ایر

سه سناریو برای آینده كسب و كارهای سفر

سه سناریو برای آینده كسب و كارهای سفر

بن ایر: پیش بینی بر این است كه بحران كرونا، میان مدت تا یك سال كسب و كارهای گردشگری را درگیر كند، اما گزینه ها و سناریوهای نجات چیست؟ آیا می توان تعادل را بین كار، سفر و سلامت برقرار كرد؟به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، سهند عقدایی ـ تورگردان و فعال گردشگری ـ برای رسیدن به پاسخ این پرسش كه «تورگردان های ایران چگونه می توانند از این بحران عبور كنند؟ » سناریوهای محتمل برای ادامه بحران كرونا در جهان را بررسی نموده است.

او در یادداشتی كه در اختیار این خبرگزاری قرار داده، نوشته است: «این روزها شِكوه از فضای نامساعد كسب و كار در نیمه دوم سال ۹۸ تبدیل به ترجیع‎بندی شده كه ورد زبان هر فعال گردشگریست. همه ما تورگردان‎ها بارها و بارها از زبان هم شنیده‎ایم شرح قطار مصیبت‎های ماه‎های اخیر را كه بر پیكر گردشگری فرود آمد. ناآرامی‎های آبان ماه، قطع سراسری اینترنت، افزایش قیمت دلار در آذرماه، ترور سردار سلیمانی، حمله ایران به پایگاه آمریكا در عراق، هدف قرارگرفتن هواپیمای اوكراینی، قطع پروازهای اروپایی به ایران و دست آخر شیوع بیماری كوید۱۹ در ایران و بعد همه جهان.

اما تا كی مقرر است وقت و فكر ما به شرح این مصیبت‎ها بگذرد؟

طبعا برای عبور از یك بحران، شرط اول باور آن بحران است. باشد! این مرحله انجام شد و هم خودمان فهمیدیم چه بر سر گردشگری ایران آمده است و هم افكار عمومی و مدیران جامعه! اما شرح مكرر مصیبت چه حاصلی می‎تواند داشته باشد جز ترویج این باور منفعلانه كه بحران بر ما غالب شده و كاری از ما ساخته نیست؟ این كه بترسیم كسب‎وكار ما به ورطه نابودی رسیده و اگر یك قدرت بزرگ‎تر همچون دولت حمایت نكند یا شرایط بازار معجزه‎وار و به سرعت به شكوفایی نچرخد فاتحه ما خوانده است!

پس باور داشته باشیم مرور باردیگر مصیبت‎ها، ما را به بی‎عملی می‎كشد و از كوشش برای یافتن راه‎های منطقی باز می‎دارد.

اما قدم بعدی برای یافتن راهكارهای مناسب، ‏پیش‎بینی فضای كسب‎وكار گردشگریست در سال پیش‎رو. به قول دكتر مرتضی ایمانی‎راد، اقتصاددان برجسته ایرانی، علم اقتصاد تا زمانی كه حاصلش پیش‎بینی آینده نباشد به هیچ دردی نمی‎خورد. همه ما از تحلیل گذشته و فهمیدن دلیلهای عقب‎ماندگی امروز اشباع شده‎ایم! اقتصاد باید به ما بگوید برای فردا چه گزینه‎هایی پیش‎روی‎مان است و امروز چه باید كنیم!

برای پیش‎بینی‎ها البته باید توجه داشت كه در اقتصاد ما با قطعیت فیزیكی و ریاضی روبرو نیستیم. باید باور داشته باشیم اقتصاد یك موجود زنده است كه هیچ‎وقت اختیار خودش را به دولت‎ها و حتی بازیگران بزرگ نمی‎دهد بلكه در مقابل شرایط سیاسی و اجتماعی یا تصمیمی كه قدرت‎ها می‎گیرند به شیوه خودش واكنش نشان می‎دهد.

بنابراین برای یك پیش‎بینی میان‎مدت یك‎ساله، كه ما در این مقال به دنبال آن هستیم، بهتر است سناریوی‎های ممكن را در نظر بگیریم آنگاه ببینیم در صورت وقوع سناریوهای محتمل‎تر چه اتفاقاتی احتمال دارد در عرصه كسب‎وكار ما بیفتند و دست‎آخر ما باید چه استراتژی‎ها و راهكارهایی را برگزینیم.

برای پیش‎بینی شرایطی كه در سال پیش‎رو برای كسب‎وكار ما بیشتر محتمل است نخست باید دید برای ادامه بحران شیوع كوید۱۹ چه سناریوهایی در سطح جهان می‎توانیم متصور باشیم.

۱- كنترل بیماری تا اختتام بهار و بازگشت همه به زندگی عادی: شاید تا چند هفته پیش، بعضی از تحلیل‎گران این سناریو را ممكن می‎دانستند و تلاش خیلی از دولت‎ها و مردم برای رسیدن به مهار بیماری بود، اما در مقطع فعلی دیگر كمتر صاحب‎نظری این سناریو را محتمل می‎داند. بد نیست به آمار شیوع بیماری در چند ماه اخیر اشاره‎ای نماییم، طبق آمار آنلاین دانشگاه «جان هاپكینز» آمریكا از شروع بهمن ماه ۹۸ كه ثبت آمار جهانی مبتلایان كوید۱۹ آغاز شد، تا دو ماه بعد، یعنی اختتام اسفند ۹۸ كل آمار مبتلایان در جهان به ۲۵۰ هزار نفر رسید. اما از شروع فروردین ۹۹ تا ۱۵ فروردین، یعنی زمانی كه بیشتر ما در تعطیلات نوروزی و قرنطینه خانگی بودیم این آمار به یك میلیون و صد هزار نفر رسید و تا ۲۷ فروردین ماه (زمان نگارش این مطلب) آمار مبتلایان از دو میلیون نفر گذشته است. هم اكنون دانشمندان تنها دو گزینه را برای اختتام شیوع بیماری متصور هستند: نخست كشف واكسن و تولید انبوه آن برای مردمان سراسر جهان كه این گزینه حداقل دو سال زمان خواهد برد. دوم «ایمنی گله‎ای» است كه لازمه‎ آن ابتلای بیش از ۷۰ درصد مردم جهان به بیماری و ایجاد پادتن و مصونیت در بدن ایشان است كه در نتیجه پروسه واگیری عمومی و ابتلای باقی مردم را نیز بسیار كند می‎كند.

۲- ادامه قرنطینه در ماه‎های متمادی و تعطیلی وسیع مشاغل: این گزینه پیشنهاد خیلی از پزشكان و مسؤولان بهداشتی در سراسر جهان است، تا زمانی كه همه‎گیری بیماری كنترل نشده است، قرنطینه ادامه داشته باشد. اما چنین گزینه‎ای در تحمل اقتصاد جهان نیست و منجر به بیكاری گسترده، «نكول» یا عدم ایفای تعهدات اقتصادی به صورت وسیع و به هم خوردن تعادل اجتماعی می شود. در این حالت خیلی از شركت‎های بزرگ ورشكست شده یا فعالیت‎شان متوقف می‎شود، بیكاری و به ‏تبع آن جرم و جنایت ‏گسترش می‎یابد، عرضه كالا و خدمات در جامعه مبتلا به اختلال می شود و در ‏مجموع فضای ترس و ‏وحشت عمومی به‎وجود می‎آید. بدین سبب حتی قوی‎ترین اقتصادهای جهان نیز بعید است به نصیحت پزشكان گوش سپرده و قرنطینه كامل را در ماه‎های پیش رو تداوم دهند.

۳- ایجاد تعادل بین كار و سلامت: در این سناریو، فعالیت‎های اقتصادی كه در دوره‎ قرنطینه متوقف شده بودند به تدریج بازگشایی می‎شوند، تدابیر فاصله‎گذاری اجتماعی كماكان و تا حد امكان تبلیغ و ترویج خواهد شد، آمار مبتلاشدن و تلفات انسانی در سطح جهان ‏با نوساناتی تا ماه‎ها و بلكه تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت و دولت‎ها هم اهتمام می‎كنند زیرساخت‎های تشخیصی و درمانی را گسترش دهند تا هرچه می‎شود روند مبتلاشدن و تلفات كندتر شود تا آن زمان كه جهان در مقابل كوید۱۹ به مرحله «ایمنی گله‎ای» برسد یا قبل از آن واكسنی موثر، كشف و تولید شود. البته در این سناریو احتمال امواج شیوع تصاعدی كوید۱۹ در بعضی مقاطع سال مثل فصول سرد پاییز و زمستان و یا به تناوب در كشورهای مختلف وجود دارد كه به دنبال آن تدابیر محدود قرنطینه باردیگر در بعضی زمان‎ها و مناطق اتخاذ خواهد شد.

با رصد اخبار و تصمیمات دولت‎ها در دو هفته اخیر، سناریوی سوم هم اكنون محتمل‎ترین گزینه پیش‎روی جهان به نظر می‎آید.

در یادداشت های دیگر ضمن تحلیل و توصیه‎ها با فرض وقوع سناریوی سوم، به پیش‎بینی وضعیت گردشگری ایران تا آخر سال ‏‏۱۳۹۹ و آنگاه به استراتژی‎های مناسب برای تورگردانان ایران، پرداخته می شود».‏ این یادداشت ها روزهای آتی در ایسنا منتشر خواهد شد.

برخی منابع:

آمار آنلاین مبتلاشدن و تلفات كوید۱۹ توسط دانشگاه جان هاپكینز

مقاله ۴ امكان بازگشت به زندگی عادی نوشته جو پینسكر در آتلانتیك

مصاحبه ترور نواه با بیل گیتس، در مورد مهار ویروس كرونا.

منبع:

1399/01/30
22:37:09
5.0 / 5
2767
تگهای خبر: پرواز , تولید , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲