BonAir
بن ایر

رئیس اداره حفاظت از اموال تاریخی خبر داد؛

مرمت و سامان دهی ۸۶۶۶ شی موزه ای انجام شد

مرمت و سامان دهی ۸۶۶۶ شی موزه ای انجام شد

به گزارش بن ایر عصمت زندی اظهار داشت: هشت هزار و ۶۶۶ شی موزه ای كشور همراه قرآن های مربوط به دوره های قبل از تاریخ، تاریخی و اسلامی پارسال مرمت و سامان دهی حفاظتی شدند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، عصمت زندی رئیس اداره حفاظت از اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: پروژه های سامان دهی حفاظتی و مرمت اموال منقول دولتی و خصوصی در استان ها و مجموعه کاخ های تهران و موزه ملی ایران، توسط کارشناسان استانی و پیمانکاران حقیقی و حقوقی انجام شد.
وی اعتبار هزینه شده برای مرمت و سامان دهی این آثار را رقمی معادل شش میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال اعلام نمود و اضافه کرد: از این مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به ۱۴۵۹ شیء فرهنگی تاریخی مجموعه داران و موزه های خصوصی اختصاص یافت.
زندی با تاکید بر مبحث حفاظت، نظارت مستمر بر روند مرمت و سامان دهی های قابل اجرا از جانب ناظران استانی و ستادی اظهار داشت: انتخاب پیمانکاران مرمت از جانب مراکز استانی و برپایه لیست ارسالی مورد تائید اداره حفاظت و مرمت انجام می شود.
وی با اشاره به مرمت سه قرآن پرارزش متعلق به روستاهای زردویی و دودان کرمانشاه پارسال اظهار داشت: این مرمت ها به دنبال بررسی میدانی مسئول موزه های استان کرمانشاه از مساجد و امامزاده های تاریخی استان انجام شده که خوشبختانه با این اقدام ضمن شناسایی و ثبت آثار ارزشمند؛ امکان حفاظت و نگهداری بهینه این آثار هم فراهم می شود.
به گفته رئیس اداره حفاظت و مرمت اداره کل موزه های کشور؛ ثبت و نگهداری و تهیه شناسنامه های مرمتی از سال ۹۲ در دستور کار آن اداره قرار گرفته و تا آخر سال ۹۸ تعداد ۵۸ هزار و ۱۸۷ شیء مرمت و سامان دهی شده است.

1399/02/16
14:01:25
5.0 / 5
2585
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳