BonAir
بن ایر

یك راهنمای گردشگری مطرح كرد؛

جای خالی راهنما بین مشاغل ضرردیده

جای خالی راهنما بین مشاغل ضرردیده

بن ایر: مهسا مطهر از راهنمایان گردشگری ایران اظهار داشت: صنف 12 هزارنفری راهنمایان گردشگری بعنوان ارزآوران كشور، باوجود اینكه از مهرماه بیكار شده اند هنوز در لیست مشاغل لطمه دیده از كرونا قرار ندارند.مهسا مطهر از راهنمایان گردشگری در تورهای داخلی و خارجی با انتقاد از اینکه صنعت گردشگری برخلاف گفته مسئولان، در اولویت کاری دولت نیست، به خبرنگار مهر اظهار داشت: صنعت گردشگری در هر جایگاهی که باشد فراموش می شود، زمانی اقدامی از جانب راهنماها انجام نمی شد در آن صورت می گفتیم تلاشی انجام نگرفته اما الان راهنماها، پیگیر مشکلات و جایگاه شان هستند ولی باز هم این شغل توسط دولت شناخته شده نیست و اطلاعی از نیازمندی های آنان ندارند.
وی در ادامه اظهار داشت: حساب دولت از وزارت میراث فرهنگی جداست این وزارت خانه می داند نیازمندی راهنمایان گردشگری چیست اما در بقیه بدنه دولت، صنعت گردشگری مهجور است. به سبب اتفاقاتی که در کشور می افتد، گردشگری در کشورمان در چارچوب گروه های بزرگ انجام می شود.
این راهنمای گردشگری در ادامه اظهار داشت: راهنمایان گردشگری تنها راهنما نیستند بلکه بعضی از آنها خودرویی در اختیار دارند و می کوشند بعنوان راننده_ راهنما فعالیت کنند. مسافر هم بجای اینکه پول راننده و راهنما را بدهد، حق الزحمه یک نفر را می پردازد. راهنماها اهتمام می کردند، با سه، چهار نفر تور اجرا کنند که هم خودشان راهنما باشند و هم راننده. در این صورت پول بیشتری می گرفتند. اما یک باره بنزین چند برابر گران گردید و دیگر توری هم اجرا نمی گردد. سال پیش حساب کردیم راهنما باید کل پولی که می گیرد را بابت بنزین بپردازد. بدین سبب ۵۰ درصد به هزینه تور اضافه می شد.
وی اضافه کرد: یکی از دلایلی که از سرویس Driverguide استفاده شد، ارزانی این نوع تورها بود. اوایل ژانویه برای وزارت نفت نامه نوشتیم در کارگروهی که برای اختصاص سهمیه بنزین به گروه های خاص درنظرگرفته اند، نماینده ای از گردشگری هم حضور داشته باشد تا بتوان برای این راهنمایان هم سهمیه ای گرفت. گفتند که باید نماینده دولتی حضور داشته باشد، معاونت گردشگری اعلام کرد، هرزمان به کارگروه برود، نماینده ای از راهنماها را همراه می برد. متوجه شدیم تابحال سه جلسه از کارگروه تشکیل شده و نه فقط وزارت گردشگری خبر ندارد، بلکه پیشنهاد ما نیز رد شده است.
این استاد گردشگری افزود: این تنها یکی از موضوعاتی است که نشان میدهد گردشگری در اولویت دولت نیست و نمی توان پیگیر راهنمایانی شد که دولت هیچ آشنایی با کار آنها ندارد. چون وقتی لیست کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا را منتشر نمودند، هیچ اسمی از ۱۲ هزار راهنمای گردشگری بیکار شده نبود. ما نمی توانیم حتی با مکاتبات فراوان وارد گروه های شغلی شویم. موضوع بیمه راهنمایان هم که همیشه به مشکل برمی خورد.
وی با تاکید بر اینکه راهنمایان گردشگری از مهرماه بیکار شده اند اظهار داشت: وقتی اتفاقی در کشور می افتد، نخستین شغلی که لطمه می بیند، گردشگری و راهنمایان تور است. چون تورهای گردشگری لغو می شوند و راهنمایان هم بیکار. خیلی از راهنمایان به چند زبان خارجی مسلط هستند، آنها به راحتی می توانند از کشور بیرون بروند یا کار دیگری پیداکنند. فقط به این علت که شغل آنها در ایران دیده نمی گردد. از طرفی هزینه های زیادی برای تربیت این افراد شده، چقدر باید هزینه کرد تا راهنمای حرفه ای تربیت شود چرا آن قدر راحت امنیت شغلی راهنمایان از بین می رود.


منبع:

1399/02/18
13:26:43
5.0 / 5
2898
تگهای خبر: فرهنگ , كشور , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳