BonAir
بن ایر

در نامه ای به رییس ستاد كرونا درخواست شد:

موزه ها با یك جزوه باز می شوند

موزه ها با یك جزوه باز می شوند

به گزارش بن ایر رئیس ایكوم ایران در نامه ای به رئیس ستاد مقابله با كرونا درخواست نمود تا تمهیداتی اندیشیده شود كه بودجه برای تهیه ی مواردی مانند پاپوش، ماسك، دستكش و ایجاد دالان ضدعفونی برای ورود به مكان با تشخیص عدم امكان ورود افراد بیمار تامین گردد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، سید احمد محیط طباطبایی در نامه ای به رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و رئیس ستاد مقابله با کرونا آورده است: «از آغاز بحران کرونا به منظور حفظ سلامت هموطنان و همینطور آثار فرهنگی تاریخی موجود در موزه ها، همانند دیگر جوامع موزه داری در زمره مشاغل پر خطر قرار گرفت و برای بازدید کنندگان تعطیل شد و این روند تابحال تداوم داشته است.
حالا در ارتباط با دریافت تصمیم برای بازگشایی موزه های کشور موارد ذیل قابل تامل و توجه است:
موزه ها از نظر خصوصیت در زمره فضاهای فرهنگی چند وجهی هستند، به عبارت ساده هم خصوصیت های مربوط به مراکز آموزشی، مراکز گردشگری، مراکز تفریحی و در حقیقت خصوصیت های مراکز آموزشی ـ پژوهشی، تفریحی و گردشگری را با هم دارند.
امکان ضدعفونی کردن آثار فرهنگی تاریخی موجود در موزه ها و همینطور فضاهای تاریخی به آسانی میسر نیست و روش های خاص و با عنایت به جنسیت مواد دارد.
لزوم رعایت حفظ فاصله ایمنی و استاندارد برای حفظ سلامت جامعه در موزه ها در شرایط کنونی مسائل خاصی را مطرح می کند که حل آن دشواری در زمینه هزینه و رعایت اصول ویژه فضاهای فرهنگی ـ تاریخی را به همراه دارد که در این ارتباط پژوهشکده تخصصی مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری جزوه ای تهیه و در اختیار نهادهای ذیربط موزه ای قرار داده است.
ازاین رو رعایت شرایط بهداشت سلامت به جهت ورود بدین فضاها احتیاج به تمهیداتی دارد که باید در شرایط کنونی از قبل پیشبینی شود همانند (تامین پاپوش، ماسک، دستکش و ایجاد دالان ضدعفونی برای ورود به مکان با تشخیص عدم امکان ورود افراد بیمار و همینطور تأمین حداقل فاصله استاندارد ایمنی در اجتماع توسط افراد و...) که تأمین آن احتیاج به بودجه ای خاص دارد که در شرایط کنونی وجود یا عدم آن در امر تصمیم گیری بسیار موثر خواهد بود.
ازاین رو کمیته ملی موزه های ایران وظیفه خود می داند به منظور حفظ سلامت موزه دار و بازدیدکنندگان درخواست توجه به موارد فوق را مطرح کند.»1399/02/24
16:04:25
5.0 / 5
2572
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصصی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵