BonAir
بن ایر

بولوت باغچی در گزارش بن ایر؛

خسارت گردشگری تركیه از كرونا گسترده تر می شود

خسارت گردشگری تركیه از كرونا گسترده تر می شود

به گزارش بن ایر رئیس مؤسسه مجمع گردشگری جهانی در تركیه با اعلان اینكه همكاری با دولت سبب خروج از بحران گردشگری ناشی از كرونا می شود اظهار داشت: خسارتی كه كرونا به گردشگری تركیه زد، ابعاد گسترده تری می گیرد.گروه فرهنگ: با شیوع ویروس کرونا در جهان و مشخص شدن خطرات این بیماری، مرزهای خیلی از کشورها بسته شد و همه کشورها برای سفرهای خارجی محدودیت های سنگینی وضع کردند. حتی داخل کشورها نیز سفر کردن با مشکلاتی همراه شد. متعاقب این وضعیت، صنعت گردشگری در جهان، بحران های زیادی به خود دید. به خصوص کشورهایی که پذیرای بیشترین آمار گردشگران بوده اند بالاترین خسارت را متحمل شدند.
کشور ترکیه هم که در سال های گذشته کارنامه خوبی در زمینه جذب توریست داشته بیشترین ضرر را از پاندمی کرونا متحمل شد. ترکیه در سال ۲۰۱۹ با جذب ۵۲ میلیون توریست از کشورهای مختلف به خصوص روسیه و ایران توانسته بود ۳۵ میلیون دلار درآمدزایی کند یعنی بطور متوسط هر ماه حدود سه میلیون دلار.
اما امسال که حدود ۴ ماه از آن می گذرد نزدیک به ۱۲ میلیون دلار درآمد بخش گردشگری خودرا از دست داده است و بنظر می رسد این وضعیت کماکان برای ترکیه و کشورهای دیگر نیز ادامه داشته باشد.
در همین خصوص خبرنگار مهر گفتگویی با بولوت باغچی، رئیس مؤسسه مجمع گردشگری جهانی در ترکیه انجام داده که در ادامه می خوانید.
* طبق تحقیقات شما خسارت ناشی از تأثیر ویروس کرونا در صنعت گردشگری در کل جهان به چه صورت بوده است؟
تا به امروز ۶۰۰ میلیارد دلار خسارت بر صنعت گردشگری وارد شده است. پیش بینی می شود تا آخر سال ۲۰۲۰، یک تریلیون ضرر به گردشگری وارد شود. این ضرر مالی واقعاً وحشتناک هست. همراه با صنعت گردشگری تمامی صنایع در کل جهان با مبلغ حدود پنج تریلیون ضرر مواجه خواهند شد.
* با آمدن ویروس کرونا کدام کشورها متحمل بیشترین خسارت در گردشگری شده اند؟
صنعت گردشگری مهم ترین بستر تأثیر گذار در تولید ناخالص ملی است. به همین علت کشورهایی که میزبان توریست خارجی زیادی هستند بیشترین خسارت را متحمل خواهند شد می توان در بین آنها از چین، ایتالیا و آمریکا نام برد.
* وضعیت صنعت گردشگری ترکیه در شرایط جولان ویروس کرونا چگونه هست؟
انتظار می رود در کل دنیا ۵۰ میلیون از افرادی که در صنعت گردشگری فعالیت می نمایند کار خودرا از دست بدهند. خسارت بر کشور ترکیه نیز بعنوان کشور توریست پذیر در ابعاد بزرگ تری خواهد بود.
* در شرایط کنونی ترکیه با چه الگوهایی می تواند از این روند خارج شده و باردیگر توجه توریستهای خارجی را جلب کند؟
با حمایت دولت ترکیه از این بحران خارج خواهیم شد. حزب عدالت و توسعه به سبب اقداماتش در صنعت گردشگری ترکیه در ۱۷ سال اخیر توانسته تجارب بسیاری به دست آورد. میزان ورود گردشگران از ۱۳ میلیون به ۴۶ میلیون رسیده است و جایگاه خودرا بعنوان کشور گردشگر پذیر به رتبه ششم رسانده است. با این تفاسیر می توان گفت ترکیه از این بحران هم عبور خواهدنمود. به جهت اینکه باردیگر بتوانیم میزان گردشگران در کشورمان باشیم در حال همکاری با دولت ترکیه هستیم.
* همیشه گردشگران خیلی از ایران به ترکیه می روند اما از طرف ترکیه گردشگری به ایران نمی آید دلیل آن چیست؟
در این خصوص لازم است با دولت و وزارت فرهنگ ایران همکاری و هم فکری بیشتری داشته باشیم.
* ترکیه در گذشته مورد حملات تروریستی قرار گرفت این اتفاقات نیز در صنعت گردشگری ترکیه تأثیر بسیاری داشت. ترکیه با اعمال کدام الگوها توانست باردیگر صنعت گردشگری خودرا رونق دهد؟
در آن دوران بعنوان مؤسسه مجمع جهانی گردشگری نشست هایی را در استانبول برگزار کردیم. همین طور در آنتالیا و مسکو نیز نشست های بین المللی اجرا شد. در این جلسات توافق نامه هایی درباب گردشگری با دیگر کشورها امضا کردیم. دولت ترکیه هم حمایت بسیاری داشت. با همین اقدامات توانستیم کم کم از این بحران خارج شویم.
تهیه گفتگو و ترجمه: آذر مهدوان


منبع:

1399/02/25
15:00:25
5.0 / 5
2652
تگهای خبر: توریست , تولید , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳