BonAir
بن ایر

مدیر پروژه ساماندهی خیابان ولیعصر در گزارش بن ایر مطرح كرد؛

خیابان ولیعصر چگونه جهانی می شود؟

خیابان ولیعصر چگونه جهانی می شود؟

به گزارش بن ایر وحید قاسمی اظهار داشت: اگر مدیریت شهری و شورای شهر تهران تلاش كنند، پرونده ثبت خیابان ولیعصر در سال 2021 جهانی شود.وحید قاسمی مدیر پروژه ساماندهی خیابان ولیعصر به خبرنگار مهر اظهار داشت: هدفمان این است که خیابان ولیعصر به مقصد شهری تبدیل گردد. پایگاه میراث شهری خیابان ولیعصر نیز به زودی ایجاد می شود. اگر این اتفاق بیفتد، سه رکن موزه، مرکز اسناد و پژوهشکده را برای این خیابان خواهیم داشت و خانه تاریخی مینایی در میدان منیریه موزه آن پایگاه می شود.
وی اظهار داشت: در واقع وجود این پایگاه سبب خواهد شد تا هر طرح و برنامه ای که در رابطه با خیابان ولیعصر است، انسجام داشته باشد چون هم اکنون سازمانها و نهادهای زیادی مدعی آن هستند و هر طور که می خواهند با آن رفتار می کنند. بررسی پرونده ثبت جهانی ولیعصر به سال ۲۰۲۰ نمی رسد ولی ممکنست اگر مدیریت شهری و شورای شهر تلاش کنند، در سال ۲۰۲۱ ثبت گردد. پروژه جهانی شدن ولیعصر کار ساده ای نیست. اما اگر جهانی شود به ماندن آن کمک می نماید. حتی اگر این اتفاق نیفتد باز هم می تواند سنگ بنایی باشد که به خیابان ولیعصر جدی تر نگاه شود.
قاسمی بیان کرد: درست است که خیلی چیزها در خیابان ولیعصر از بین رفته اما سازمان یونسکو برنامه مدیریت شهری می خواهد. ما به بعضی از نکاتی که مدنظر یونسکو هست وارد شده ایم.
وی اضافه کرد: پروژه خواناسازی خیابان ولیعصر انجام شده است و در ۴۰ نقطه از خیابان ولیعصر با بهره گیری از QR قصه های در رابطه با این خیابان شرح داده می شود. به بحث گرافیک محیطی نیز ورود کرده ایم مجموعه این عوامل می تواند گردشگری شهری را راه بیندازد. برای طرح دوشنبه های عکس ولیعصر نیز برنامه ریزی شد اما کرونا اجازه نداد. در این طرح به برترین تصاویر گرفته شده از ولیعصر جایزه داده می شد. در واقع با این اقدام در طول یک سال خیابان را اسکن می کردیم.
قاسمی اظهار داشت: حالا ۱۱ مدرسه تاریخی و یا ۱۸ قنادی یا ۱۹ خیاطی در خیابان ولیعصر داریم که بیش از ۳۰ سال هست که فعالیت می نمایند. ۱۷ محله نیز در خیابان ولیعصر وجود دارد که مردم آنها مستقیماً با خیابان ولیعصر سروکار دارند مثلاً خریدشان و یا روزمرگی شان در خیابان ولیعصر سپری می شود. ما نگاهمان در حوزه میراث فرهنگی این است که خانه هایی مانند خانه مینایی را میراثی می بینیم درحالی که میراث ناملموس زیادی در خیابان ولیعصر وجود دارد و حتی یک مغازه و یا یک شیرینی فروشی نیز می تواند جز میراث ما باشد.
مدیر موزه خیابان ولیعصر با اعلان اینکه در سال ۹۹ نقشه های فرهنگی جدیدی درباره ولیعصر به مردم داده می شود، اضافه کرد: حالا پلان مدیریت اولیه را برای خیابان نوشته ایم در این پلان مشخص شده که می توان رفتار ۷ دستگاه را در خیابان ولیعصر مشاهده کرد. یا اینکه هر ۴ معاونت شهرداری مدعی فعالیت در این خیابان هستند.
وی افزود: می توان از خیابان چهارراه جمهوری تا سر خیابان فاطمی رفتارهای شهری را تغییر داد یعنی فرهنگ جمعه های پیاده یا دوچرخه سواری در ولیعصر را تعریف نماییم. باید مثلاً مغازه قدیمی بداند که حضورش چقدر می تواند به مقصد گردشگری شهری شدن کمک نماید. حتی می توان به آنها پلاک شهروندی داد و تشویق شان کرد که نمای ساختمان را مرمت و حفظ کنند تا باقی بمانند کمااینکه دو خیاطی در خیابان ولیعصر بعنوان نمونه درخواست شان را داده اند. این یکی از جذابیت های زندگی شهری می تواند باشد.


منبع:

1399/03/09
10:12:48
5.0 / 5
2531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵