BonAir
بن ایر

این قصه ادامه دارد؛

پرونده احیای باغات محلات باردیگر روی میز!

پرونده احیای باغات محلات باردیگر روی میز!

به گزارش بن ایر مركزی با گذشت سالها از تلاشهای بی سرانجام برای احیای باغات محلات، ظاهرا باردیگر پرونده این باغات برای چندمین بار روی میز مسؤلان شهرستان قرار گرفته است، بلكه طلسم احیا شكسته شود و این نوستاژی زیبا در پایتخت گل ایران باردیگر جان بگیرد.


شهر محلات به گل ها و باغ ها و کوچه باغاهایش شهره است، جاذبه های رنگارنگی که گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند، اما طی چند سال گذشته به سبب خشکسالی، بی توجهی به باغات و تلاش برخی مالکین برای تغییر کاربری، این ظرفیت های زیبای گردشگری در معرض تهدید قرار گرفتند و البته عملی شدن بعضی از این تهدیدها سبب شد که کار به جاهای باریک بکشد و بخش قابل توجهی از باغات شهری محلات در آتش بی توجهی و البته زیاده خواهی بسوزد!
همین تخریب ها یا در آستانه از بین رفتن قرار گرفتن ها سبب شد که مبحث احیای این باغات به کرات از جانب هر مدیر و مسئولی در شهرستان مطرح شود.
سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس بارها در مورد از بین رفتن این باغات هشدارهایی دارد، اما احیای باغات به صرف اخطار به جایی نرسید.
احمد سجادی فرماندار وقت شهرستان در سال ۹۴ رسما خبر از احیای باغات محلات داد و اظهار داشت: این باغات با وسعت ۳۰ هکتار جزو بهترین و مستعدترین باغات محلات هستند، اما مشکل اصلی درمورد این باغات از ناحیه خود مردم بوجود آمده است. این باغات که در مالکیت مردم محلات قرار دارند، در محدوده شهری قرار گرفته اند و مالکان قصد داشتند با رها کردن باغات و عدم رسیدگی به آنها به خشک شدن تدریجی باغات کمک کرده و در نهایت به بهانه از بین رفتن باغات، زمین منطقه را جهت ساخت و ساز به فروش رسانده یا نسبت به ساخت و ساز و درآمدزایی از این محل، اقدام نمایند.
وی از اجرای طرحی گفته بود که برپایه آن مردم باید باغاتی را که بواسطه بی توجهی خشک کرده بودند، احیا می کردند.
اما مشکل باغات محلات حل نشد و حریق های مختلف عموما عمدی دست از سر آنها برنداشت و ایسنا خرداد سال ۹۵ باردیگر مبحث را در چارچوب گزارشی تحت عنوان "مرگ یک نوستالژی سبز" پیگیری کرد.
قاسم رئیس اکبری عضو شورای وقت شهر محلات در این گزارش به ایسنا گفته بود که مقایسه نقشه هوایی ۳۰ سال قبل محلات با نقشه هوایی سال ۹۵ نشانگر از بین رفتن بیشتر از ۵۰ تا ۶۰ درصد فضای سبز شهری این شهر است.
وی بخش مهمی از این مشکل را مربوط به معضل کم آبی عنوان کرده و اظهار کرده بود: فشار آب بسیار کاهش پیدا کرده و باغدار به سبب عدم برخورداری از منابع آبی باغ را به حال خود رها کرده است. خشک شدن باغات در محلات زمینه آتش سوزی های مختلف را فراهم نموده و هم اکنون شاهد وقوع آتش سوزی در باغات مناطق مختلف شهر هستیم.
وی به آتش سوزی های سال ۹۵ در این باغات اشاره کرده و با اشاره به اینکه سه تا چهار فقره از پنج فقره آتش سوزی، بنا به پیشبینی کارشناسان عمدی بوده است، اظهار داشته بود: متاسفانه به سبب کمبود آب، مالکان به دنبال ایجاد ارزش افزوده و افزایش مرغوبیت ملک هستند تا ملک را به فروش برسانند یا تغییر کاربری در آن ایجاد کنند.
آنروز سلیمی نماینده محلات هم وضعیت باغات این شهر را اورژانسی عنوان نمود و اظهار داشت: فرصت زیادی برای احیا و نجات باغات نداریم، اگر اقدامی حیاتی و معقول انجام نگیرد بطور قطع نابودی باغات محلات را شاهد خواهیم بود.
و سجادی فرماندار وقت هم از در نظر گرفتن طرحی گفته بود که برپایه آن اگر باغداری جهت حفظ و احیای باغ برآید مجوز ساخت بنای ۶۰ تا ۷۰ متری درون باغ برای وی صادر می شود و تاکید کرده بود که این امر بطور قطع کمک شایانی به زیبایی هرچه بیشتر کوچه باغات محلات خواهد نمود.
ولی تلاشهای سجادی برای ساماندهی باغات محلات ناتمام ماند و حدود شش ماه بعد در آذرماه ۹۵ فرماندار محلات تغییر نمود.
سجادی در آخرین گفتگو با ایسنا بعنوان فرماندار محلات، رفع مشکل باغات این شهرستان را مهمترین اقدامی عنوان نمود که در طول دوران فرمانداری در این شهرستان موفق به انجام آن نشد و اظهار نمود: طی این مدت تمام تلاشمان را برای رسیدگی و سامان یافتن باغات محلات به کار گرفتیم، اما به سبب عدم همکاری دستگاه های اجرایی استان در این کار موفق نبودیم.
وی تاکید کرده بود که با توجه به این که اقلیم شهرستان تحت تأثیر وجود این باغات است، همینطور در حوزه گردشگری وجود و احیای آنها موثر خواهد بود، لزوم ساماندهی آنها در شهرستان محلات کاملا محسوس است.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا؛ حدودا یکسال بعد در سومین روز از آبانماه ۹۶ نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی از صدور مجوز ساخت خانه کارگری در باغات محلات توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی اطلاع داد.
وی یکی از موثرترین نتایج جلسه اش با وزیر را صدور مجوز راه اندازی خانه باغ(خانه کارگری) در باغات شهرستان محلات عنوان نمود و در مورد دیوارکشی باغات و نحوه آبیاری بعنوان دیگر مشکل باغات محلات اظهار داشته بود: با توجه به این که جهت استفاده از منابع آبی احتیاج به منابع و امتیازات تسهیلاتی وجود دارد و این امتیاز در حالت عادی تنها مشمول باغات بالای هزار و ۵۰۰ متر وسعت می شود، دستورات لازم جهت بهره مندی باغات محلات از این امتیاز و تسهیلات صادر شد چونکه ۷۰ درصد باغات محلات مساحتی کمتر از این میزان دارند و بهره مندی آنها از تسهیلات یاد شده نیازمند کسب مجوز بود.
او همینطور گفته بود که معاون وزیر جهادکشاورزی اختیار لازم در این خصوص را به استان واگذار کرده است تا جهت سند دار شدن باغات تصمیمات لازم را اتخاذ کنند و با اشاره به فعالیت کارگروه ویژه احیای باغات محلات تصریح کرده بود: با دستور معاون وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد در صورت نیاز ساختار این کارگروه تکمیل یا اصلاح گردد تا تصمیمات اتخاذ شده در جلسه به سرعت روند اجرایی به خود بگیرد.
وی گفته بود که این تصمیمات بن بست های جدی موجود در راه احیای باغات محلات را باز کرده است و تنها باید مسؤلان شهرستان با همکاری مردم تصمیمات را عملیاتی کنند.
زینی وند فرماندار محلات هم در شهریورماه سال ۹۶ در نشستی خبری با اشاره به مسائل و مشکلات باغات و اقدامات انجام گرفته در این عرصه، امیدوارانه از احیای باغات محلات گفته و اظهار کرده بود: به هیچ عنوان حتی برای یک متر از باغات اجازه تغییر کاربری داده نخواهد شد. دستگاه متولی در امر باغات به سبب وجود آنها در حریم شهر، جهاد کشاورزی است که به سبب وجود قوانین دست و پاگیر، امکان احیاء این باغات برای این وزارتخانه وجود نداشت ولی با مساعدت مسئولین استان و صدور مجوزهای ویژه از سوی وزیر به زودی باغات محدوده حریم شهر با رویکرد توریستی احیا خواهند شد. در این خصوص مشاور برای طرح تفکیک باغات انتخاب شده و کار به شیوه خوبی در حال انجام می باشد و باغ شهر محلات به زودی به شکل زیبای سابق خود بازخواهد گشت.
بر طبق این گزارش، متاسفانه این امیدواری ها نتوانست دردی از باغات محلات دوا کند و کار تخریب باغات محلات همچنان ادامه داشت بگونه ای که مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان محلات در نوزدهمین روز از خردادماه سال ۹۸ به ایسنا اظهار داشت: در ۱۵ روز گذشته بیشتر از ۸۹ مورد آتش سوزی به مرکز ۱۲۵ آتشنشانی گزارش شده و بیشتر از ده ها هکتار از مراتع و باغات طعمه حریق شده اند که عمدی بودن بعضی از این آتش سوزی ها بدلیل سودجویی دور از ذهن نبوده و در این خصوص یک نفر شناسایی شده و به نیروی انتظامی معرفی شده است.
وی تصریح کرد: باوجود اخطارهای این سازمان متاسفانه کم توجهی به جمع آوری و هرس درختان خشک شده و هم گرمی هوا سبب بروز این چنین حوادث است. سال جاری هم مانند سال های گذشته یکی از کانون های این آتش سوزی ها باغات شهرستان هستند که اکثرا در سایه بی توجهی مالکان آنها به جمع آوری چوب های خشک و رسیدگی مستمر، طعمه حریق شده و در اثر خشک بودن علف ها و برخی درختان، دامنه آتش سوزی ها گسترده بوده است.
امروز که حدود ۵ سال از پیگیری های ایسنا در مورد باغات محلات می گذرد، هنوز کار احیای باغات این شهرستان بعنوان یکی از بزرگترین سرمایه های آن به جایی نرسیده و تنها می توان به جان باران های دو سال گذشته دعا کرد، چون که مانع خشک شدن بیشتر این باغات و از بین رفتن آنها شده است.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به تازگی جلسه ای دیگر با حضور مسؤلان شهرستان و معاون گردشگری میراث فرهنگی استان مرکزی در محلات برگزار گردید و باردیگر برای چندمین بار در سال های اخیر، پرونده احیای باغات محلات روی میز قرار گرفت.
شهردار محلات در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: در سال های گذشته میراث فرهنگی استان طرح مطالعاتی در مورد ساماندهی بخشی از باغات محلات را به انجام رسانده که طرح مربوط به منطقه پولگان است.
استرابی بیان نمود: این طرح در جهت توسعه گردشگری و حفظ باغات شهر محلات تدوین شده و پیگیر هستیم تا راهکاری برای اجرای این طرح و احیای باغات داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون مبحث صرفه اقتصادی باغات محلات منتفی شده است، اضافه کرد: در منطقه پولگان باغات اکثرا گرفتار خشکسالی شده اند و تلاش می نماییم که طرح یاد شده به احیای باغات منتهی شود.
استرابی افزود: این منطقه کوچه باغ هایی دارد که بستر مناسبی برای گردشگری هستند و تلاش خواهیم کرد که هیچگونه تعریضی در این منطقه صورت نگیرد، حتی در امر بازسازی هم دیوارهای باغات باید به همان شکل اولیه کاهگل شوند تا بافت منطقه از بین نرود.
وی با اشاره به اینکه در گام اول، باغات منطقه پولگان با وسعت حدود ۳۵ هکتار مدنظر است، اظهار داشت: قسمت عمده ای از باغات در خشکسالی های اخیر از بین رفته است، البته برخی فرصت طلبان هم به دنبال از بین بردن باغ بودند، اما تلاش خواهیم داشت که باغات به خوبی احیا شوند.
شهردار محلات خاطرنشان کرد: احیای باغات محلات کار بسیار بزرگی است که باید با دقت انجام گیرد چونکه این پروژه ابعاد اجتماعی، مالکیتی، خرده مالکان و... دارد، طرح مطالعاتی و تدوین شده توسط میراث فرهنگی بر جذب سرمایه گذار برای احیای باغات تاکید دارد که عملا این امر نشدنی است و باید به سمتی حرکت نماییم که خود مردم به سمت احیای باغات اشتیاق یابند و باید درمورد این طرح چکش کاری لازم صورت گیرد.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محلات به لحاظ جذب توریست در حوزه های مختلف تاریخی، طبیعی، سلامت و مذهبی ظرفیت های بسیاری دارد و شاید یکی از نوستالژیک ترین مناطق در این شهر کوچه باغات باشند که بطور قطع هزینه کرد در این بخش سرمایه گذاری به حساب می آید چونکه بواسطه جذب طبیعت گرد و توریست می توان انتفاع بالایی برای شهر و اقتصاد ساکنان این منطقه رقم زد.
چهار سال پیش نماینده این شهر در مجلس از اورژانسی بودن وضعیت باغات صحبت کرده بوده و به نظر می آید هم اکنون باغات در کما به سر ببرند، اما مجدد پرونده احیا روی میز قرار گرفته است و امیدواریم که تصمیماتی که این روزها گرفته می شود بالاخره به احیای باغات محلات بینجامد و در آخرین سال از قرن چهاردهم بخشی از آنها احیا شوند.1399/03/10
12:17:09
5.0 / 5
2704
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳