BonAir
بن ایر

مدیر كل دفتر ثبت آثار تاریخی تاكید كرد:

طرح بازبینی در اصفهان، تخلف ها را نمی پوشاند

طرح بازبینی در اصفهان، تخلف ها را نمی پوشاند

به گزارش بن ایر مدیر كل دفتر ثبت آثار تاریخی، هر نوع مسامحه ای را در پوشش بازبینی حریم محور فرهنگی تاریخی اصفهان رد می كند و می گوید: ساختِ هتل ارفعی برمبنای ضوابط حریم محور فرهنگی - تاریخی اصفهان یك تخلف محرز است، این حریم صراحت دارد و در آن هیچ چیزِ مخفی نیست.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، هنوز یک ماه از انتشارِ خبرها از ادامه ی فعالیتِ ساختِ هتل در لایه دوم چهارباغ عباسی آن هم بر خلاف ضوابط حریم محور فرهنگی تاریخی اصفهان، خبر رسید که مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و نماینده ی دفتر امور پایگاه های جهانی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برای بازبینی در حریم محور تاریخی فرهنگی این شهر به اصفهان رفته اند؛ انتشار این اخبار به دنبال یکدیگر شایعاتی در خصوص کوچک تر شدن حریم این محور مهم در اصفهان بیان کرد که بر آن اساس، احیانا هتلِ در حال ساخت در حریم چهارباغ عباسی آسان تر بتواند کار خودرا پیش ببرد.
راه اندازی یک هتل در لایه دوم چهارباغ عباسی - کوچه ارفعی - با ارتفاع غیرابلاغی از طرف کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون، در کنار بایدها و نبایدهای بحثِ پیاده راه سازی چهارباغ عباسی بار دیگر حساسیت ها را زیاد کرد به اندازه ای که بار دیگر باعثِ مطرح کردنِ هشدارها حتی از طرف فعالانِ میراثی و شهرسازی شد. گفته می شود اسکلت بندی این هتل منظرِ محور فرهنگی تاریخی اصفهان را مخدوش کرده است، محوری که حداکثر ارتفاع بناهای قرار گرفته در آن نباید بیشتر از هشت متر باشد و عرصه و حریم تا شعاع ۱۰۰ متر باید از حداقل ارتفاع اثر تاریخی مجاور تجاوز نکند.

ساختِ هتل تخلفی محرز از نظر ضوابط محور فرهنگی اصفهان است
اکنون مصطفی پورعلی - مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی - نیز در گفت و گو با ایسنا ساختی این هتل را یک تخلف محرز می داند.
او با تاکید بر این که ابلاغیه حریم محور فرهنگی تاریخی اصفهان مربوط به دهه ۷۰ است، می گوید: بازبینی حریم این محدوده از چند سال قبل در دست مطالعه است، در این بازبینی اصلا موضوع کوچک کردن محدوده ی حریم مطرح نیست، بلکه در بعضی از نقاط حتی این بازبینی محدوده ی حریم را بزرگ تر می کند. برای مثال محدوده حریم در سمت شرق میدان نقش جهان تا بَرِ خیابان نشاط گسترده شده است.
او با تاکید بر این که تا زمان ابلاغ بازبینی حریم، حریم فعلی موسوم به حریم محور تاریخی و فرهنگی اصفهان لازم الاجرا است و هرگونه ساخت و ساز مغایر با ضوابط حریم ابلاغی پیشین تخلف از ضوابط شمرده می شود، نمونه ای این تاکید را ساختمانِ در دست ساخت با کاربری هتل در کوچه ارفعی در حریم چهارباغ عباسی می داند.
وی با بیان این که تخلفات باید در سیر مراحل قانونی مورد رسیدگی قرار گیرند، به تاکیدِ معاون میراث فرهنگی کشور و هماهنگی های انجام شده با اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در خصوص انجامِ مکاتبات و رایزنی ها برای تعدیل ارتفاع هتل کوچه ارفعی اشاره می کند و می افزاید: از مدیریت شهری و میراث فرهنگی اصفهان این انتظار می رود که تعدیل ارتفاعِ هتل در دست ساخت، در اسرع وقت صورت گیرد.
او بر قرار داشتنِ حرایم آثار جهانی شهر اصفهان یعنی مسجد جامع و میدان نقش جهان در محدوده حریم محور تاریخی و فرهنگی این شهر تاکید می کند و می گوید: بازبینی حرایم آثار ملی برمبنای دستورالعمل اجرایی تعیین حریم آثار ملی که از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ گردیده، دارای پروسه حقوقی و فنی مشخصی است که در مورد حریم محور تاریخی و فرهنگی اصفهان نیز بی گمان ملاک عمل خواهد بود.
پورعلی با تاکید بر این که حریم محور تاریخی و فرهنگی اصفهان در دهه ی ۷۰ ابلاغ گردیده و الان باتوجه به تغییرات کالبدیِ چند دهه ی گذشته در اصفهان که بی گمان بخش قابل توجهی از آنها مورد تایید نیست، بیان می کند: نیازمند تدقیق خطوط حریم در طرح تفضیلی اصفهان نیز هستیم تا خوانایی حریم و نظارت بر اجرای حریم از تضمین بیشتری برخوردار شود.
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی، حریم ابلاغی پیشین در این محور را دارای ضوابطی می داند که مقرر است در حریم جدید اختصاصی تر به آن پرداخته شود و ادامه می دهد: بعنوان مثال در حریم گذشته شعاعِ ۱۰۰ متر از عرصه ی محور تابع ضوابطی بوده است، حال این شعاع ممکنست در یک نقطه از وسط یک پلاک عبور کند که موضوع مبهم می شود، بدین سبب تلاش می نماییم در حریم جدید این موارد را برطرف نماییم.
ضوا هتل در حال ساخت در محور فرهنگی تاریخی اصفهان


منبع:

1399/03/15
14:30:23
5.0 / 5
2241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳