BonAir
بن ایر

گزارش مهر از یك بنای تاریخی؛

تهدید یكی دیگر از بزرگترین خانه های تاریخی به فروش، تخریب و تبدیل!

تهدید یكی دیگر از بزرگترین خانه های تاریخی به فروش، تخریب و تبدیل!

به گزارش بن ایر باز هم یكی دیگر از بناهای تاریخی ایران در معرض تخریب و فروش قرار گرفت این دفعه بزرگترین خانه تاریخی و قاجاری كازرون برای تبدیل شدن به آپارتمان تهدید شده است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ این روزها که خانه های تاریخی در شهرهای بزرگ به مراکز گردشگری، تاریخی و فرهنگی تبدیل می شود و ارزش پیدا می کنند؛ در شهرستان ها چنین خانه هایی را تخریب می کنند تا به جای آن آپارتمان هایی شبیه به آپارتمان های کلانشهرها بسازند. خانه هایی که قدمت آنها کم نیست و وجودشان نشان دهنده تاریخ معماری آن شهرستان و هویت مردم آنجاست.
در شهرستان کازرون استان فارس هم چنین اتفاقی برای بزرگترین خانه متعلق به قاجار در حال رخ دادن است خانه ای که آنرا به نام حاج اسماعیل می شناسند و چندین نسل در آن زندگی کرده اند.
حاج اسماعیل این خانه را در دوران قاجار زمانی که سقف آن فروریخته بود خرید و مرمت کرد شاید بررسی های بیشتر نشان دهد که قدمت آن از زمان قاجار هم بیشتر است.

اگرچه این بنای تاریخی با حدود ۱۶۰۰ متر مساحت جزو منحصر به فردترین بناهای تاریخی است اما تابحال در لیست میراث ملی ثبت نشده است چون در اختیار حدود ۳۰، ۴۰ ورثه ای بود که هنوز هم برخی از آنها در این خانه زندگی می کنند. آنها این خانه را به سه حیاط تقسیم کرده اند و قصد دارند میراث خانوادگی شان را بفروشند.
از آنجا که مدتی است زمین های بافت قدیمی کازرون به قیمت های کذایی توسط چند سرمایه گذار فروخته می شود، یک خریدار هم پیدا شده تا این بنا را از وراث به قیمتی کاذب بخرد و به جای آن آپارتمان بسازد.
اما تعدادی دیگر از وراث علاقه دارند این میراث فرهنگی برای کازرون حفظ شود. اداره کل میراث فرهنگی شهرستان کازرون از این مورد آگاه شده و با نامه ای که آنرا به وراث ابلاغ نمود مانع تخریب شد در واقع اداره میراث فرهنگی در این نامه اعلام نموده که تخریب بنا مجاز نیست.
پس از آن میراث فرهنگی شهرستان با وراث جلسات گوناگونی برگزار کرد چون سرمایه گذاری را پیدا کرده که می تواند به قیمت مناسب تری این بنا را خریداری و البته حفظ کند.
در این باره، محمد جواد جوکاری مدیر میراث فرهنگی کازرون به خبرنگار مهر می گوید: قدمت عمارت حاج اسماعیل به بررسی بیشتری نیاز دارد ولی می دانیم که یکی از بناهای پرارزش کازرون است بنابراین در نامه ای ابلاغ کردیم که مانع تخریب بنا خواهیم شد. چون مصوبه داریم که اجازه تخریب به بافت تاریخی داده نمی گردد. حالا با همکاری شهرداری یکی دیگر از سرمایه گذاران کازرون راضی شده تا بنا را به نرخ واقعی و منصفانه از وراث خریداری کند در واقع همزمان با خرید این خانه هم پول وراث پرداخت می شود و هم بعد از خرید، این بنا در لیست میراث ملی قرار می گیرد. ضمن اینکه خریدار قول داده آنرا مرمت می کند هزینه مرمت هم کم نیست.

وی ادامه می دهد: وراث می خواهند که این بنا به قیمت بالاتر فروخته شود، درحالیکه این قیمت ها حالا کاذب است اگر چنین اتفاقی صورت گیرد، در واقع روی بقیه بناها هم تاثیر می گذارد. ازاین رو قیمت منصفانه تری توسط شهرداری کارشناسی شد. ما نمی گوییم که ارزان و یا گران بفروشند بلکه می خواهیم به قیمت منصفانه فروخته شود. حالا متأسفانه خرید و فروش زمین در کازرون تنها در اختیار تعداد معدودی سرمایه گذار است که آنها نرخ کاذب را برای زمین های اینجا تعیین کرده اند.
جوکاری می گوید: باآنکه وراث می خواهند خانه تخریب شود اما برخی از آنها مخالف از بین رفتن این میراث هستند. باید بتوانیم وراث دیگر این بنا را راضی به فروش به قیمت منصفانه نماییم تا این بنای تاریخی برای کازرون باقی بماند.
وی با اشاره به اینکه می توان از این بنا در حوزه فرهنگ بهره برد ادامه می دهد: مشابه این بنا که هم تاریخی باشد و هم ۱۶۰۰ متر زمین داشته باشد در کازرون نداریم.
این عمارت دیدنی یک مرتبه در اواخر دهه ۱۲۹۰ شمسی بازسازی اساسی شد. این عمارت در واقع بخشی از مجموعه هاشمیه کوی بازار بوده که از محل فعلی خود تا میدان حسینیه بازار وسعت داشته است. ازاین رو تردیدی نیست احیای و نگهداری «عمارت حاج اسماعیل» در کازرون نه تنها به تقویت میراث فرهنگی و گردشگری کازرون منجر خواهد شد، بلکه با عنایت به قدمت و معماری ویژه این خانه، احیای آن اهمیت بسیار زیادی در بین خانه های تاریخی جنوب ایران دارد. این بنای تاریخی باآنکه مانند بسیاری دیگر از بناهای کازرون فاقد تزئینات معماری است اما به جا مانده از میراث گذشته این شهر است.

1399/03/22
13:45:33
5.0 / 5
2825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳