BonAir
بن ایر

باستان شناسان در ارگ انار

باستان شناسان در ارگ انار

اولین فصل بررسی های دیرینه شناسی شهرستان انار در استان كرمان در امتداد تكمیل نقشه دیرینه شناسی كشور و شناخت توالی فرهنگی استقرارهای این شهرستان؛ به شناسایی 120 اثر فرهنگی- تاریخی و 47 رشته قنات منجر گردید.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد حسین عزیزی خرانقی که با همراهی سپیده جمشیدی یگانه، سرپرستی این تیم بررسی را آغاز نموده است، با بیان این که در بررسی های انجام شده، در این شهرستان تا کنون ۱۲۰ اثر فرهنگی- تاریخی شامل محوطه ها و بناهای تاریخی و بخصوص سازه های آبی، شناسایی شده اند، افزود: قدیمی ترین آثار شناسایی شده چند محوطه تاریخی مربوط به دوره های تاریخی است که عمده آثار آن مربوط به دوران اسلامی و بخصوص دوره های صفوی، قاجار و پهلوی است.
وی شاخص ترین اثر شناسایی شده در این شهرستان را ارگ تاریخی انار دانست که در محل به ارگ ساسانی معروف و ۱۷بهمن سال قبل به شماره ی ۳۰۳۴ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده و اضافه کرد: متاسفانه امروز بناهای تاریخی داخل ارگ که تا سال ۱۳۶۷ برمبنای تصاویر هوایی سال ۱۳۴۲ سالم بوده و حتی بناهای سه طبقه نیز در آن وجود داشته، بصورت کامل تخریب و تسطیح شده و امروزه فقط حصار پیرامونی آن باقی مانده است.
او یکی از یافته های باارزش این بررسی را شناسایی ۴۷ رشته قنات در این شهرستان دانست و افزود: هر چند این کشف گویای تلاش خستگی ناپذیر مردم ساکن کویر در این نقطه از کشور بمنظور تامین آب مورد نیاز کشاورزی و آبادانی بیابان های انار است، اما متاسفانه در دهه های اخیر با راه اندازی چاه های عمیق و بهره برداری بی رویه آب های زیرزمینی، بیشتر این قنات ها خشک شده و تنها پنج رشته آن هنوز قسمتی از آب کشاورزی منطقه را تامین می کنند.
عزیزی خرانقی، قنات را یکی از سازه های بسیار پیچیده تامین آب در جهان دانست که راه اندازی آن نیاز به تکنولوژی و دانش بسیار بالایی درباب شناخت زمین شناسی منطقه، شناخت جریان های آب زیر سطحی و پوشش گیاهی و درک و محاسبه دقیق طول آن از مادر چاه تا مظهر قنات داشته است و اضافه کرد: متاسفانه در خیلی از نواحی مرکزی ایران با از دست رفتن مقنی های متخصص حفر قنوات، اینک بخش بزرگی از این دانش از بین رفته است. هر چند که حفر چاه های عمیق که هر سال بر عمق آنها افزوده می شود، کاملا موضوع آبیاری به وسیله قنات را که هزاران سال سبب آبادانی تمامی شهرهای مرکزی ایران بودند را بلا بهره برده است.
وی استفاده گسترده از آب های زیر سطحی به وسیله چاه های عمیق و کشت گسترده و تسطیح زمین های مناسب برای ایجاد باغ های بزرگ پسته که امروز عمده محصول کشاورزی منطقه است را موجب تخریب گسترده آثار تاریخی در پیرامون شهرها و روستاهای این شهرستان دانست که در بخش هایی برای ایجاد باغ پسته، بافت های تاریخی تخریب شده است.
سرپرست هیئت باستان شناسی، با اعلان اینکه شهرستان انار تا سالیان پیش دارای بافت تاریخی بسیار خوبی بوده و کاروانسرا و تک بناهای موجود گواهی بر این مدعا هستند اضافه کرد: متأسفانه این مناطق به شدت مورد تخریب و دست درازی قرار گرفته و امروزه تنها تک بناهایی بدون هیچ ارتباط ارگانیک در گوشه و کنار این شهر قرار دارند که آنها نیز کاملا مورد بی توجهی قرار گرفته و در حال نابودی هستند.
او با اشاره به این که ۱۷ اثر این شهرستان در گذشته در لیست آثار ملی کشور ثبت شده اند، اضافه کرد: با این وجود آنها از حداقل حمایت ها و حفاظت ها بهره مند نیستند و حتی یکی از بناهای ثبت لیست آثار ملی خانه تاریخی بهرامی که ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ به شماره ۱۱۶۱۲ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، در گذشته ی نه چندان دور تخریب و تسطیح و روی آن خانه ای جدید ساخته شده است.
عزیزی خرانقی ابراز امیدواری کرد: این بررسی و شناسایی و معرفی آثار باقی مانده این شهرستان بتواند از روند تخریبی آثار فرهنگی در این بخش از کشور کاسته و موجب حفظ و حراست و توجه بیشتر مردم و مسئولان این شهرستان به آثار باارزش فرهنگی- تاریخی باقی مانده خود شود.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، از اواسط دهه ۹۰ خبرهای مختلفی از ساخت وساز در اطراف ارگ تاریخی انار منتشر شدند، خبرهایی مانند آغاز مراحل ساخت وساز یک آپارتمان در ۵۰ متری ضلع شرقی ارگ انار و تعرض به حریم این بنای تاریخی، یا ساخت مقبره و نصب سازه گنبدی فلزی با ارتفاع غیرمجاز روی مقبره شهید گم نام در حریم ارگ ساسانی انار که با وجود هشدارهای فعالان میراث فرهنگی منطقه نسبت به بی توجهی ها در این محوطه ی تاریخی، اما هیچ توجهی به آن نشد.
منبع:

1399/03/28
12:51:19
5.0 / 5
3012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲