BonAir
بن ایر

نجات خانه داماد مصدق از تخریب

نجات خانه داماد مصدق از تخریب

دبیر كمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران از رایزنی شهرداری منطقه ۱۱ شهر تهران با مالك بنای تاریخی «متین دفتری» در خیابان فلسطین جنوبی و نجاتِ این بنای تاریخی از خطرِ تخریب اطلاع داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، خانه تاریخی «متین دفتری» متعلق به یکی از جوان ترین نخست وزیران رضاشاه و داماد محمد مصدق، در سال ۸۲ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید، اما در طول سال های بعد و به علت شکایت مالک، نامش زیاد شنیده شد. ۱۱ سال بعد و با اعتراض مالک به دیوان عدالت اداری، رأی دیوان خروج از ثبت این بنای تاریخی بود. ۱۳ سال بعد، بار دیگر این بنا در لیست آثار ملی کشور به ثبت می رسد، اما اعتراض مجدد مالک، رأی دیوان عدالت اداری را به خروج از ثبت برمی گرداند.
خانه احمد متین دفتری - داماد مصدق و پسر میرزا محمود خان اعتضاد لشکر (عین الممالک) - پایین تر از خیابان جمهوری در فلسطین جنوبی، نبش خیابان فلاح زادگان، در طول چند ماه گذشته، با مجوزِ تبدیل شدن به یک مجتمع تجاری منتظر تخریب بود و به مرور صدمه های زیادی به آن وارد شد؛ مانند برداشته شدن سقف و شیروانی و در و پنجره های خانه. احتمال تخریب خانه زمانی قوت گرفت که مالک دستور نقشه تخریب این بنای تاریخی را با رأی دیوان گرفته بود.
تا این که امروز در صفحه شخصی کمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران در اینستاگرام این خبر اعلام شده است که «شهرداری منطقه ۱۱ شهر تهران با مالک این اثر جلسات گوناگونی برگزار و وی را متقاعد به حفظ بنا کرد. مقرر است این بنا حفظ، مرمت و احیاء شود تا این خاطره تاریخی تهران برای همیشه در حافظه مردم پایتخت باقی بماند.»
منبع:

1399/04/01
00:09:51
5.0 / 5
3145
تگهای خبر: اینستاگرام , تاریخی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳