BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

باز شدن مرزها از اول تیر

باز شدن مرزها از اول تیر

آغاز برنامه ریزی برای تحریك تقاضای گردشگری، باز شدن مرزها از اول تیر، قول عدم گرانی هتل ها و آغاز صدور مجوز گردشگری كشاورزی همچون خبرهای حوزه گردشگری و میراث فرهنگی بود.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ در این هفته از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خبر رسید که هتل های کپسولی وارد ایران شد در اینباره هادی سجادی راد مدیر گردشگری و صنایع دستی این کانون با اشاره به اینکه یک نمونه هتل کپسولی از چین برای الگوبرداری وارد و رونمایی گردید اظهار داشت: مقرر است ۲۰۰ نمونه دیگر از این اقامتگاه جهت استفاده در بیمارستان یا اکوکمپ ها ساخته شود.
هادی سجادی راد مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران درباره ورود یک نمونه از هتل کپسولی از چین به ایران که توسط این کانون انجام شد اظهار داشت: این یک نمونه وارد شده از هتل کپسولی است نخستین بار در سال های حدود ۱۹۶۰ توسط ژاپن طراحی شده بود و در سال های بعد در کشورهای دیگر نمونه هایی از آن ساخته شد. این نمونه هم از کشور چین به ایران وارد شد تا بتواند الگو برای ساخت ۲۰۰ هتل کپسولی دیگر در ایران باشد.
وی اظهار داشت: مقرر است بقیه این یونیت ها بومی سازی شده سپس به بهره برداری برسد. همینطور برای آنکه به سمت واردات نرویم و ظرفیت اشتغال در کشور را هم نگیریم این نمونه وارد شد تا بتوان از آن هتل های کپسولی دیگری به کمک نیروهای توانمند ایرانی بسازیم. ما نمی خواهیم صفر تا ۱۰۰ این ایده را به جای دیگری وابسته باشیم. در همه جای دنیا چنین ایده هایی به اشتراک گذاشته می شود ولی باید از پتانسیل داخلی برای توسعه آن بهره برد.
سجادی راد با اشاره به اینکه وزیر میراث فرهنگی از این هتل کپسولی در ساختمان وزارتخانه بازدید کرد اظهار داشت: قراراست در ایام آینده با دو مجموعه ای که توانایی ساخت بخش هایی از آنرا دارند صحبت نماییم. البته یک مجموعه واحد، تمام بخش های این اقامتگاه را نمی تواند بسازد. ازاین رو باید با شرکت های مختلفی در این حوزه صحبت نماییم.
تلاش برای بازگشایی مرزها از تیر ماه
این هفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: تلاش می نماییم در صورت امکان از تیرماه مرزها برای ورود توریستهای خارجی به کشور باز شود.
علی اصغر مونسان در جلسه شورای هماهنگی تشکل های صنعت توریسم که با حضور تعدادی از مدیران این وزارتخانه، معاون گردشگری کشور، مدیران کل معاونت گردشگری، نمایندگانی از بخش خصوصی و مدیران تشکل های حرفه ای صنعت توریسم در سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم تا شرایط برای حضور مجدد توریستهای خارجی در کشور فراهم گردد، اضافه کرد: تلاش می نماییم در صورت امکان از تیرماه مرزها برای ورود توریستهای خارجی به کشور باز شود. از چند هفته پیش که پروتکل های بهداشتی بازگشایی هتل ها ابلاغ گردید و با شروع دو تعطیلی در خردادماه و آغاز سفرهای داخلی شاهد همکاری بسیار خوبی از جانب بخش دولتی و خصوصی و هم گردشگران و مسافران در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی بودیم که شرایط مساعد سفر را فراهم نمود.
آغاز پرواز تهران استانبول از ۳۱ تیر

پرواز مستقیم تهران-استانبول که تحت تاثیر پاندمی کرونا متوقف شده بود، از تاریخ ۳۱ تیرماه توسط یک ایرلاین ایرانی و یک ایرلاین ترک از سر گرفته می شود.
در حالی که ترکیه مرزهای هوایی خویش را به علت پاندمی کرونا، از آغاز اسفندماه سال جاری بسته بود، پس از سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه که در آن هیئتی از مقامات ارشد صنعت هوایی کشورمان هم حضور داشتند، با ازسرگیری پروازهای مستقیم میان تهران-استانبول موافقت شد.
بر این اساس پروازهای مستقیم تهران-استانبول با حضور ایرلاین های ایرانی و ترکیه ای از ۳۱ تیرماه شروع می شود؛ این در شرایطی است که تا پیش از این تاریخ، پروازهای استانبول از تهران به صورت غیر مستقیم و با پروازهای قطرایرویز از تهران-دوحه-استانبول و با قیمت های بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان (یک طرفه) انجام می شد.
قیمت بلیت پرواز ایرلاین ایرانی برای تهران-استانبول در ۳۱ تیرماه، هم اکنون ۱.۴ تا ۱.۵ میلیون تومان و ایرلاین ترک هم از ۱.۹ تا ۳.۶ میلیون تومان (فقط یک طرفه) است.

این هفته جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور درباره افزایش نرخ اتاق هتل ها در روزهایی که فعالیت مراکز اقامتی به رغم شیوع کرونا مجاز شده است اظهار داشت: با وجود اینکه به علت استفاده هتلداران از مواد گندزدا، تب سنج، چکاپ کامل کارکنان، ضدعفونی کردن اتاق ها و جانمایی تونل ضدعفونی حداقل ۲۰ درصد به هزینه ها هتل ها اضافه شده است اما هم اکنون تا مهر ماه سال ۹۹ قصد افزایش نرخ نداریم. پیش از سال هم افزایش نرخ نداشتیم. فقط مهر سال ۹۸ نرخ بالا رفت. حتی همان زمان هم بعضی از هتل ها افزایش نرخ نداشتند. چون برایشان به صرفه نبود.
وی در ادامه اظهار داشت: حالا ضریب اشغال هتل ها در بعضی از استان ها کمتر از ۱۰ درصد است و بعضی از استان هایی که مسافر دارند این ضریب به کمتر از ۴۰ درصد می رسد. فقط در بعضی از مناطق مانند شمال کشور و یا جزیره کیش میزان اقامت مسافران خوب بود که ضریب هتل های آنها هم به بالای ۵۰ درصد نرسید. حالا فعالیت هتل های کشور مجاز است منتها بعضی از هتل ها خودشان نمی خواهند باز کنند.
وی با تاکید بر اینکه از لحاظ مقررات و ضوابط منعی برای فعالیت هتل ها وجود ندارد اظهار داشت: برای بعضی از هتلداران بازگشایی مراکز اقامتی توجیه اقتصادی ندارد و مشخص نیست تا چه زمانی بسته خواهند بود. حداقل این را می دانیم که بعضی از هتلداران در استان های گرمسیر تا مهر ماه باز نمی کنند مانند برخی از هتل های جزیره کیش که گفته اند فصل تابستان هم مسافر کمی دارند و تا مهر ماه باز نمی شوند.

مجوز گردشگری کشاورزی صادر می شود
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی پیرو برگزاری نشستی با ارگان های فرابخشی مرتبط همچون «وزارت جهاد کشاورزی»، «سازمان حفاظت محیط زیست»، «بنیاد مسکن انقلاب اسلامی»، «امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور»، «مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب»، «اتاق بازرگانی» و هم «معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت» متبوع، اظهار داشت: با تصویب نهایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی گردشگری کشاورزی، امکان صدور مجوز تخصصی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در جهت گردشگری کشاورزی فعالیت می نمایند یا خواهند کرد محقق و بستر قانونی نظارت بر فعالیت و عملکرد فعالان دارای مجوز تخصصی هم ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه گردشگری کشاورزی شاخه ای از گردشگری می باشد که در آن، کارآفرینان کشاورزی و اعضای خانوار آنها، خدماتی را برای فراهم شدن امکان مشارکت عملی و اقناع نیازهای بازدیدکنندگان در محیط های کشاورزی عرضه می کنند و گردشگران در ازای برخورداری از خدمات مذکور، هزینه ای را به کشاورز و خانوار وی می پردازند؛ اظهار داشت: فعالیت ها و برنامه های گردشگری کشاورزی به استناد ماده (۱) آیین نامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آن ها» مطابق بند (ج)، با مبحث «محیط ها و پارک های طبیعت گردی و گردشگری روستایی و عشایری» بعنوان یکی از اولویت های عملیاتی در برنامه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است.
ولی تیموری همینطور در جلسه ای که با نمایندگان تشکل های گردشگری و مدیران کل دفاتر معاونت گردشگری با مبحث تهیه برنامه ای قابل اجرا برای تحریک تقاضا در حوزه گردشگری در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: پیشنهادهایی برای اجرای یک برنامه کوتاه مدت در چارچوب تحریک تقاضا از جانب تشکل های گردشگری عرضه شد. البته برنامه های میان مدت و بلندمدت هم در نظر گرفته شده است.
او اضافه کرد: باید برنامه ای که تهیه و نوشته می شود، همراه با اقدامات عملی برای اعتمادسازی باشد. تهیه پروتکل ها، ترجمه، تهیه کلیپ و… را می توان در داخل این برنامه دید.
تیموری بیان نمود: مبحث بعدی که باید در این برنامه درنظر گرفته شود، تصویرسازی در کوتاه مدت است، باید نشان دهیم زمانی که یک توریست وارد کشورمان می شود چه اتباع خارجی و چه اتباع ایرانی، با اقداماتی که ما انجام می دهیم و رعایت پروتکل های بهداشتی، خطری سلامت آنها را تهدید نمی کند و ما بعنوان مقصد امن هستیم.
برگزاری ماهانه یک جشنواره گردشگری در هر استان
او از برگزاری ماهانه یک جشنواره گردشگری در هر استان اطلاع داد و خاطرنشان کرد: دو پروتکل بهداشتی که ملی بوده و بر مبنای استانداردهای بین المللی و پروتکل های سازمان جهانی گردشگری و سازمان بهداشت جهانی نوشته شده و مورد تأیید ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قرار دارد و وزارت بهداشت هم تصویب کرده است، باید ترجمه شود، ۷۰ درصد آن هم انجام شده است.


منبع:

1399/04/02
23:23:56
5.0 / 5
2764
تگهای خبر: پرواز , تخصصی , توریست , توریسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱