BonAir
بن ایر

ولی تیموری خبر داد؛

تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری با مشاركت اتحادیه اروپا

تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری با مشاركت اتحادیه اروپا

بن ایر: معاون گردشگری كشور از تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با كمك فنی ITC و مشاركت مالی اتحادیه اروپا آگاهی داد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با هدف بهره مندی از ظرفیت های بین المللی برای توسعه گردشگری، همکاری مشترک با مرکز تجارت بین المللی (ITC) را در سال قبل در دستورکار خود قرار دادیم. شکل گیری این همکاری، برمبنای نشستهای مشترک با نمایندگان دفتر مرکزی ITC و رایزنی های به عمل آمده با سازمان توسعه تجارت بعنوان دستگاه رابط و هماهنگ کننده صورت گرفته است.
او آغاز پروسه اجرایی این پروژه مشترک را سال ۱۳۸۹ اعلام نمود و اضافه کرد: در قالب اقدامات و پیگیری های به عمل آمده از طرف این معاونت، بخش گردشگری از میان بخش های مختلف صنعتی، خدماتی و تجاری کشور، بعنوان اولویت اول همکاری با مرکز تجارت بین المللی برگزیده شد و طی این همکاری مقرر شد سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با کمک فنی ITC و مشارکت مالی اتحادیه اروپا تدوین شود.
تیموری درباب اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: به دنبال توافق و تعریف همکاریهای مشترک، اقدامات مختلفی از زمان آغاز فاز اجرایی تدوین پروژه انجام شده است که انجام سه مرحله از ماموریت مشاوران بین المللی و نماینده دفتر مرکزی ITC، تشکیل تیم اصلی پروژه Team) (Core متشکل از ذینفعان بخش دولتی و خصوصی گردشگری بمنظور اعتبارسنجی هر مرحله از پروژه در معاونت گردشگری، شناسایی بخش های اولویت دار گردشگری در زمینه قابلیت های توسعه و فرصت های رقابت پذیری گردشگری در ایران از آن جمله اند.
معاونت گردشگری کشور اظهار داشت: در این راستا بخش های گردشگری فرهنگی و تاریخی، اکوتوریسم، گردشگری جامعه محور و گردشگری سلامت برای تدوین استراتژی صادرات بخش گردشگری در ایران تعیین شده اند.
تیموری با اشاره به برنامه هایی که در آینده صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: تعیین حوزه های مسئول برای اجرای هر یک از کارهای برنامه اقدام در سند، نظرخواهی از ذینفعان پیرامون سند مورد اشاره با هدف جلب مشارکت آنها در اجرای آن، انعکاس نسخه تهیه شده به مشاور خارجی طرح برای اعمال اصلاحات لازم، دعوت از مشاور و نماینده ITC برای انجام ماموریت به ایران بمنظور برگزاری نشست تیم اصلی پروژه با هدف اعتبارسنجی محتوای سند همین طور ارائه سند به مراجع ذیصلاح برای تصویب و ابلاغ همچون اقدامات پیش رو خواهد بود.
او با بیان این مطلب که همکاری ها با ITC تا مراحل اجرایی پروژه تداوم خواهد داشت، اشاره کرد: استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با رویکرد توسعه محصول و بازار گردشگری برمبنای چهار بخش اولویت دار برای توسعه گردشگری تدوین شده و شامل یک برنامه اقدام است. در این برنامه بوسیله تعیین اهداف راهبردی و عملیاتی همین طور انجام یک سری کارهای مشخص بمنظور راهنمایی، صنعت گردشگری ایران در راه ایجاد تحول و به سمت تبدیل شدن به مقصد گردشگری با توانایی درآمدزایی بالا، انعطاف پذیری و استفاده از ظرفیت های بی نظیر گردشگری تعریف شده است.


منبع:

1399/04/19
22:34:07
5.0 / 5
2398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵