BonAir
بن ایر

اتمام مرمت سرای نبی زاده بازار تاریخی اراك تا آخر مردادماه

اتمام مرمت سرای نبی زاده بازار تاریخی اراك تا آخر مردادماه

مركزی سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مركزی اظهار داشت: مرمت تیمچه سرای نبی زاده بازار تاریخی اراك تا آخر مردادماه سالجاری به اتمام می رسد.


بر مبنای اعلام روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، مصطفی مرزبان سرپرست این اداره کل امروز 23 تیرماه 99 در تکمیل این خبر اظهار داشت: مرمت بخش تیمچه(فضای سرپوشیده ) از سال قبل در دستور کار قرار گرفت و اعتبار قرارداد آن که از بهمن 98 منعقد شده، 9 ماه بوده است که با عنایت به وضعیت کرونا به نظر می آید این قرارداد به علت تعطیلی چند ماهه انتهای سال 98 و ابتدای سال 99، تا آخر مردادماه سال جاری تمدید شود.
او اظهار داشت: مرمت سرای نبی زاده با صرف اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال با کمک و مساعدت شهرداری اراک صورت گرفت و هم اکنون یکی از آماده ترین بازارها از لحاظ مرمتی به حساب می آید.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه اضافه کرد: مرمت این بنا پیشرفت فیزیکی 95 درصدی دارد و کسبه بعد از نصب درب ها و پنجره ها می توانند کسب و کار خویش را شروع کنند.
او اظهار نمود: اقدامات مرمتی که در شرح خدمات پیمانکار و قرار داد ذکر شده شامل زدودن الحاقات، مرمت جداره ها پاکسازی بازسازی طاق ها، سبک سازی بام و عایق کاری و... است که در سرای نبی زاده انجام گرفته است.
مرزبان در ادامه اضافه کرد: مجموعه تاریخی اراک دارای 20 سرا و تیمچه است که هر یک از سراها و تیمچه ها دارای فرم و پلانی متفاوت و خاص است. مجموعه تاریخی بازار در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد راه اندازی شده و یکی از زیباترین بازارهای ایران به حساب می آید.1399/04/24
13:56:57
5.0 / 5
2078
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳