BonAir
بن ایر

قول و قرارهای مونسان با سیدحسن خمینی

قول و قرارهای مونسان با سیدحسن خمینی

در دیدار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سیدحسن خمینی درباره راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی و یك موزه و تعریف یك مسیر جدید گردشگری كه تصویرگر زندگی امام خمینی (ره) باشد، تعهداتی داده شد.


به گزارش بن ایر به نقل از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در این دیدار بیان کرد: این وزارتخانه دارای خاصیت های منحصربه فردی است که هم کارکرد اقتصادی و هم کارکرد فرهنگی و اجتماعی دارد. برای هیچ ملتی از نظر هویت موضوعی مهم تر از میراث فرهنگی وجود ندارد و ایران از لحاظ آثار ثبت شده در جایگاه نهم جهانی قرار دارد.
او درباره صنایع دستی اظهار داشت: این هنرصنعت، مظهر هویت و آثار ناملموس ما را به نمایش می گذارد و دارای کارکردهای اقتصادی و اشتغال زایی و پایداری بالایی است.
مونسان به موقعیت گردشگری ایران اشاره نمود و اضافه کرد: در دنیا به ازای هر ۱۰ شغل یک شغل متعلق به گردشگریست که این نشان از ظرفیت بالای این حوزه دارد. کشور ما با ظرفیت بالای تاریخی و بی نظیر طبیعی با سرمایه گذاری اندکی می تواند منفعت بالایی را از این حوزه به دست آورد و بخش خدمات را به شکل وسیعی گسترش دهد.
وی افزود: باتوجه به لطمه بزرگی که شیوع ویروس کرونا به بخش گردشگری وارد کرد بسیاری بر این اعتقاد بودند که جبران این ضرر به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشد، اما باید اعلام کنم که ما در تعطیلات خردادماه شاهد رونق گردشگری داخلی بودیم و این مساله نشان از انعطاف پذیری بالای این حوزه دارد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه به طرح تجاری سازی صنایع دستی اشاره نمود و اضافه کرد: ما دنبال ایجاد بخش جدید در این عرصه، طرحی را برای صنایع دستی کاربردی و ایجاد بازارهای آن آغاز نموده ایم که جلسات مختلفی در این خصوص تشکیل شده است. این جریان در کشور به راه افتاده و شاهد استفاده از صنایع دستی در خانه های مجلل و به کارگیری ظروف مسی در رستوران های کشور هستیم که این نشان از احیای صنایع دستی در کشور است.
مونسان با اشاره به صادرات ۳۷۲ میلیون دلاری صنایع دستی، اظهار نمود: این میزان از مجرای گمرک کشور صورت گرفته و چیزی در حدود دو برابر آن نیز به صورت چمدانی صادر گردیده است. پیش بینی ما برای صادرات در فاز اول یک میلیون دلار و در گام بعدی ۲میلیون دلار است که با کار روی بسته بندی و طراحی این مهم محقق خواهد شد.

راه اندازی بازارچه صنایع دستی در حرم امام خمینی (ره)
معاون صنایع دستی که در این جلسه حضور داشت، اظهار داشت: برمبنای آنچه که مورد نظر شما بوده بازارچه دائمی صنایع دستی و سوغات با بهره گیری از المان هایی که زندگی امام را به تصویر بکشد، در حال آماده سازی است.

راه اندازی موزه ای با بیش از ۲۰۰۰ اثر در حرم امام خمینی (ره)
معاون میراث فرهنگی هم درباره راه اندازی موزه شماره ۲ در محل حرم به ارائه توضیحاتی پرداخت و اضافه کرد: جهت راه اندازی موزه شماره ۲ قول تخصیص اعتبار در هفته گذشته داده شد که با انجام این مهم تا اختتام امسال فاز یک موزه را آغاز خواهیم کرد. باتوجه به پتانسیل بالای این مجموعه، پیام حضرت امام این گونه می تواند به دنیا معرفی و این موزه به محلی برای بازدیدکنندگان خارجی تبدیل گردد.
طالبیان اضافه کرد: با وجود ۴میلیون اثر در موزه های کشور و ۴۰۰هزار اثر در مخزن موزه ملی، پتانسیل نمایش ۲ تا ۳هزار اثر در موزه شماره ۲ وجود خواهد داشت.

اماکن منتسب به امام خمینی (ره) در یک مسیر جدید گردشگری
معاون گردشگری هم اظهار نمود: طرح مطالعاتی اماکن منتسب به حضرت امام (ره) در قم، نجف، جماران و حرم در حال انجام می باشد که با کامل شدن آن سند توسعه گردشگری برای اماکن امام راحل به مجموعه مسیرهای گردشگری کشور اضافه خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ارائه توضیحاتی درباره ماهیت این وزارتخانه اظهار داشت: این وزارتخانه محدوده جغرافیایی وسیعی دارد و گوشه گوشه ایران مشمول نظارت، مدیریت، مرمت و راهبری وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. امیدواریم که ما سفیران فرهنگی خوبی برای نشان دادن فرهنگ کشور باشیم.
سیدحسن خمینی با حضور در وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از نمایشگاه دائمی صنایع دستی وزارتخانه، کارگاه های سفال و کاشی، زری بافی، گچ بری، قلم زنی، میناسازی، نگارگری، هنرهای سنتی، طراحی سنتی، خاتم سازی، سازسازی سنتی و کارگاه چوب پژوهشکده هنرهای سنتی دیدن کرد و ضمن این بازدید عبدالمجید شریف زاده ـ مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی ـ درباره آثار حاضر و کارهای این پژوهشگاه و کارگاه ها به ارائه توضیحاتی پرداخت.
در جریان این بازدید نیز هنرمندانی از استان های یزد، قزوین، زنجان، قم، تهران حضور داشتند که به ترتیب به ساخت زیورآلات سنتی، نقاشی روی چوب و نقاشی های لاکی، ملیله، انگشترسازی سیاه قلم، تذهیب و گوهرتراشی مشغول بودند و درباب هنر خود توضیحاتی دادند.1399/05/03
15:43:18
5.0 / 5
2397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳