BonAir
بن ایر

وضعیت سفر در استان های قرمز چگونه است؟

وضعیت سفر در استان های قرمز چگونه است؟

بن ایر: با وجود اخطارهای مكرر برای توقف سفر به مناطق قرمز خصوصاً استان های شمالی، مركز اطلاعات و كنترل ترافیك پلیس، ترافیك در جاده های شمالی كشور را پرحجم گزارش كرده است. رئیس پلیس راهور هم آگاهی داده كه سفرهای جاده ای در روز گذشته نسبت به زمان اجرای طرح فاصله گذاری، 58 درصد بیشتر شده است. با این وجود در بیشتر استانها، خبری از كنترل و محدود كردن سفرها نیست.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ۲۶ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار گرفته اند، با این وجود سفارش و هشدار برای پرهیز از سفر غیرضروری، جدی ترین اقدامی بوده که تا کنون صورت گرفته است.
سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته پس از آن که از خستگی کادر درمان سخن گفت، برای چندمین بار به مردم سفارش کرد از سفر غیرضروری در تعطیلات پیش رو اجتناب کنند.
زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران هم به ۱۷۰ شهر که در ضعیت قرمز قرار گرفته اند اشاره کرده و گفته بیشتر این شهرها فاقد مصونیت از بیماری کووید ۱۹ هستند، خطری که ممکنست در هفته های آینده ما را گرفتار مشکل کند، همین چند روز تعطیلی است که خدایی نکرده با سفرهای بین استانی روبه رو شویم.
مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هم گفته سرعت انتقال ویروس کرونا ۳ تا ۷ برابر افزایش یافته و از مردم خواسته هم دستورالعمل های بهداشتی را کامل رعایت نمایند و هم سفر نروند.
رئیس پلیس راهور ناجا هم از مردم خواسته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از انجام سفر در تعطیلات پایانی هفته اجتناب کنند. با این همه گزارش شده حجم ترافیک در محورهای شمالی کشور از روز گذشته زیاد شده است.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا درباره مدیریت سفرها با وجود اخطار و سفارش های مکرر و محدود کردن کارهای گردشگری به ایسنا گفته بود که ستاد ملی کرونا در این زمینه نظری را با معاونت گردشگری مطرح نکرده اما این مسؤولیت به استانها محول شده که هر استان مطابق با شرایطی که دارد، تصمیم بگیرد.
پیگیری ها نشان میدهد از بین استان های قرمز، فقط استان خراسان رضوی محدودیت هایی را برای سفر در تعطیلات پیش رو برقرار کرده است. در اطلاعیه ای که روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان منتشر نموده، تاکید شده طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا در خراسان رضوی، هرگونه برگزاری تورهای گردشگری و طبیعت گردی تا اطلاع ثانوی ممنوعست و آژانس های خدمات مسافرتی و جهانگردی از هر گونه تعهد گردنگیر آور برای سفر جدا اجتناب کنند.
صرف نظر از این که این دستور باید زودتر ابلاغ می شد تا آژانس های به مسافران تعهدی ندهند و برای تور برنامه ریزی نکنند، مسأله قابل تأمل این است که فروش بلیت قطار، هواپیما و اتوبوس به مقصد استان خراسان رضوی نه محدود شده و نه ظرفیت آنها کاهش یافته است. هتل های خراسان رضوی نیز دستوری برای منع فعالیت دریافت نکرده اند. از سویی مسافرانی که معمولا راهی شهری مثل مشهد می شوند بیشتر در خانه های اجاره ای اقامت دارند و یا در مسافرخانه های دولتی می مانند، بطوریکه امیر سزاوار، رئیس جامعه هتلداران این استان گفته است از بین ۲۴۰ هتل فقط ۶۰ هتل فعالند که میانگین ضریب اشغال آنها هم ۵ درصد است.
در استان مازندران که اخطارها برای پرهیز از سفر به این منطقه بیشتر از سایر استانها بود و حتی پای نمایندگان مجلس مازندران را هم وسط کشید، هنوز اقدام جدی تری برای کنترل سفرها نشده است. فقط در روز ۲۸ تیرماه معاون گردشگری این استان از ابلاغ دستورالعملی آگاهی داد که فعالیت مجموعه های تفریحی و توریستی استان مازندران تعطیل شده است. همین طور واحدهای پذیرایی و اقامتی در شهرستان هایی که وضعیت قرمز داشتند با ۵۰ درصد ظرفیت و با رعایت پروتکل بهداشتی می توانند خدمات بدهند.
در این دستورالعمل به نام این مجموعه های تفریحی و سرگرمی تعطیل، هیچ اشاره ای نشده است.
جمشید سلطان مرادی، رئیس جامعه هتلداران استان مازندران نیز از ناکارآمدی این دستورالعمل ها با ایسنا گفت و گو می کند.
او معتقد است: این دستورها فقط یک کاغذ معمولی است، تا وقتی اراده ای برای نظارت بیشتر، کنترل راه ها، خانه های اجاره ای و مسافران نباشد، ابلاغ کردن آنها چه فایده ای و کارایی دارد؛ از سفر مردم جلوگیری می کند یا سفر را مدیریت می کند؟ وقتی دستور را صادر می کنند باید نظارت هم باشد.
او ادامه می دهد: بیشتر مسافرانی که به مازندران سفر می کنند یا ویلای شخصی دارند یا خانه و ویلا اجاره می کنند، الان هتل های مازندران، زیر یک درصد مسافر دارند. با این همه اخطار و هشداری هم که برای پرهیز از سفر دادند، ما اراده ای در کنترل اقامتگاه های غیرمجاز ندیدیم. نه جایی را تعطیل می کنند، نه برخورد می کنند و نه نظارت و سرکشی دارند.
سلطان مرادی می گوید: مازندران حدود دو هفته است در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته است اما هیچ اراده ای برای کنترل این ویروس دیده نمی گردد و تغییری در وضعیت داده نشده است.
سایر استانها هنوز اقدامی برای محدودیت سفر در تعطیلات پیش رو نکرده اند. حتی استان تهران که وزارت بهداشت آنرا منشأ انتشار ویروس کرونا معرفی کرده برنامه خاصی را برای مدیریت سفرها اعلام نکرده است. این درحالی است که یک روز از این تعطیلات گذشته و حجم زیادی از مسافران هم بر اساس گزارش مرکز کنترل ترافیک، راهی جاده شده اند و حتی به مقصد مورد نظر رسیده اند. تورهای گردشگری نیز بدون هیچ محدودیتی درحال اجرا هستند.
فارغ از اینکه توقع می رود مردم به مسؤولیت اجتماعی خود متعهدانه عمل کنند، این انتظار هم می رود همزمان با تعطیلاتی که پیش بینی می شود حجم سفرها رو به افزایش رود، تدابیر جدی تر و زودهنگام در مقاصد سفر اتخاذ شود مثلا دست کم از فعالیت مراکز اقامتی و پذیرایی غیرمجاز و تورهای غیرمجاز، جلوگیری شود و با تاسیسات گردشگری بین راهی ها و ناوگان حمل و نقل عمومی که پروتکل ها را درست رعایت نکرده اند، برخورد قانونی شود.
منبع:

1399/05/18
15:52:53
5.0 / 5
1781
تگهای خبر: توریست , خدمات , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱