BonAir
بن ایر

مدیركل میراث فرهنگی همدان:

بافت سنگی از بین رفته وركانه باید برگردد

بافت سنگی از بین رفته وركانه باید برگردد

به گزارش بن ایر همدان مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اعلام نمود: بافت سنگی از بین رفته وركانه باید برگردد و اگر دهیاری و شورا كه مسئول هستند ورود پیدا نكنند، مجبوریم پیگیری حقوقی نماییم.


علی مالمیر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه دو سال قبل با پیگیری های میراث فرهنگی بافت سنگی این روستا ثبت ملی شد، اظهار نمود: بعد از ثبت به دهیار و شورا ابلاغ و تاکید کردیم که بافت روستا واجد ارزش است و نباید از بین برود.
وی با اشاره به اینکه در این راستا جلسه ای هم در معاونت عمرانی استانداری برگزار شد، افزود: هر شخصی که مجوز ساخت و ساز در روستای ورکانه را صادر می کند باید از پیش از اداره میراث فرهنگی استعلام کند و ساخت و سازها برپایه آن صورت گیرد.
مالمیر اظهار نمود: اهالی برای ساخت و ساز ملزم به رعایت ضوابط هستند، ناظر پروژه هم باید بر ساخت و سازها نظارت کند که طرح اجرا شود و متناسب با آن آخر کار داده شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان بیان نمود: اگر دهیاری روستا پروانه ساخت و ساز را صادر کرده و از میراث استعلام نکند و یا بدون مجوز کاری انجام گیرد مسئولیت کنترل آن با میراث فرهنگی نیست و دهیاری مسئول است.
وی با اشاره به اینکه در روستای ورکانه ساخت و سازهایی انجام شده که به بافت صدمه رسانده است، اظهار داشت: میراث فرهنگی پیگیر است دستگاهی که صدور مجوز و نظارت را بر عهده دارد و دهیار بعنوان یکی از ارکان مهم آن به حساب می آید، طبق قانون پاسخگو باشد.
مالمیر افزود: اعتقاد داریم اینگونه ساخت و سازها که استعلام یا نظارت نمی گردد، تخلف دهیاری است و میراث فرهنگی مبحث تخلف دهیاری را پیگیری می کند.
وی توضیح داد: ساخت و سازهای غیرمجاز در روستا طبق قانون ۹۹ کنترل می شود و دهیار هم اگر تخلف کرده باشد از راه مراجع ذیربط پیگیری می شود، میراث فرهنگی اگر از این کانال به نتیجه نرسد مجبور است اقدامات حقوقی ضد متقاضی که تخلف کرده است، انجام دهد.
مالمیر اضافه کرد: اگر متقاضی برپایه پروانه ساختی که دهیاری صادر کرده عمل کرده باشد تخلفی نکرده و پروانه ای که بدون استعلام ما صادر شده تخلف است و صادرکننده پروانه باید ضوابط ما را رعایت می کرد.
وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن به اهالی روستا برای ساخت و ساز تسهیلات عرضه می دهد، اظهار داشت: در جلسه ای که داشتیم قرار شد قسط آخر تسهیلات را بنیاد مسکن بعد از آنکه نما کار شد، برپایه ضوابط پرداخت کند.
مالمیر با اشاره به اینکه برای حفظ بافت سنگی ورکانه ملزم به رعایت ضوابط هستیم، تصریح کرد: اساسا ساخت نمای متناسب با بافت سنگی ورکانه و حفظ آن هزینه بر است اما چون ضابطه و قانون است باید صورت گیرد ازاین رو مشکلات مالی رافع مسئولیت صادر کننده مجوز و مجری که ضوابط حفظ نماها را رعایت نمی کند، نیست.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان مطرح کرد: اگر دستگاه های متولی مانند بنیاد مسکن، دهیاری و در صورت فراهم شدن شرایط میراث فرهنگی بتوانند به اهالی روستا کمک کنند که هزینه ها کمتر شود کار پسندیده ای است و باید به این سمت حرکت نماییم.
منبع:

1399/05/20
14:12:11
5.0 / 5
1749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵