BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

جنجال تازه آسانسور كاخ تاریخی

جنجال تازه آسانسور كاخ تاریخی

درگذشت رئیس سابق كمیسیون گردشگری، افشاگری درباره ایجاد آسانسور و جكوزی در كاخ تاریخی مرمر، مخالفت با نمایشگاه صنایع دستی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ؛ این هفته باآنکه گفته شده بود که نمایشگاه صنایع دستی در آخر مرداد برگزار می گردد اما مجمع هنرمندان صنایع دستی اعلام مخالفت کرد و اظهار داشت که در شرایط شیوع کرونا چه ضرورتی وجود دارد تا هنرمندان از همه جای کشور گردهم آیند تا یک نمایشگاه برگزار گردد. حسین بختیاری به خبرنگار مهر اظهار داشت: کاملاً با برگزاری این نمایشگاه مخالف هستیم، معتقدیم الان زمان برگزاری نمایشگاه نیست. نمایشگاه صنایع دستی یعنی ایجاد ویترینی برای جذب مخاطب، حالا ۱۲۰ غرفه در سرای هنر میدان فردوسی بوجود آمده است اما هیچ مخاطبی ندارد اگر وزارت میراث فرهنگی می خواهد به هنرمندان کمک نماید سرای هنر بازارچه عودلاجان و میدان نقش جهان را رونق دهد.
این هفته رئیس سابق کمیسیون گردشگری ورزش و هنر اتاق بازرگانی ایران به علت بیماری دار فانی را وداع گفت. احمد اصغری قاجاری دو دوره رئیس کمیسیون گردشگری هنر و ورزش اتاق بازرگانی ایران بود وی این مسؤولیت را شهریور سال قبل به عبدالملکی سپرد. اصغری از مدتی قبل به بیماری سرطان حنجره مبتلا شد و ساعت ۱۹ روز ۲۰ مرداد ماه به دیار باقی شتافت. هزار نفر در خراسان رضوی ۱۲ هزار خانه مسافر دارند طبق آمار سامانه خانه مسافرهای ایران؛ هزار صاحبخانه در استان خراسان رضوی ۱۲ هزار خانه مسافر را برای اجاره به گردشگران در این سامانه ثبت کرده اند یعنی هر فرد ۱۲ خانه دارد که آنرا اجاره می دهد.
خشایار نیکزادفرد مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تا کنون ۱۸ هزار و ۷۵۰ خانه مسافر در کشور ساماندهی شده است البته یک روایت وجود دارد که ۳۰۰ هزار خانه مسافر در کشور هست که تعداد زیادی از آنها ساماندهی نشده اند ولی ما توانسته ایم بیشتر از ۱۸ هزار خانه مسافر را ساماندهی نماییم. همینطور در کشور ۴ هزار و ۳۹ صاحبخانه، ۱۸ هزار و ۷۵۰ خانه دارند. یعنی متوسط هر نفر مالک چهار و نیم خانه است. در خراسان رضوی هزار صاحبخانه با ۱۲ هزار خانه مسافر داریم یعنی هر فرد مالک ۱۲ خانه است. امکان دارد یک نفر ساختمانی با ۸ واحد داشته باشد که همه آن واحدها را در سامانه خانه مسافرها با مجوزهای جداگانه ثبت کرده است چون برای هر واحد به او یک مجوز داده اند اخیرا در سیستم جدید اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اعلام شده که به مالک یک ساختمان با مثلاً ۸ واحد تنها یک مجوز داده شود. مانند هتل ها. در یک هتل شاید ۲۰ واحد اتاق باشد اما به همه آن مجموعه یک مجوز داده می شود.
پروتکل ورود گردشگران بین المللی به ستاد کرونا ارسال می شود «محمد قاسمی» مدیر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: پیش نویس پروتکل ورود گردشگران بین المللی به کشور بعد از تأیید نهایی ارگان های فرابخشی مرتبط طی هفته جاری به ستاد کرونا ارسال می شود. با عنایت به این که طی چند ماه گذشته تهیه پروتکل ورود گردشگران بین المللی با حضور مستمر معاون گردشگری کشور و مسئولین ارشد نهادهای فرابخشی مرتبط در دستور کار قرار گرفته بود؛ بنابراین طبق آخرین نشست تصمیم بر آن شده است تا بعد از تأیید نهایی نمایندگان، متن نهایی شده پروتکل در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب و بعد از آن به شکل رسمی و از راه مجاری ذیربط در کشورهای مختلف اطلاع رسانی شود. وی در تشریح روند مشابه به منظور تهیه پروتکل ورود گردشگران بین المللی در کشورهای مختلف اضافه کرد: شیوع کرونا، صنعت توریسم جهان را به شدت گرفتار صدمه های جدی کرده و ضرر وزیان های مالی هنگفتی به دنبال داشته است؛ ازاین رو کشورهای مختلف، جهت کاهش اثرات منفی اقتصادی و همینطور اجتماعی ناشی از همه گیری این بیماری، رویکرد همزیستی مسالمت آمیز با کرونا را در پیش گرفته اند؛ بدین ترتیب که ضمن حفاظت از سلامت جامعه در چنین شرایطی تاب آوری اقتصادی را هم افزایش داده و در این راه مبادرت به تعریف و تعیین پروتکل های پذیرش توریستهای خارجی کرده اند. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر کاخ مرمر بعد از ۶ ماه باز هم خبرساز شد بهمن ماه از این جهت که درهای آن به روی مردم بعد از سال ها باز خواهد شد و این دفعه درباره وجود جکوزی و امکانات هتل ۵ ستاره در کاخ تاریخی و ملی! پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در یک برنامه تلویزیونی درباره الحاق جکوزی و حمام به این کاخ که زیبایی آنرا به مسجد شیخ لطف الله تشبیه می کنند اطلاع داده است موضوعی که از دید خبرنگاران میراث فرهنگی در بهمن ماه سال قبل که برای نخستین بار از آن بازدید کردند مخفی نگه داشته شد! حالا اما از وجود چنین سازه هایی اطلاع داده اند و اینکه مقرر است اصلاحاتی در آن صورت گیرد.
البته همان زمان گفتند که درهای این کاخ را به روی مردم باز می کنند اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است فتاح یک مرتبه گفته بود که در پساکرونا این اتفاق می افتد پساکرونایی که مشخص نیست چه وقت است. با این وجود دیوارهای ورودی کاخ مرمر از سمت خیابان ولیعصر نقاشی دیواری شده تا نشان دهنده وجود یک موزه هنر در این مکان باشد.

این بار فتاح از وجود آسانسور هم در کاخ مرمر اطلاع داد آسانسوری که اتفاقی خبرنگاران آنرا هنگام بازدید از کاخ پیدا کردند همان زمان مسؤلان مرمت کاخ گفتند که این آسانسور با اینکه برای یک طبقه بوجود آمده اما طوری قرار داده اند که صدمه ای به بنا نمی زند و قابل حذف است. هر چند که نباید ایجاد می شد اما برای سهولت در رفت و آمد بوجود آمده بود. آنطور که فتاح گفته است طبقه اول سالن اجتماعات و طبقه دوم هم امکاناتی مانند سونا و جکوزی کار شده است و معلوم است که این وسط آسانسور برای افراد ناتوان به وجود نیامده است.
مشابه آسانسور تعبیه شده در این کاخ را می توان در موزه آیت الله رفسنجانی هم مشاهده کرد که برای بنای دو طبقه کار گذاشته شده است البته این موزه تاریخی نیست.


منبع:

1399/05/26
14:17:51
5.0 / 5
1646
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵