BonAir
بن ایر

مدیر كاخ گلستان خبر داد

آلبوم ناصری كاخ گلستان پیدا شد

آلبوم ناصری كاخ گلستان پیدا شد

به گزارش بن ایر مدیر مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان خبر داد: در كنترل، بازنگری و سرشماری حساب اموال (انبارگردانی رسمی) آلبوم خانه كاخ گلستان، این آلبوم كه در قفسه ها جابه جا شده بود، پیدا شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، خبر مفقود شدن آلبوم ناصری از دومین آلبوم خانه سلطنتی و غنی دنیا یعنی کاخ گلستان ۱۳ مرداد امسال انتشار یافت، چیزی حدود پنج ماه پس از اطلاع مدیریت این مجموعه جهانی. با انتشار این خبر مفقودی، آفرین امامی – مدیر این کاخ جهانی – اعلام نمود: «اواخر اسفند سال ۹۸ امین اموال آلبوم خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد که یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک در قفسه نیست. این مساله را به من اعلام کرد، بلافاصله برای پیش گیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شد. با واحدهای ذی صلاح وزارتخانه، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز دراین زمینه مکاتباتی انجام دادیم، حتی مشخصات و تصاویر اثر نیز برای پلیس اینترپل ارسال شد. این آلبوم در مخزن آلبوم خانه کاخ گلستان نگهداری می شد و تابحال برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است.»
حالا به نقل از روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی، امامی اعلام نموده است که این آلبوم تاریخی در انبارگردانی ای که توسط کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، اداره کل حراست، یگان حفاظت میراث فرهنگی و ذی حسابی و اداره کل امور مالی وزارتخانه و مدیریت کاخ گلستان انجام شد، بامداد سه شنبه (۲۸ مرداد ۹۹) در آلبوم خانه کاخ گلستان پیدا شد.
او درباره جزئیات این آلبوم نیز توضیح داد: این آلبوم به شماره ۳۶۲ در ابعاد ۲۲ در ۱۵.۵ سانتی متر مربع بوده و شامل ۱۰۰ قطعه عکس از کودکان و زنان قاجاری است که با سرشماری حساب اموال که توسط این کمیته انجام شد در ساعت ۱۱: ۳۰ در یکی از قفسه های آلبوم خانه کاخ گلستان پیدا شد و تمامی ۱۰۰ قطعه عکس در این آلبوم موجود است.
او با اشاره به این که پس از اعلام امین اموال آلبوم خانه کاخ گلستان در اسفند ۹۹ در خصوص مفقود شدن آلبوم و احتمال جابه جا شدن در قفسه های آلبوم خانه، بلافاصله توسط خود امین اموال انبارگردانی انجام شد، اما پیدا نشد، بیان کرد: باتوجه به مذاکراتی که با اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی انجام شد و در نامه ای که از طرف این اداره کل به مدیریت کاخ گلستان ابلاغ گردید، با دستور معاون میراث فرهنگی کشور و هماهنگی معاون توسعه مدیریت و مدیرکل حراست و یگان حفاظت میراث فرهنگی وزارتخانه انبارگردانی رسمی توسط این کمیته شروع شد.
امامی افزود: از یک سو تعداد آلبوم های عکس موجود در آلبوم خانه کاخ گلستان بسیار بوده و از طرف دیگر ابعاد این آلبوم ها بزرگ است، اما آلبوم ناصری کوچک است و در قفسه های آلبوم خانه جابه جا شده بود.


منبع:

1399/05/29
13:45:33
5.0 / 5
1936
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴