BonAir
بن ایر

آب گرم شفابخش در دیگ رستم

آب گرم شفابخش در دیگ رستم

بن ایر: خراسان جنوبی چشمه دیگ رستم در خراسان جنوبی، چشمه ای از جنس سلامت است كه به سبب وجود املاح و حرارت بالای آب آن برای رفع دردهای رماتیسمی استفاده می شود.


در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از طبس پس از روستای نایبند و به فاصله ۱۰ کیلومتر به سمت راور، چشمه ای کوچک که در آن آبی سبز رنگ که حاوی گوگرد است جریان دارد. چشمه ای که به سبب صدای جوشیدن آب در حفره های لابه لای سنگ های اتشفشانی و از زیر صخره های سنگی، انسان را به یاد دیگ جوش می اندازد که اسامی اسطوره ای همچون سلیمان و جمشید و رستم را به خود گرفته است و الان بین مردم به چشمه دیگ رستم مشهور است.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به سبب وجود املاح و حرارت بالای آب این چشمه از آن برای رفع دردهای رماتیسمی استفاده می نمایند. دمای آب این چشمه در محل جوشیدن بالاست، اما بعد از طی ۲۰۰ متر گرمای خودرا از دست می دهد و به استخری هدایت می شود که می توان در آن شنا کرد.
این چشمه که آب آن از نوع گوگردی است یکی از چشمه های معدنی مشهور در شمال استان کرمان و جنوب خراسان است که به دیگ رستم شهرت دارد.


نامگذاری این چشمه به سبب صدای قل قل آبی است که در حفره های لابلای سنگ های آتشفشانی و از زیر صخره های سنگی به گوش می رسد و انسان را به یاد دیگ جوش آب می اندازد و اسامی اسطوره ای همچون سلیمان، جمشید، رستم و... به خود می گرفت این چشمه نیز در نزد مردم محلی به نام دیگ رستم نامیده شده است.
حرارت آب این چشمه در محل جوشش آن بسیار بالاست، اما بعد از طی حدود 200 متر که گرمای خودرا از دست می دهد به داخل استخری هدایت می شود که می توان در آن شنا کرد. از این چشمه به سبب حرارت و املاح موجود در آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.
در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر سطحی وسیع پوشیده از سنگ های آتشفشانی از نوع بازالت است که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است.
در این منطقه آتشفشانی دیده نمی گردد و این سنگ ها به سبب جابه جایی گسل نایبند در اواخر دوران دوم زمین شناسی به بیرون پرتاب و در سطح وسیعی از زمین پراکنده شده است.
امکانات رفاهی برای گردشگران در محوطه این چشمه درنظر گرفته شده است. این چشمه با شماره 326 در لیست میراث طبیعی ملی به ثبت رسیده است.
چشمه های خراسان جنوبی، بی شک یکی از مظاهر طبیعت این استان است و در واقع می تواند ظرفیت خوبی برای گردشگری سلامت باشد.
منبع:

1399/06/01
22:52:54
5.0 / 5
2006
تگهای خبر: سفر , گردشگران , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲