BonAir
بن ایر

مدیرعامل شمسا:

عراق به روی زائرین باز نشده

عراق به روی زائرین باز نشده

به گزارش بن ایر درحالی كه دبیر انجمن شركت های هواپیمایی كشوری از برقراری باردیگر پروازهای ایران و عراق از دوم شهریورماه اطلاع داده است اما مدیرعامل شركت كارگزاران زیارتی می گوید: هنوز توافقی بین دو كشور برای ازسرگیری سفرهای زیارتی صورت نگرفته و مرزهای این كشور به روی زائرین كماكان بسته است.


مرزهای ایران و عراق از اسفندماه ۱۳۹۸ همزمان با شیوع کرونا مسدود شد. با فرا رسیدن ماه محرم و نزدیک شدن مراسم پیاده روی اربعین هنوز مواضع این کشور برای پذیرش زائرین کشورهای دیگر مشخص نمی باشد. عراق از حدود یک ماه پیش با قرنطینه کردن کربلا و نجف، قوانین سختگیرانه ای را برای تردد در شهرهای زیارتی برقرار کرد.
اینک دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی کشور اطلاع داده که «پرواز شرکت های هواپیمایی ایرانی به عراق از راه فرودگاه بصره از دوم شهریورماه شروع می شود و استفاده از ماسک و وجود مواد ضدعفونی کننده به همراه برگه آزمایش منفی کرونا از آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای همه مسافران بالای ۲ سال ضروری و الزامی است. در پروازهای عراق به ایران نیز، همه مسافران غیرایرانی و غیر ترانزیت که مقصد نهایی آنها تهران است، باید مجوزهای لازم را از مراکز مربوط به همراه داشته باشند».
با این وجود مهدی قاسمی، مدیرعامل شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی سراسر ایران (شمسا) به ایسنا اظهار داشت: در حوزه زیارت هنوز اتفافی نیافتاده است. البته سازمان حج و زیارت کشورمان برپایه پروتکل های بهداشتی، پیشنهادهایی را برای ازسرگیری سفرهای زیارتی به دولت عراق داده که در وزارت بهداشت این کشور درحال بررسی است.
وی ادامه داد: پروازی که خبر برقراری آن داده شد در حوزه توافق ایرلاین ها بود که مورد استفاده آن بیشتر برای افراد دوتابعیتی، تجارت یا موضوعات در رابطه با آن است؛ وگرنه در حوزه سفرهای زیارتی هنوز تصمیمی گرفته نشده است و اگر توافقی حاصل شود، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام می کند.
قاسمی اظهار داشت: از سرگیری سفرهای زیارتی به عراق به توافق دو کشور و تصویب و امضای پروتکل از جانب ایران و عراق منوط است.
مدیرعامل شمسا درباره سرنوشت افرادی که قبلا ثبت نام کرده بودند اما سفرشان با شیوع کرونا و مسدود شدن مرزها تداخل پیدا کرد، اظهار نمود: بیشتر آن زائرین انصراف داده اند. اگر شخصی هنوز انصراف نداده، هزینه پرداخت شده را برای سفر در آینده ذخیره کرده است. البته ما به همه استان ها سفارش کردیم به متقاضیان اطلاع دهند که مبالغ خویش را دریافت نمایند که عموما هم انصراف داده و مبالغ را دریافت کرده اند.
منبع:

1399/06/02
17:29:53
5.0 / 5
1998
تگهای خبر: آموزش , پرواز , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳