BonAir
بن ایر

اعتراض به سرویس آپارتمان ها

اعتراض به سرویس آپارتمان ها

به گزارش بن ایر جامعه هتل داران ایران به اضافه شدن «سرویسْ آپارتمان» به مصادیق تاسیسات گردشگری اعتراض كرد.


عباس بیدگلی ـ مدیر اجرایی جامعه هتلداران ایران ـ به ایسنا اظهار داشت که سال ها پیش به سبب کمبود زیرساخت و برای سوق دادن سرمایه گذاران به صنعت توریسم، شرایطی برقرار شد تا خدمات «سرویسْ آپارتمان» نیز ارائه شود. آن زمان سرمایه گذاری های خوبی در این بخش و در استان های خراسان رضوی و مازندران صورت گرفت. بعدها در اصلاحیه بخشنامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری این عنوان را حذف کردند. حالا پس از گذشت حدود یک دهه، بازگشت این عنوان در آن بخشنامه به هیات دولت پیشنهاد شده است؛ درحالی که جزئیات و ضوابط آن معین نیست.
او اشاره کرد: جامعه هتلداران با اضافه شدن «سرویس آپارتمان» به آن بخشنامه مخالف است. معتقدیم کمکی به توسعه گردشگری نخواهد شد و فقط فضا را چالشی تر خواهدنمود.
جامعه هتلداران ایران در نامه ای به معاون گردشگری، دلیلهای مخالفت خودرا با افزودن عنوان «سرویس آپارتمان» به مصادیق تاسیسات گردشگری این چنین تشریح کرده است:
۱. اضافه کردن این نوع، بنظر می رسد هیچ کمکی به توسعه صنعت گردشگری کشور نکرده و در واقع پشتیبانی از صنعت ساختمان و مجتمع سازی است.
۲. هم اکنون در خیلی از نقاط کشور، مشکلی بابت زیرساخت اقامتی وجود ندارد و در مناطقی هم که احیانا نیازی وجود دارد، با مصادیقی شبیه بوم گردی ها، خانه های مسافر و نظایر آن جوابگویی به نیاز اقامت صورت می پذیرد.
۳. درخواست جدی این جامعه، بازبینی کامل بخشنامه ایجاد و اصلاح است و به هیچ عنوان با بازبینی موردی و تنها اضافه کردن یک بند موافق نیستیم.
۴. بنظر می رسد زیرساخت های حقوقی و قانونی لازم برای اضافه کردن سرویس آپارتمان ها هنوز وجود نداشته و نیز ضوابط ساخت و درجه بندی و نظارت بر آنها نیز توسط وزارت محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آماده نشده است.
در اصلاحیه پیشنهادی بخشنامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری آمده است: «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجاز است در صورت وجود تقاضای سرمایه گذاران بخش های خصوصی و تعاونی، برای تاسیسات گردشگری اقامتی متقاضی، با شرط حق استفاده و انتفاع عمومی و همین طور حفظ کاربری گردشگری تمامی واحدها، مجوزی با عنوان «سرویسْ آپارتمان» صادر و در چارچوب فقط یک پروانه بهره برداری جهت صدور سند تفکیکی، متقاضیان را به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کنند.
منظور از «سرویس آپارتمان» هر یک از تاسیسات اقامتی است که بعد از ستاندن مجوز می تواند ضمن عقد قرارداد قسمتی از ظرفیت اقامتی خودرا با رعایت مفاد این بخشنامه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار کند. میزان مجاز برای واگذاری حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت واحد اقامتی خواهد بود.
مالک و خریدار منتفع از واحد واگذارشده فقط حق استفاده و انتفاع از واحد بعنوان یک مکان عمومی را دارد و کلیه مقررات مربوط به اماکن عمومی در واحدهای واگذارشده جاری است. خرید، فروش و اجاره یا معاوضه واحدهای واگذارشده بعد از موافقت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشروط به رعایت مراتب فوق، مجاز بوده و در این صورت تعهدات ناشی از قرارداد اولیه بین خریدار و فروشنده بر عهده مالک بعدی قرار خواهد گرفت. دستورالعمل اجرایی این تبصره مشتمل بر نحوه پیش فروش واگذاری اداره نظارت و سایر موارد از قبیل تبیین روابط سرمایه گذاری با بهره برداری مدیریت تاسیسات خریداران و مالکین واحدها و نیز چگونگی اقدام در موارد تخلف حداکثر ظرف سه ماه از ابلاغ این تصویب نامه از طرف وزارت با رعایت قواین مربوطه تدوین و ابلاغ می شود.»
در تعریف ساده تر سرویس آپارتمان ها، «مرکز خودپذیرایی» اما در یک فضای مسکونی هستند که از همان روش هتلداری برای رزرو تبعیت می کنند و مناسب مسافرانی هستند که فضای بیشتری نیاز دارند و زمان سفر آنها طولانی و منعطف تر است.
خیلی از هتلدارن در نقد اصلاحیه بخشنامه ایجاد و اصلاح، آنرا عامل به خطر انداختن سرمایه هتلداران در وضعیت موجود دانسته اند و باردیگر به جریان انداختن آنرا بعد از یک دوره حذف، در شرایطی که مالیات خانه های خالی مصوب شده است، زیر سوال برده اند. بعضی از هتلداران معتقدند این طرح در گذشته فقط در مناطقی مثل مشهد، مازنداران و کیش جوابگو بوده و اینک اجرای آن به شکل سراسری، فقط منافع عده ای خاص را تامین می کند.
گزینه «سرویس آپارتمان» درحالی مقرر است به بخشنامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری اضافه شود که «خانه مسافرها» و «خانه های اجاره ای» همچنان موضوعی حل نشده در گردشگریست و مخالفانی سرسخت در جمع هتلداران دارد. از سویی در زمان اصلاح آن بخشنامه مصادیقی همچون پانسیون های گردشگری و مالکیت زمانی حذف شده که بنا بر این مدت هاست درخواست اصلاح و بازبینی آن بخشنامه مطرح گردیده است.1399/06/18
10:19:08
5.0 / 5
2251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳