BonAir
بن ایر

گزارش مهر از تعطیلی فرودگاه كنارك؛

گردشگری در چابهار تعطیل می شود؟

گردشگری در چابهار تعطیل می شود؟

چابهار هنوز خط ریلی ندارد، خط هوایی نزدیك به آن نیز از 20 شهریور تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. این اتفاق با شعار رونق توسعه گردشگری در چابهار مغایرت دارد.


خبرگزاری مهر _گروه فرهنگ: ۲۰ شهریور بطور ناگهانی اعلام گردید فرودگاه کنارک که نزدیک به منطقه آزاد چابهار قرار دارد، به صورت ناگهانی تعطیل شود و مسافران نیز که عازم چابهار بودند با این اتفاق سردرگم شدند. مالک این فرودگاه در نامه ای به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نموده بود به سبب تعمیرات سطح پروازی و سیستم های ناوبری و رفع ایرادات به وجود آمده در بخش سوخت رسانی باند فرودگاه چابهار از ۲۰ شهریور تا اطلاع ثانوی مسدود بوده و امکان نشست و برخاست پروازهای مسافری را ندارد.
در پی این اتفاقات سعید چلندری معاون حمل و نقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار نیز گفته با رایزنی انجام شده با یکی از شرکت های هواپیمایی روزانه دو پرواز به فرودگاه ایرانشهر انجام می شود تا خدمت رسانی به مردم گرفتار وقفه نشود.
وی گفته با توجه به این که منطقه آزاد چابهار فاقد فرودگاه مستقل است پروازها بوسیله فرودگاه کنارک که یک فرودگاه نظامی و خارج از محدوده منطقه است انجام می شد. به عبارتی تابحال مسافران منطقه آزاد چابهار برای رسیدن به این منطقه گردشگری باید یا بوسیله خطوط ریلی به شهر زاهدان می آمدند و از آنجا با پرواز زاهدان به چابهار یا خطوط زمینی مسافتی هفت تا هشت ساعته را طی می کردند و یا اینکه در فرودگاه ایرانشهر به زمین نشسته و از آنجا سه ساعت زمینی تا چابهار سفر می کردند.
اکنون با تعطیل شدن فرودگاه کنارک که در ۵۰ کیلومتری منطقه آزاد چابهار قرار دارد مسافت برای رسیدن به این منطقه گردشگری طولانی تر شده است. از طرف دیگر معاون حمل و نقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار از ساخت فرودگاه بین المللی در این محدوده آگاهی داده بود و گفته بود فاز اول این فرودگاه اختتام سال ۱۴۰۰ افتتاح می گردد بدین سبب چابهار تا آخر سال ۱۴۰۰ فرودگاهی نخواهد داشت از طرفی از آنجائیکه اعلام شده فرودگاه کنارک تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود مشخص نیست چه زمانی باردیگر روال به صورت قبل برمی گردد.
این در حالی است که متولیان گردشگری همچون علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در صحبت های خود مدام درباره رونق توسعه گردشگری در مناطق محروم همچون استان سیستان و بلوچستان و منطقه چابهار خبر می داد و اعلام می کرد که ظرفیت های گردشگری سواحل مکران به حدی است که می توان حتی در آنجا منطقه آزاد مکران را نیز ایجاد کرد. این شعارها با عدم پیگیری درباره تعطیلی فرودگاه کنارک مغایرت دارد.
در این باره عدنان حسینی مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار به خبرنگار مهر اظهار داشت: تعطیلی فرودگاه چابهار توسط شرکت مالک، مردم محلی، تجار، سرمایه گذاران و گردشگران را سرگردان کرد. اقدامی که در نوع خود در دنیا عجیب و قابل تأمل است.
وی اظهار داشت: این درحالی است که نقش چابهار در جنوب شرق کشور و دروازه اقتصاد و تجارت جهانی و بحث توسعه ایران از چابهار بیش از هر زمان دیگری مطرح است. از طرفی جاذبه های گردشگری چابهار در طول این چند سال بر همه آشکار شده بطوریکه هفته ای نزدیک به ۳۰ پرواز در فرودگاه نزدیک به چابهار انجام می شد. همین طور با تلاش فعالان بخش خصوصی و حمایت و پیگیری منطقه آزاد به جز تهران در سال جدید برای رونق سفر و ارائه خدمات مناسب به مردم مسیرهای پروازی جدیدی همچون شیراز، مشهد، بندرعباس و گرگان به وجود آمده و در حال رایزنی برای ایجاد مسیرهای جدید دیگری بودیم تا سفر به چابهار برای مردم ایران ارزان و تسهیل شود.
وی اظهار داشت: همین طور سرمایه گذارانی که با نگاه توسعه و خدمت برای مردم چابهار این محل را انتخاب نموده بودند، با تعطیلی ناگهانی فرودگاه سرگردان شدند. امید است این مساله با تدبیر مسئولان حل و فصل شود. برای من جای سوال است چرا تعطیلی غیرمنتظره فرودگاه بعنوان تنها راه دسترسی به این شهر بندری واکنشی از طرف مسئولان امر نداشته است.

1399/06/24
23:17:33
5.0 / 5
2034
تگهای خبر: پرواز , خدمات , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲