BonAir
بن ایر

موزه ها رایگان اند، پروتكل ها را خودتان رعایت كنید

موزه ها رایگان اند، پروتكل ها را خودتان رعایت كنید

بن ایر: از یك سو مدیركل موزه ها از رایگان بودن این فضاهای تاریخی در روز جهانی گردشگری خبر می دهد و از طرف دیگر اعلام می كند رعایت پروتكل ها در فضاهای موزه های باید توسط هر موزه صورت گیرد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، این دستور را محمدرضا کارگر، اوایل خرداد امسال و زمانی که قرار بود پس از چند ماه موزه ها بار دیگر به روی مردم باز شوند برای اولین بار بیان نمود. وی در ان زمان اعلام نمود علاوه بر پروتکل بهداشتی که متولیان میراث فرهنگی برای همه فضاهای تاریخی و موزه ای تصویب کرده اند، هر موزه نیز باید باتوجه به موقعیت و نوع آثار خود پروتکلی جداگانه برای بازدیدها مصوب کند که دست کم موزه ملی ایران آنرا بطور کامل منتشر نمود و حتی زمانِ بازدیدها را با تعدادی محدود و مشخص اعلام نمود.
هرچند در طول چند هفته گذشته موزه داران از استقبال بیشترِ مردم از موزه ها از خرداد به بعد خبر می دهند، اما به همان اندازه هم نسبت به نحوه رعایت نکردن پروتکل ها توسط بعضی از بازدیدکنندگان موزه ای نگرانند که این نگرانی را به روز رایگان بودن موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعمیم می دهند.
کارگر - مدیر کل اداره موزه ها و اموال منقول تاریخی - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به موافقت علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – برای رایگان بودن موزه ها در روز جهانی گردشگری، زمان بازدید را از ۸: ۳۰ تا ۱۷ اعلام می کند و تاکید دارد که کاخ موزه ها باتوجه به وسعت شان تا ساعت ۱۵: ۳۰ به مخاطبان اجازه ورود می دهند.
او اما درباره صدور دستورالعمل های مشخص به موزه ها برای رعایت پروتکل های بهداشتی آن هم باتوجه به اعلام وضعیت قرمز برای بیشتر شهرهای کشور، می گوید: متولیان هر موزه خود باید وضعیت را به شکلی تنظیم کنند که برمبنای ظرفیت و متراژ موزه ها اجازه ورود به فضاهای داخلی موزه ای داده شود.
کارگر با تاکید بر این که مخاطبان موزه ای خود باید نسبت به وضعیت آگاه باشند و بدانند که برای حفظ سلامت خودشان ممکنست قدری در زمان بازدید موزه انتخاب شده شان معطل شوند، ادامه می دهد: در چارچوب بخشنامه ای به همه موزه ها اعلام شده که خود باید رعایت پروتکل ها در موزه های تحت مدیریت شان را عهده دار شوند.
او با اشاره به رفتار بانک ها در مقابل مشتریان خود که آنها باید به صورت نوبتی در خارج از بانک منتظر بمانند، ادامه می دهد: درباره موزه ها نیز همین گونه است، باید به میزان ظرفیت و متراژ فضا و تعداد آدم هایی که در آن فضا با فاصله می توانند حضور داشته باشند، به بازدیدکنندگان اجازه ورود دهند.
منبع:

1399/07/05
23:56:42
5.0 / 5
1439
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳