BonAir
بن ایر

حال و روز بلندترین برج آجری جهان

حال و روز بلندترین برج آجری جهان

به گزارش بن ایر گلستان مدیر پایگاه برج جهانی قابوس اظهار داشت: طرح مرمت بنیادین برج قابوس با بهره گیری از آجرهای اورجینال در دستور كار قرار گرفته و مطالعات بازتولید آجر در حال انجام می باشد.برج قابوس، بلندترین برج آجری جهان و یکی از ارزشمندترین آثار معماری دوره اسلامی است که در سده چهارم هجری قمری در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر در شهر جرجان که پایتخت پادشاهان آن دیار، آل زیار بوده، بنا شده است.

ارتفاع ساختمان برج قابوس که هم اکنون در مرکز شهر گنبدکاووس قرار دارد، ۵۵ متر است که با احتساب بلندی ۱۵ متری تپه، پای بست آن به ۷۰ متر می رسد.

این برج، در تیرماه سال ۱۳۹۱ در لیست آثار یونسکو بعنوان اثر جهانی ثبت شده است. باتوجه به ثبت جهانی شدن این اثر و حضور توریستهای خارجی و داخلی، رسیدگی به این اثر بیش از گذشته از اهمیت برخوردارست. بمنظور اطلاع از آخرین وضعیت رسیدگی به این برج تاریخی به سراغ مدیر پایگاه برج جهانی قابوس رفتیم.

عبدالمجید نورتقانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پروپوزال طرح مرمت برج گنبد قابوس توسط دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه هنر اصفهان تهیه و پس از آن در شورای راهبردی که با حضور برخی از اعضای شورای تخصصی وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، با محتوا و مجموع کار موافقت و مقرر شد مرمتی به صورت بنیادین انجام گیرد.وی با اعلان اینکه آجرهای لطمه دیده در برج، باز تولید خواهند شد، اظهار داشت: سایز آجرها در رج های برج با یکدیگر متفاوت می باشد، به همین خاطر باید انواع مختلف آجر باز تولید شود. این آجرها معمولی نیستند یعنی هم مقطع آنها متفاوت می باشد و هم از نظر هندسی به شکل L هستند.

مدیر پایگاه برج جهانی قابوس اشاره کرد: آزمایش هایی برای تعیین مشخصات فنی آجرها پیش بینی شده و در حال انجام می باشد تا بتوان با بهره گیری از آن مصالح را باز تولید کرد. آزمایش پیرسازی نیز بر روی آجرها صورت خواهد گرفت و پس از تایید کیفیت و مقاومت آجرهای تولید شده، مرمت را آغاز خواهیم کرد.

نورتقانی با اشاره به اینکه برای تولید نمونه آجرها و ملات ها، حدود ۹ ماه زمان پیش بینی شده است، اشاره کرد: فرسایش آجرها طی قرن ها اتفاق افتاده و الان می خواهیم قسمتی از آنرا مرمت نماییم. در این مرحله آجرهایی که لطمه دیدگی جدی دارند را جایگزین می نماییم. در ادامه شاید آجرهایی که لطمه دیدگی کمتری دارند نیز مرمت یا جایگزین شوند.

وی با اعلان اینکه مهمترین هدف از مرمت این آجرها، جلوگیری از نفوذ رطوبت به بنا است، اظهار داشت: این برای اولین بار است که در این سطح مرمت برج قابوس انجام می گیرد. در مرمت های قبلی غالباً اصلاح بندکشی ها یا رأس گنبد را داشتیم و آجرهایی هم که به کار گرفته می شد، ریشه دار نبود.نورتقانی در ادامه با اشاره به اینکه از چندین ماه قبل دور تا دور برج داربست بسته شده است، اظهار داشت: هر یک تا دو ماه اقدامات حفاظت اضطراری همچون بوته زدایی بر روی برج انجام می گیرد.

مدیر پایگاه برج جهانی قابوس با اشاره به اینکه بحث شوره زدن برج را نداریم، اشاره کرد: بنای برج سرپاست و مشکلی از بابت بیس بنا وجود ندارد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و حضور کم رنگ گردشگران، اظهار داشت: از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرده، تعداد بازدیدکنندگان از برج بیش از یک پنجم کاهش پیدا کرده است.

نورتقانی اشاره کرد: فاز اول محوطه سازی بخش شرقی برج با همکاری شهرداری تقریباً به پایان رسیده است و به زودی افتتاح می گردد.

منبع:

1399/07/07
13:44:59
5.0 / 5
1426
تگهای خبر: تاریخی , تخصصی , توریست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱