BonAir
بن ایر

مونسان در بازدید از خبرگزاری مهر:

استكبار ایرانیان راجنگ طلب می داند اما گردشگران نظر دیگری دارند

استكبار ایرانیان راجنگ طلب می داند اما گردشگران نظر دیگری دارند

به گزارش بن ایر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: استكبار اینگونه تبلیغ می كند كه ایرانیان جنگ طلب هستند اما وقتی گردشگران به ایران می آیند می بینند كه چقدر این تصویر با واقعیت متفاوت می باشد.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی عصر روز گذشته با حضور هیأت همراه، معاون صنایع دستی و معاون گردشگری از خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز بازدید کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تغییر ساختار در وزارت میراث فرهنگی بعد از تبدیل آن از سازمان به وزارتخانه بیان نمود: به رغم اینکه دولت با این تغییر موافق نبود اما طرح مجلس اجرا شد. وزارتخانه شدن، جایگاه ما را به لحاظ سازمانی در ارکان های تصمیم گیری بخصوص در دولت افزایش داده است. اما طبق قانون یک سال فرصت داشتیم تا مأموریت ها و ساختارمان را پیشنهاد دهیم باآنکه دولت مخالفت می کرد. به جهت اینکه مجلس بتواند این طرح را به تأیید نهایی شورای نگهبان برساند و باعث افزایش هزینه ها نشود، در قانون اشاره شد این ساختار باید مأموریت هایش را بدون هیچ افزایشی ادامه دهد. این مورد کار را سخت کرد پس باید جابه جایی درون سازمانی داشته باشیم و عناوین را با مأموریت های جدیدمان منطبق نماییم برای این کار مشاور گرفتیم تا روی شرح مأموریت که به نظرم مهم تر از ساختار هست کار کند. این شرح مأموریت مهم می باشد چون آینده این حوزه را تضمین می نماید. همیشه یکی از اشکالات ما این بود که دستگاه های دیگر در بسیاری از کارهای ما دخالت داشتند و هیچ جداسازی بین مأموریت های ما و سازمان های دیگر وجود نداشت. در شرح مأموریت این وزارتخانه، یکی از گام ها، احصای مأموریت ها بود. پس از آن باید مأموریت ها و ساختار متناسب می شد. پیرو این جلساتی به صورت دوره ای برگزار می گردد و خودم هم شخصاً حضور پیدا می کند. حالا این کار در حال نهایی شدن است و امید دارم در دوره خودمان آنرا در مجلس مطرح نماییم. باآنکه عجله نداریم به خصوص در شرح مأموریت. چون اگر چیزی از قلم بیفتد، تغییرش خیلی سخت می شود.
ستاد کرونا هیچگاه حکمی برای تعطیلی هتل ها نداد
وی اظهار داشت: سند توسعه گردشگری کشور که جزو احکام قانونی بود و برنامه ششم آن تکلیف کرد انجام نشده بود تا اینکه ما آنرا فعال کردیم در این سند برای ۱۹ دستگاه اجرایی حکم گرفتیم کار سختی بود. این سند در جلسات کمیسیون های دولتی رفت و برگشت و در نهایت در کمیسیون اصلی و دولت با کمترین تغییر تصویب گردید. حالا مطالعات خوبی شده و می خواهیم این طرح وظایف بخصوص ساختار را نهایی نماییم.
وزارت بهداشت با سفر انبوه مخالفت می کند این نوع سفری که هر کسی ماشین خویش را برمی دارد و با چادر مسافرتی به خانه ها می رود نه برای جوامع محلی درآمدی دارد و نه صنعت توریسم. رونقی هم به گردشگری نمی دهد مونسان درباره ترغیب مردم به سفر توسط وزارت میراث فرهنگی و منع سفر توسط وزارت بهداشت و اقدامات خلاقانه و ایده هایی که سبب شود هر دو نظر قابلیت اجرا داشته باشد توضیح داد: کرونا مبحث مهمی است که با جان مردم سر و کار دارد. تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا قطعی است ما به هیچ عنوان در مقابل آنها نیستیم. پس هر تصمیمی که ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت بگیرد ما هم حتما آنرا اجرا می نماییم. وزارت بهداشت با سفر انبوه مخالفت می کند این نوع سفری که هر کسی ماشین خویش را برمی دارد و با چادر مسافرتی به خانه ها می رود نه برای جوامع محلی درآمدی دارد و نه صنعت توریسم. رونقی هم به گردشگری نمی دهد. وزارت بهداشت هم روی این سفر تاکید دارد و می گوید این نوع سفرها انجام نشود چون هیچ کنترلی روی این سفرها نیست. حرف ما با وزارت بهداشت کاملاً منطبق است. هیچگاه هتل ها تعطیل نشدند. وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا هیچگاه حکمی برای تعطیلی هتل ها ندادند چون می دانند که اگر مراکز اقامتی رسمی را تعطیل نماییم محل های اقامت غیر رسمی راه می افتد و دردسر آن بیشتر است. حالا همه هتل ها و مراکز اقامتی و سیستم حمل و نقل ما پروتکل های سختگیرانه دارد بعنوان مثال هتل ها باید از ظرفیت ۵۰ درصدی استفاده کنند و بعد از تخلیه مسافر، اتاق باید کرونا زدایی شود و تا ۲۴ ساعت دیگر مسافر نپذیرد. این مورد را وزارت بهداشت هم قبول دارد.

وی در ادامه بیان نمود: وزارت امور خارجه بنا به نامه ای که وزارت بهداشت داده است، از صدور روادید برای ایران خودداری می کند پیرامون همین مبحث صحبت شده که بتوانیم برای تورهای خارجی ورودی که قابلیت کنترل دارند یعنی تور می آید و می توانیم کنترل نماییم و با سیستم حمل و نقل مناسب جا به جا شود. قرار بود این کار را انجام دهیم و اجازه دهیم گردشگری ورودی گروهی راه بیفتد که به موج عجیب کرونا خورد و سر وزارت بهداشت به بیماری گرم شد ما هم ملاحظه کردیم که به وزارت بهداشت فشار نیاوریم. ناوگان هوایی ما در گردشگری خارجی نقش زیادی نداشت چند ایرلاین خارجی نقش داشتند که آنها هم سفرهایشان را به ایران قطع کردند.
اهل دعوا نیستیم
مونسان در واکنش به این مورد که در خیلی از موارد پروتکل های بهداشتی سختگیرانه اجرا نمی گردد به خصوصی در بوم گردی ها و حمل و نقل شهری توضیح داد: قبول دارم همه جا بهداشت رعایت نمی گردد مثلاً در در حمل و نقل شهری. حتما کسانی هستند که این موارد را رعایت نمی کنند ما و وزارت بهداشت کنترل می نماییم اما باید بیشتر نظارت شود. البته پراکندگی بوم گردی ها زیاد است باید چقدر نیرو داشته باشیم تا نظارت روی آنها به صورت کامل انجام شود؟ باید بوم گردی ها همراهی کنند. چون صدمه به خودشان می رسد. باید برنامه های توجیهی مان را در اینباره بیشتر نماییم. تورها در اختیار ماست اگر توری با یک اتوبوس و ۴۰ صندلی حرکت کرده و همه ۴۰ صندلی آن پر بوده، ما باید برخورد نماییم. اما سیستم حمل و نقل به ما ارتباطی پیدا نمی نماید.
درباره دماوند یک جنجال درباره یکی از نهادها راه افتاد آیا این مورد مفید به فایده است که من پشت آنرا بگیرم؟ اگر قرار بود که من برای خودم برندی درست کنم و چند نفر تشویق کند خوب بود که موضع رسانه ای می گرفتیم. الان مردم به اندازه کافی گرفتاری دارند ما نباید ذهن و روح مردم و یا یکی از ارکان حکومت را خراب نماییم وزارت میراث فرهنگی همیشه از ظرفیت مناطق آزاد و آمارهای مربوط به آن در این وزارتخانه صحبت می کند اما زمانی که مشکلی در حوزه توسعه گردشگری آن به وجود می آید، سکوت می کند مانند مشکلی که چند روز پیش در حوزه تعطیلی شهر فرودگاهی چابهار رخ داد و یا موضوعات مربوط به ثبت میراث طبیعی هیرکانی و یا دماوند. این میراث طبیعی باآنکه در لیست یونسکو ثبت شده اند اما بازهم پیرو مشکلات مربوط به آن این وزارتخانه واکنشی نداشت؛ در اینباره مونسان توضیح داد: ما واکنش داریم اما اهل دعوا نیستیم. من هیچگاه علاقه نداشتم که در فضای عمومی کشور تشنج ایجاد کنم و جملاتی بگویم که ذهن مردم را بهم بریزد و بی خاصیت باشد. درباره دماوند اقدام مؤثر کردیم اما شو را دوست ندارم نیازی هم به آن نداریم نیازی نیست که ذهن مردم را بهم بریزیم. کاری که می شود با اقدامات اداری حل کرد بردن به فضای رسانه ای و تبدیل آن به جنجال کار خوبی نیست. درباره دماوند یک جنجال درباره یکی از نهادها راه افتاد آیا این مورد مفید به فایده است که من پشت آنرا بگیرم؟ اگر قرار بود که من برای خودم برندی درست کنم و چند نفر تشویق کند خوب بود که موضع رسانه ای می گرفتیم. الان مردم به اندازه کافی گرفتاری دارند ما نباید ذهن و روح مردم و یا یکی از ارکان حکومت را خراب نماییم. ما در حوزه جنگل های هیرکانی مؤثرترین دستگاه هستیم و پیگیری کردیم. ولی مشکل فرودگاه نظامی کنارک به ما ارتباطی ندارد. اختلافی بین مناطق آزاد و فرودگاه نظامی بود که کار به دولت رسید. وقتی دستگاه متولی آن وزارت راه هست من به جهت اینکه در آینده این شهر فرودگاهی چقدر در گردشگری نقش دارد چرا هیزم به آتش اضافه کنم. ما هرکجا مبحث حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی و طبیعی کشور مطرح باشد محکم می ایستیم اما تمایلی به جنجال رسانه ای نداریم.
اجازه دهید نفت کار خویش را کند ما هم کار خودمان را
در سال ۹۸ همه اتفاقاتی که می توانست گردشگری را در هر نقطه ای از جهان به صفر برساند، در ایران رخ داد. مانند سیل، اغتشاشات داخلی، شهادت سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی؛ اما در همین شرایط گردشگری ۱۱.۸ میلیارد دلار از GDP کشور را ایجاد کرده است مونسان بیان نمود: گردشگری قرار نیست جایگزین نفت باشد. نفت سر جای خودش هست ما چه کار به نفت داریم؟ اگر مقرر است که مثلاً صنعت در کشور فعال شود، آیا باید جایگزین کشاورزی شود یا برعکس؟ گردشگری آنقدر ظرفیت دارد که می تواند مانند نفت در کشور عملکرد داشته باشد. در سال ۹۸ همه اتفاقاتی که می توانست گردشگری را در هر نقطه ای از جهان به صفر برساند، در ایران رخ داد. مانند سیل، اغتشاشات داخلی، شهادت سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی. اما در همین شرایط گردشگری ۱۱.۸ میلیارد دلار از GDP کشور را ایجاد کرده است. مگر چقدر برای گردشگری سرمایه گذاری کردیم که این مقدار سهم از GDP داشته است؟ اما در حوزه نفت باید بگویم؛ یک موجود خدادادی را از زیر زمین بیرون کشیدیم و به ازای هر بشکه حداقل ۱۰ دلار مستقیماً به وزارت نفت می رود البته این مقدار را به وزارت نمی دهیم بلکه زمانی که نفت را می فروشد، ۱۰ دلار خویش را برمی دارد و مابقی را به خزانه می دهد. اگر چنین سرمایه گذاری در گردشگری صورت گیرد، الان هم می گویم گردشگری به میزان نفت می تواند در اقتصاد کشور نقش ایفا کند و به تراز اول اقتصاد کشور تبدیل گردد. نفت را فراموش کنید اجازه دهید نفت کار خودش را کند و ما هم کار خودمان را انجام دهیم.
لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه تا آخر مهر
امید داریم تا آخر مهر لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه صورت گیرد تا از بازار روسیه سهم خوبی را به دست آوریم وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره اینکه در فرآیند لغو ویزای دو کشور چقدر وزارت میراث فرهنگی نقش دارد اظهار داشت: ما بعضی از کشورها را بعنوان کشورهای هدف در نظر گرفته ایم مانند چین آن هم به واسطه حجم بازار ۱۵۰ میلیون نفری که دارد. لغو روادید با چین به درخواست ما بود اما با مخالفت بخش کارشناسی وزارت امور خارجه مواجه گردید ولی وزیر امور خارجه همراهی لازم را انجام داد. در عمان هم چنین بود. در روسیه هم این مورد از دو سال پیش مطرح گردیده است. ما این کار را به تعویق انداختیم چون دیدیم هنوز آمادگی لازم برای لغو روادید را نداریم و این اقدام امکان دارد که منجر به خروج بیشتر گردشگران از کشور شود تا ورود توریست روسی به ایران. اما الان شرایط خوبی داریم و بازار روسیه را رصد کرده ایم. تجربه کار در عمان و چین را هم داریم بنابراین حالا امضای لغو روادید را دنبال می نماییم و امید داریم تا آخر مهر لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه صورت گیرد تا از بازار روسیه سهم خوبی را به دست آوریم. فرایند لغو روادید دو کشور در اختیار هیئت دولت می باشد، همه وزارتخانه ها موضوعات را پیشنهاد می کنند و دولت آنرا تصویب می کند.

وی درباره ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی هم اظهار داشت: آنچه که ما در ثبت این شهرها جلو می بریم، ایجاد بازار است. ما به دنبال پیدا کردن بازار هستیم. به جهت اینکه تاثیر آنرا ببینید، از استانداران و نمایندگان همدان سوال کنید و بپرسید که ثبت جهانی مبل و منبت ملایر، چه تأثیری روی این شهر داشته است. یا ثبت جهانی لالجین چه فایده ای داشته است که ما به آن تاثیر مثبت می گوئیم. این شهرها توانستند در حوزه صادرات صنایع دستی هم موفق عمل کنند. برای ما فروش صادراتی و فروش داخلی بسیار مهم می باشد. بازار خارجی به این واسطه که برای کشور ارزآوری دارد، در اولویت بالاتری است اما به همان اندازه بازار داخلی هم مهم می باشد و می خواهیم که تولیدکننده ها، بازاری برای فروش داشته باشند. این بازار می تواند در داخل کشور باشد یا خارج از کشور.
دو شهر ایران هم در اجلاس کشورهای اکو که در تاجیکستان برگزار شد، میزبانی برنامه های کشورهای عضو اکو را گرفت که سنندج و ساری برای سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ انتخاب شدند وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره تاثیر رویداد همدان ۲۰۱۸ و تبریز ۲۰۱۸ هم توضیح داد: نمره دادن دشوار می باشد اما من می گویم حتما در این حوزه نمره قبولی گرفته ایم. ما ارتباط بسیار خوبی را با سازمان جهانی گردشگری در این مقطع داشته ایم و اثرگذاری بالایی در سازمان جهانی گردشگری داریم که هیچگاه این گونه نبوده است. ما در همدان ۲۰۱۸ دبیرکل سازمان جهانی گردشگری را به ایران دعوت کردیم و هیئتی حدود ۷۰ نفره از اعضای غیروابسته به ایران سفر کردند. از رویداد همدان ۲۰۱۸ چه انتظاری جز معرفی کشور باید می داشتیم؟ هرکدام از این افرادی که به ایران آمدند، متعلق به یکی از کشورها بودند و تور ایران گردی برای آنها برگزار کردیم. سه روز در صدر اخبار جهانی گردشگری بودیم. بعد از آن هم توانستیم میزبانی رویدادهای دیگری را بگیریم که مهمترین آن در حوزه گردشگری روستایی بود و توانستیم میزبانی اجلاس ۲۰۲۰ را از سازمان جهانی گردشگری بگیریم اما این مورد تحت الشعاع کرونا قرار گرفت. دو شهر ایران هم در اجلاس کشورهای اکو که در تاجیکستان برگزار شد، میزبانی برنامه های کشورهای عضو اکو را گرفت که سنندج و ساری برای سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ انتخاب شدند.
گردشگری حلال متعلق به کشورهای دیگر است نه ما
در حالی که استکبار این گونه معرفی می کند که ایرانیان جنگ طلب هستند اما وقتی گردشگران به ایران می آیند می بینند که چقدر این تصویر با واقعیت متفاوت می باشد. گردشگری یک ظرفیت است اما هنوز دولت به این مورد نپرداخته است مونسان بیان نمود: گردشگری مهمترین کانالی است که ایران می تواند خویش را در آن قالب به دنیا معرفی نماید. در حالیکه استکبار اینگونه معرفی می کند که ایرانیان جنگ طلب هستند اما وقتی گردشگران به ایران می آیند می بینند که چقدر این تصویر با واقعیت متفاوت می باشد. گردشگری یک ظرفیت است اما هنوز دولت به این مورد نپرداخته است. سال ها رابطه ما با تاجیکستان در پایین ترین سطح بود. با سفر به تاجیکستان این دیوار بی اعتمادی را از بین بردیم. آنها می گفتند شما پدر ما هستید چرا ما باید از عربستان کمک بگیریم. گردشگری علاوه بر سفر، کارکرد انتقال پیام، کارکرد و جذب مخاطب دارد و در دیپلماسی هم می تواند کمک نماید. به نظرم گردشگری حلال متعلق به کشوری مانند ترکیه و دوبی است. چون بخش زیادی از تفریحات آنها غیر اسلامی است اما در ایران که همه چیز حلال است. رفتارهای اجتماعی هم مبتنی بر مسائل اسلامی است. بخش اکوتوریسم و طبیعت گردی هم ظرفیت بزرگی است که جزو برنامه های ماست. در سه سال قبل ۱۶۷۰ واحد بوم گردی جدید اضافه کردیم. که عمدتاً مخاطبان آن گردشگران اروپایی است. در حوزه گردشگری مذهبی هم آیین هایی که در یزد داریم بسیار بی نظیر است و گردشگران اروپایی در آن شرکت می کنند. تا سال ها پیش در روزهای محرم میزان ورود توریست خارجی صفر می شد اما حالا این طور نیست. در حوزه صنایع دستی هم ۷۰ درصد کسانی که در صنایع دستی معیشت می کنند سرپرست خانوار هستند. در ۷ سال قبل بیشتر از یک میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار حجم صادرات صنایع دستی بوده است.
در این نشست محمد شجاعیان مدیرعامل خبرگزاری مهر هم ضمن خیرمقدم به وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره فعالیتهای خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز توضیحاتی داد و اظهار داشت: خبرگزاری مهر طرح پشتیبانی از کسب و کارهای داخلی را با هدف تقویت کسب و کارها در سال جهش تولید دنبال می کند. ظرفیت های بالقوه ای در استان ها وجود دارد که می توان با کمک رسانه مشکلات این کسب و کارها را برطرف کرد که در این میان پشتیبانی از کسب و کارها در حوزه گردشگری هم می تواند در دستور کار قرار گیرد.


منبع:

1399/07/13
21:17:30
5.0 / 5
1568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳