BonAir
بن ایر

تركیه رفت و آمد مسافر از مرز ایران را محدود كرده است؟

تركیه رفت و آمد مسافر از مرز ایران را محدود كرده است؟

دولت تركیه اخیرا از تعیین مقرارت تازه ای برای تردد شهروندان ایرانی و ترك از مرزهای مشترك دو كشور آگاهی داده است. با این وجود دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می گوید: قوانین تازه وضع شده شامل حال سفرهای هوایی نمی گردد و محدودیت های اعمال شده فقط تردد از «مرز زمینی» دو كشور را دربرمی گیرد.


مرتضی قربانی درباره محدودیت های جدیدی که وزارت کشور ترکیه برای تردد مسافران از مرزهای مشترک با ایران وضع کرده است، به ایسنا اظهار داشت: این محدودیت ها شامل تردد از مرزهای زمینی می شود و به سفرهای هوایی ارتباطی ندارد و پروازها بین دو کشور مطابق مقررات تعیین شده روزانه درحال انجام است و فقط مسافران قبل از خروج باید تست PCR از مراکز مورد تایید را انجام داده و پاسخ منفی آنرا همراه داشته باشند.
او درباره برقراری تورهای گردشگری به مقصد ترکیه باتوجه به وضعیت ناپایدار پروازها، نرخ ارز و کرونا، اظهار نمود: درحال حاضر باتوجه به نرخ بلیت و ارز و مهم تر از آن شرایط کرونا، تور ترکیه با انگیزه تفریح، مخاطبی ندارد. مسافرانی که در این راه تردد می کنند بیشتر انگیزه های کاری و تجاری دارند. اما به هر حال بسته های سفر که شامل بلیت هواپیما، هتل و ترانسفر فرودگاهی است، در آژانس های مسافرتی ایران عرضه می شود. گروهی از مسافران هم هستند که از پروازهای ترکیه استفاده می نمایند اما قصد دارند به کشور دیگری سفر کنند و از این مسیر ترانزیت می شوند.
وی با تایید این که استفاده از پروازهای ترکیه بعنوان ترانزیت لزوما به مدلول دور زدن محدودیت های کرونا در کشور سوم یا مقصد نهایی نیست، افزود: مسافران تراتزیتی باید توجه نمایند که پروازهای ترکیه و حتی قطر نسبت به پذیرش مسافر در کشور سوم تعهدی نمی پذیرند و باید قبل از تهیه بلیتِ مقصد نهایی، پروتکل ورود به آن کشور را بررسی و حتما رعایت کرد.
ایران و ترکیه به دنبال کاهش محدودیت های کرونا، برای برقراری روزانه دو پرواز در راه تهران ـ استانبول اخیرا توافق کرده اند. هرچند مرزهای زمینی ایران و ترکیه هنوز بطور کامل به روی شهروندان دو کشور باز نشده است، اما سفارت ترکیه در تهران در اطلاعیه ای از آخرین تصمیم های وزارت کشور ترکیه درباره مقررات ورود شهروندان ایرانی به خاک این کشور بوسیله مرزهای زمینی و همین طور مقررات مربوط به ورود اتباع ترک به خاک ایران آگاهی داده است.
مرز خاکی ایران و ترکیه همچون اصلی ترین گذرگاه های بین المللی برای تردد توریستهایی است که از اروپا با اتومبیل راهی آسیا می شوند. مسدود شدن این مرز از زمان شیوع ویروس کرونا تردد این دسته از گردشگران را برای ماه ها مختل کرد و برخی از آنها را در ایران و پشت مرزهای ترکیه نیز معطل نگه داشت. میزان انتظار بعضی از توریستهای خارجی در ایران که با اتومبیل شخصی سفر می کردند، به هشت ماه نیز رسیده بود.
وزارت کشور ترکیه در اطلاعیه ای که ۱۵ مهر ماه عمومی شد، مقررات تردد از مرزهای زمینی دو کشور را اینگونه اعلام نمود: افراد دارای گذرنامه سیاسی و بستگان درجه یک آنها، افراد دارای مجوز اقامت در ترکیه (اعم از دارندگان پروانه کار، افرادی که در موسسات آموزشی ثبت نام کرده اند، افرادی که وارد آزمون های دوره کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی خواهند شد) و همسر و فرزندان آنان می توانند بوسیله مرز زمینی وارد ترکیه شوند.
در این اطلاعیه تاکید گردیده است که حق ایرانیها برای ورود به ترکیه شامل ثبت نام در موسسات آموزشی و یا شرکت در آزمون های کارشناسی و کارشناسی ارشد تنها محدود به ثبت نام و انجام آزمون یا وقت مصاحبه دانشگاه های ترکیه است و آزمون های بین المللی همچون تافل و جی. آر. ای را شامل نمیشود.
افراد دیگر واجد شرایط اتباع خارجی هستند که دارای همسر تبعه ترک بوده و دارای مجوز اقامت در ترکیه نیستند به شرط ارائه سند ازدواج یا رونوشت ثبت سجلی تائید شده، همسران اتباع جمهوری ترکیه که هنور ازدواج خودرا در دفتر سجلی خود در ترکیه ثبت نکرده اند یا نتوانسته اند ثبت بکنند به شرط ثبت یا دریافت برگه تائیدیه ازدواجشان در نمایندگی های خارج از کشور جمهوری ترکیه و فرزندان تبعه خارجی آنان به شرط ارائه برگه ای که نشان دهد فرزند حاصل از این ازدواج بوده است.
بیماران خارجی و همراهان خارجی آنان همچون افراد واجد شرایط برای تردد از مرز زمینی دو کشور هستند. طبق این اطلاعیه در قالب پیشبرد روابط تجاری و اقتصادی بین ترکیه و ایران، اتباع ایرانی که دارای ارتباطات تجاری در ترکیه هستند به شرط ارائه مدارک اثبات کننده کارهای تجاری آنها می توانند به ترکیه سفر کنند.
در این اطلاعیه تاکید گردیده است به افرادی که به ترکیه ورود یا خروج کرده اند، بعد از تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ یک دفعه دیگر نیز حق ورود یا خروج به ترکیه داده خواهد شد.1399/07/27
11:42:10
5.0 / 5
1470
تگهای خبر: آموزش , پرواز , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲