BonAir
بن ایر

چه سفرهایی بیشتر متقاضی دارد؟

چه سفرهایی بیشتر متقاضی دارد؟

به گزارش بن ایر شیوع ویروس كرونا سلیقه مردم را برای سفر تغییر داده است. پیش بینی ها بر این بود كه گرایش مردم به سفرهای خانوادگی و انفرادی بیشتر خواهد شد. رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران با تایید این مساله می گوید: با شیوع ویروس كرونا تقاضا برای سفرهای گروهی با تور بسیار ناچیز شده است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، افزایش آمار تردد برون شهری در هر نوبت تعطیلات در مقایسه با کاهش سفرهای ریلی و هوایی مؤید این است که سفرهای جاده ای بیشترین تقاضا را دارد. هرچند میل به سفر با اتومبیل شخصی در چارچوب گروه های کوچک خانوادگی و یا دوستانه قبل از شیوع ویروس کرونا در ایران، همچنان بالا بوده است. آخرین گزارش مرکز ملی آمار نشان میدهد در بهار سال ۱۳۹۷ مجموعا ۹۸۷ هزار و ۳۵۹ نفر با تور سفر کردند و ۱۰۱ میلیون و ۲۳۷ هزار و ۹۲۵ نفر سفر بدون تور داشتند. این وضعیت با شیوع ویروس کرونا و تغییر در شکل سفرها، تشدید شده است.
از طرفی مسدود شدن مرزها موجب شد بیشتر سفرها در داخل کشور صورت گیرد. آمار دقیقی از حجم سفرهای داخلی از شروع سال تا کنون وجود ندارد اما دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفته است: در روزهای کرونا پروازهای خارجی ۹۶ درصد کاهش داشته است. آخرین آماری هم که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از میزان سفرهای داخلی داده است به خردادماه ۹۹ برمی گردد، زمانی که تردد بین استانی بعد از یک دوره محدودیت، آزاد شد. طبق آن گزارش، تا خردادماه استان مازندران بالاترین میزان اقامت را به خود اختصاص داده بود.
امیر پویان رفیعی شاد ـ رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران ـ در پاسخ به این پرسش که در شرایط کنونی چه نوع سفرهایی بیشترین متقاضی را دارد، به ایسنا اظهار داشت: بازار سفر در خاموشی کامل به سر می برد. البته روزنه و سوی چراغی هست اما تعداد متقاضی برای سفر با تور یا خرید از آژانس مسافرتی بسیار ناچیز است.
او افزود: استقبال از سفرهای گروهی یا تور به سبب شرایطی که ویروس کرونا پدید آورده بسیار کم شده است. تقاضای محدودی برای سفر داخلی به صورت Individual یا شخصی وجود دارد اما در حدی نیست که بازار سفر را تکان دهد و یا صنعت گردشگری را حمایت کند.
رفیعی شاد اضافه کرد: درخواست برای طبیعت گردی وجود دارد، هرچند بسیار محدود است. البته این نوع سفرها بیشتر بوسیله گروه های دوستانه و آزاد اجرا می شود و میزان مراجعه به آژانس ها جهت استفاده از تورهای طبیعت قابل توجه نیست. گروه های غیرمجاز هم بدون کنترل و نظارتی فعال می باشند و اتفاقا بیشترین سفرهای گروهی بوسیله آنها در حال انجام می باشد اما آژانس های مسافرتی متقاضی زیادی ندارند.
وزارت بهداشت سفر را یکی از عوامل همه گیری ویروس کرونا می داند. با این وجود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فعالان گردشگری معتقدند آن چه موجب شیوع بیشتر ویروس کرونا می شود سفرهای بدون برنامه و نامنظم است و نه سفرهای مسؤولانه. فعالان گردشگری بر این عقیده اند اگر سفر به دست آنها سپرده و نظارت ها شدیدتر شود، مهار ویروس آسان تر خواهد شد.
حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ می گوید: اگر سفرها تحت کنترل و مدیریت باشد، با تور صورت گیرد، اقامت در هتل مجوزدار باشد، آژانس ها هم ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی باشند، نظارت هم برقرار باشد، چرا سفر انجام نشود؟ اتفاقا این مدل سفرها را آسان تر می توان کنترل کرد. اساسا با این روش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور هم پایین تر می آمد، اما بجای این کار، سفرها و ترددهای بین شهری را آزاد گذاشتند و دستور تعطیلی هتل و تور را دادند. چرا سفرهای بدون برنامه و بدون تور را ممنوع نمی کنند؟
گردشگری همچون مشاغلی است که از شیوع ویروس کرونا متحمل بیشترین لطمه شده است. بطوریکه سازمان ملل متحد در پیام های مکرر از دولت ها خواسته است برای جلوگیری از بیکاری گسترده این صنعت و رکود بیشتر اقتصاد گردشگری چاره ای بیاندیشند و حمایت ها را گسترده تر کنند.
منبع:

1399/08/06
22:35:16
5.0 / 5
1441
تگهای خبر: پرواز , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱