BonAir
بن ایر

سفر به كدام شهرها ممنوع است؟

سفر به كدام شهرها ممنوع است؟

بن ایر: سرانجام بعد از چند تعطیلی و پیروی از سیستم التماس و خواهش از مردم برای سفر نرفتن، وزارت كشور در آستانه تعطیلات نیمه آبان ماه، سفر بین 25 مركز حاد كرونا را ممنوع كرد. هرچند این ممنوعیت شامل سفر با وسایل نقلیه عمومی و تورهای گردشگری نمی گردد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محدودیت رفت و آمد آن چنان که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تصویب کرده در ۲۵ مرکز استان اعمال خواهد شد که شامل تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان می شود.
در این طرح از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ خروج خودرو های شخصی با پلاک بومی و ورود خودرو های شخصی با پلاک غیربومی از/ به ۲۵ مرکز استان تا ساعت ۲۴ روز جمعه مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۶ ممنوعست.
مصوب شده است در صورت بی توجهی به محدودیت تردد و اخطار پلیس، متخلفان ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. هرچند برخی فعالان گردشگری معتقدند این میزان جریمه، راهکار چندان کارآمدی برای جلوگیری از سفرهای غیرمسؤولانه نیست و به تدبیرهای جدی و سختگیرانه تری مشابه آن چه کشورهای اروپایی به اجرا گذاشته اند، نیاز است.
در تعطیلات گذشته با وجود مصوبه ستاد کرونا، اما محدودیتی اعمال نشد و نه فقط معابر اصلی که جاده های فرعی نیز به روی خودرو ها باز بود. با وجود چنین پیشینه ای، معاون مرکز مدیریت راه های کشور به مصوبه اخیر ستاد کرونا اشاره کرده و گفته است: ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با هماهنگی پلیس راهور هر یک از این استانها به انسداد معابر غیراصلی اقدام می کنند اما خودرو های عمومی، انتظامی، امدادی، درمانی، خدماتی، حمل کالاها و مواد اساسی (طبق مصوبه ستاد کرونا) مشمول این ممنوعیت ها نمی شوند.
در نتیجه، سفر با اتوبوس، قطار و هواپیما ممنوع نشده است. آژانس های گردشگری و هتل ها نیز تا کنون دستوری در رابطه با ممنوعیت فعالیت و یا برگزار نکردن تور در این تعطیلات دریافت نکرده اند. ستاد تسهیلات خدمات سفر هم تا حالا هیچ اطلاعیه ای در رابطه با مدیریت سفرها و یا در امتداد مصوبه ستاد مقابله با کرونا نداده است.
هرچند که در استان چهارمحال و بختیاری که ورود و خروج خودرو های غیربومی به این استان ممنوع شده، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستور تعطیلی مراکز خدمات گردشگری و حتی هتل ها را داده است.
در هرمزگان نیز استاندار که ریاست ستاد مقابله با کرونا در استان را به عهده دارد، گفته که از اواسط این هفته (همزمان با تعطیلات) رفت و آمد در شهرها و روستاها به شدت کنترل می شود.
استاندار هزمرگان درحالی که فصل سفر به این استان شروع شده، اعلام نموده است: باتوجه به وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در دو استان کرمان و فارس، مبادی ورودی استان هرمزگان از دو محور استان های کرمان و فارس توسط اکیپ های مستقر نیروی انتظامی و هلال احمر به شدت کنترل خواهد شد.
او از هم وطنان ساکن در این دو استان خواسته از سفرهای غیرضروری به استان هرمزگان اجتناب کنند.
استاندار هرمزگان از تشدید نظارت بر پارک ها و سواحل این استان آگاهی داده و گفته است: تمام مراکز عرضه قلیان در پارک ها و سواحل باید برچیده شود و برگزاری چادر نیز در اماکن و سواحل استان ممنوعست و هیچ خدماتی به مسافران داده نخواهد شد.
اما در استان کردستان که تردد به آن ممنوع شده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان نیز اعلام نموده علاوه بر دو شهرستان بانە و بیجار، شهرستان های سقز، سنندج، کامیاران و مریوان نیز از روز چهارشنبە بە مدت ۱۰ روز تعطیل خواهند بود. یعنی عملا امکان دریافت خدمات سفر در این مناطق وجود ندارد.
استاندار کرمانشاه که جزء مراکزی است که تردد به آن ممنوع شده، اعلام کرده: از رفت و آمد در چهار محور پلیس راه قزانچی، بیستون- کرمانشاه، کوزران- کرمانشاه و ماهیدشت از ترددها جلوگیری می شود. او از مردم تقاضا کرده به هیچ عنوان در مسیرهای منتهی به شهرستان کرمانشاه تردد نکنند و سفر خودرا به کرمانشاه به زمانی که شرایط از حیث شیوع ویروس کرونا مطلوب شد، موکول کنند تا شاهد قطع زنجیره انتقال بیماری باشیم.
کرمان نیز با بیان وضعیت فوق حاد کرونا در شهرستان های رفسنجان، شهر بابک، زرند، بافت و بردسیر، از تعطیلی بیشتر مشاغل آگاهی داده است. هرچند هنوز اعلام نشده مراکز اقامتی در این استان باز هستند یا خیر اما موزه ها و باغ موزه ها به مدت یک هفته در این شهرستان ها به اضافه کرمان و سیرجان تعطیل شده اند.
استاندار گلستان درحالی که شمار تورهای جنگل نوردی در این استان در فصل پاییز افزایش یافته، از تعطیلی تفرجگاه ها در شهرهای قرمز به مدت یک هفته آگاهی داده و گفته که در شهرهای دیگر تنها ماشین های بومی مجاز به حضور در تفرجگاه ها هستند. برمبنای اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، شهرهای آزادشهر، بندر ترکمن، بندر گز، گرگان، مینودشت و مراوه تپه در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.
استان اصفهان که این روزها کویرهای آن شلوغ از مسافر است، اعلام نموده ورودی های شاهین شهر، نجف آباد، مبارکه، فولادشهر و محور نائین- سگزی به اصفهان، اشان، شهرضا و کاشان کنترل شدید می شود و مراکزی مثل موزه، رستوران، کافه و سفره خانه نیز در این مناطق تعطیل هستند.
با وجود آن که رئیس پلیس راه استان البرز گفته به پلاک های تهران و کرج اجازه خروج از جاده چالوس داده نمی گردد، اما غیبت نام استان های مازندران و گیلان در لیست ممنوعیت تردد از سمت دیگر استانها، واکنش برخی نمایندگان مجلس را برانگیخته است. سردار مهدی سعادتی ـ رئیس مجمع نمایندگان مازندران ـ از ستاد ملی مقابله با کرونا به خاطر اعمال نکردن محدودیت رفت و آمد به استان های شمالی انتقاد کرده و آنرا «بی دقتی قابل تامل» نامیده و گفته است: نتیجه این بی دقتی اساسا افزایش شمار مبتلایان و بستری بیماران در داخل این استانها و تهران در ایام آینده است.
احمد حسین زادگان ـ استاندار مازندران ـ هم گفته: بااینکه شهرستان های مازندران جزء این لیست نیست، اما این به منزله این نیست که استان وضعیت مناسبی دارد. از مردم می خواهیم به جز سفرهای ضروری، مازندران را بعنوان مقصد سفر انتخاب نکنند و مردم استان نیز پروتکل ها را رعایت نمایند.
او به رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در رستوران های استان مازنداران اشاره کرده و گفته که در شرایط فعلی فعالیت تمام رستوران ها در استان در چارچوب بیرون بر است و تا تعیین تکلیف نشدن فعالیت شان در چارچوب پذیرش میهمان به صورت حضوری، باید همچنان به صورت بیرون بر فعال باشند.
استان مازندران که روزهای پرمسافری را در دوران کرونا پشت سر گذاشته، بارها از مسؤولان کشور درخواست کرده با مسدود کردن ورودی های این استان موافقت کنند. باور مردم و مسؤولان این استان بر آن است که تردد غیربومی ها عامل شیوع بیشتر این ویروس بوده است، هرچند که مسافران مازندران و گیلان هم می گویند در این استانها خصوصاً مناطق توریستی و ساحلی آنها، کمتر شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی و حتی نظارت بوده اند.
در شهرهای دیگر همچون تبریز، اهر، بناب، شبستر، میانه (آذربایجان شرقی)، ارومیه، اشنویه، بوکان، تکاب، خوی، سلماس، نقده (آذربایجان غربی)، اردیبل، مشکین شهر (اردبیل)، کرج، نظرآباد (البرز)، بیرجند، طبس، قائنات (خراسان جنوبی)، مشهد، تربت حیدریه، سبزوار، کاشمر، گناباد، نیشابور (خراسان رضوی)، بجنورد، اسفراین (خراسان شمالی)، سمنان، دامغان و گرمسار (سمنان)، شیراز، ممسنی (فارس)، سقز، سنندج، کامیاران، مریوان (کردستان)، کرمانشاه، جوانرود، سرپل ذهاب و کنگاور (کرمانشاه)، خرم آباد، دلفان (لرستان)، ساری، رامسر (مازندران)، اراک، خمین (مرکزی)، همدان، اسدآباد، بهار، کبودرآهنگ (همدان) و یزد، بافق، میبد (یزد) نیز آن طور که در مصوبه ستاد مقابله با کرونا آمده است، این هفته فعالیت موزه ها، باغ موزها، رستوران ها، کافه ها، چایخانه ها، قهوه خانه ها و مراکز خرید ممنوعست و عملا امکان خدمات رسانی به مسافران و گردشگران وجود ندارد.
منبع:

1399/08/12
19:28:05
5.0 / 5
1354
تگهای خبر: توریست , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵