BonAir
بن ایر

نظر معاون امور جنگل درباره نصب تله كابین در منطقه ثبت جهانی شده هیركانی

نظر معاون امور جنگل درباره نصب تله كابین در منطقه ثبت جهانی شده هیركانی

به گزارش بن ایر به دنبال پیگیری دستگاههای مختلف برای نصب تله كابین در بخشی از جنگل های هیركانی كه ثبت جهانی شده اند، معاون امور جنگل سازمان جنگل ها اظهار داشت: ما فعلا به صراحت نمی توانیم بگوییم كه مخالف یا موافق این كار هستیم.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، درحالی که قسمتی از جنگل های هیرکانی بیش از یک سال است که ثبت جهانی شده است اما همچنان پیگیری ها برای نصب تله کابین در منطقه ثبت جهانی شده که بعنوان میراث بشر شناخته می شود، ادامه دارد. برخی از کارشناسان و مسئولان هشدار داده اند که درصورت بروز این اتفاق ممکنست این جنگل ها از فهرست جهانی یونسکو بیرون رود.

ماجرای نصب تله کابین در جنگل های کبودوال استان گلستان موضوع جدیدی نیست و حتی قبل از ثبت جهانی قسمتی از این جنگل ها، برخی از دستگاه ها ازجمله شهرداری علی آباد کتول پیگیر اجرای طرح گردشگری و به دنبال آن نصب تله کابین در پارک جنگلی کبودوال بودند اما شورای عالی شهرسازی و معماری با نصب تله کابین در این جنگل های بکر هیرکانی مخالفت کرده و قرار بود که این طرح با ایجاد تغییرات و درنظرگرفتن شرایطی مجدد بررسی شود.

در این فاصله اما ثبت جهانی قسمتی از جنگل های هیرکانی - ازجمله محل نصب تله کابین کبود وال - به ظاهر حجت را بر همه تمام کرد و تصور می شد که با ثبت جهانی هیرکانی ماجرای نصب تله کابین منتفی شود ولی حالا درحالی بیش از یک سال از ثبت ۳۱۰ هزار هکتار از جنگل های هیرکانی در فهرست یونسکو می گذرد که دستگاه های مختلف بیخیال راه اندازی تله کابین در پارک جنگلی کبودوال نشده اند. رضا بیانی - جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها - قبل از این در گفت و گویی با ایسنا گفته بود که فشارهایی برای نصب تله کابین در جنگل های ثبت شده هیرکانی وجود دارد. به هر حال این ۳۱۰ هزار هکتار بعنوان میراث بشر ثبت شده اند و ما باید درقبال لطمه هایی که به آن وارد می شود نه فقط پاسخگوی کشور خود بلکه پاسخگوی جهان باشیم.

از سویی دیگر عباسعلی نوبخت - معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری - در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: این ماجرا از دو جنبه قابل بررسی است. اول آنکه پارک های جنگلی قوانین، شرح خدمات و دستورالعمل هایی دارند که باید برمبنای آنها مدیریت شوند و نمی توان دراین زمینه سلیقه ای برخورد کرد.

وی افزود: از سویی دیگر هنگامی که مکانی ثبت جهانی می شود محدودیت هایی دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت. بدین جهت کارشناسان و دستگاه های مختلفی ازجمله شورای عالی جنگل، وزارت میراث فرهنگی و... باید این مساله را بررسی و نظر نهایی خودرا اعلام کنند.

به گفته معاون امور جنگل سازمان جنگل ها نیاز است که دراین زمینه مطالعه و بررسی های بیشتری صورت گیرد که حالا دستگاه های مختلف درحال انجام این کار هستند و تا حالا نیز مجوزی برای نصب تله کابین صادر نشده است.

نوبخت در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا معاونت جنگل سازمان جنگل ها با نصب تله کابین در جنگل های ثبت جهانی شده هیرکانی مخالف است یا خیر؟ اشاره کرد: تازمانی که کمیته های فنی حفاظت از جنگل ها و شورای عالی جنگل دراین زمینه نظر قطعی ندهند ما به صراحت نمی توانیم بگوییم که مخالف یا موافق این کار هستیم.

به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، برمبنای نقشه های موجود ۹ دکل از ۲۷ دکل تله کابین کبود وال در منطقه ثبت شده هیرکانی قرار دارد و چنانچه این ۹ دکل در این منطقه جانمایی شوند بطور قطع ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در فهرست یونسکو با مشکل مواجه خواهد شد.

منبع:

1399/08/23
13:01:47
5.0 / 5
1258
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳