BonAir
بن ایر

ترك مرمت شده ی گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده؟

ترك مرمت شده ی گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده؟

به گزارش بن ایر اصفهان یك مرمتگر و كاشی كار باسابقه كه از زمستان سال قبل تا كنون از او برای بازدید از گنبد مسجد شیخ لطف الله دعوتی نشده، برمبنای عكس و فیلم هایی كه یكی از فعالان اینستاگرامی اخیرا از گنبد این مسجد گرفته و منتشر نموده، به وجود شوره بر روی ترك مرمت شده‌ی گنبد اشاره نمود و اظهار داشت: شاید هم به همین خاطر است كه از ما برای بازدید از گنبد دعوت نمی كنند. كسانی كه متخصص نیستند می روند، اما ما كه متخصصیم نه.نظر به حضور دو تن از فعالان اینستاگرامی بر بام مسجد شیخ لطف الله برای تهیه عکس و فیلم از وضعیت گنبد این مسجد، ایسنا از یک پیشکسوت مرمت و کاشی کاری که در دهه شصت نیز مرمت گنبد شیخ لطف الله را بر عهده داشته پرسیده است، آیا شما اخیرا موفق به بازدید از ترک مرمت شده‌ی گنبد شیخ لطف الله شده اید؟ هوشنگ رسام به ایسنا می گوید: آخری جلسه ای که منتقدان مرمت گنبد شیخ لطف الله با مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان داشتند، سال قبل در دفتر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان انجام شد و پس از طرح نقدها از ما پرسیدند راهکار چیست؟ گفتیم حالا با صراحت نمی توان راهکار داد، باید روی ترک مرمت شده داربست بزنید و ما بالا برویم و کار را ببینیم و نظر قطعی بدهیم. داربست زده شد، اما نه به ما زنگی زده شد، نه نامه ای نوشتند و نه پیامکی زدند که ای کسی که از مرمت انتقاد کردی، بیا ببین درست گفتی یا غلط.

او ادامه می دهد: آیا نباید از آقای حجت، رئیس ایکوموس ایران یا مهندس مرتضی فرشته نژاد، یا رئیس اتحادیه صنف کاشی کارها و معرق تراش ها برای این کار دعوت می کردند؟ وقتی این افراد دعوت نشده اند معین نیست صاحب نظرانی که می گویند مرمت را تائید کرده اند و با همراهی آنها مرمت ادامه پیدا می کند، چه کسانی هستند.

این پیشکسوت کاشی کاری و مرمت خاطرنشان می کند: البته این دعوت نه پس از انجام مرمت، بلکه پیش از آن باید انجام می شد تا با نظرخواهی از همه متخصصان، طرح مرمتی تدوین شود. کاشی تراش ها و معرق تراش ها هم که در چنین جلسه ای حضور نداشته اند، نمی دانم طرح با نظر چه کسانی تهیه شده است.

در فیلمی که اخیراً توسط یکی از فعالان اینستاگرامی پخش شده، روی بخش مرمت شده‌ی گنبد شیخ لطف الله سفیدک دیده می شود. رسام که در دهه شصت مرمت گنبد شیخ لطف الله را بر عهده داشته، درباره‌ی علت سفیدک زدن کاشی، توضیح می دهد: در معرق نباید بین کاشی ها فاصله ای وجود داشته باشد و محراب مسجد شیخ لطف الله، شاهد این مدعاست. برای گنبد مسجد شیخ لطف الله بین کاشی ها فاصله بوده و روی کاشی ها دوغاب ریخته اند و بعد هم آنرا پاک کرده اند، اما این دوغاب روی کاشی ها شوره زده است.

این پیشکسوت کاشی کاری یادآور می شود: اگر معرق درست کار شود، هیچ نیازی به بندکشی و گچ کشی یا دوغاب ریختن نیست و سفیدک یا شوره هم مربوط به همین دوغاب است. در یکی از ویدئوهای انتشار یافته استاد رضایت به صراحت می گویند به پایین گنبد روغن بزرک زده اند. نمی دانم چرا، شاید به این خاطر زده اند که سفیدک ها از پایین مشخص نباشد.

رسام می گوید: شاید هم به همین خاطر است که از ما برای بازدید از گنبد دعوت نمی کنند. کسانی که متخصص نیستند می روند، اما ما که می فهمیم کاشی چیست و معرق چیست و روغن چیست و شوره چیست نه.

او تاکید می کند: استاد رضایت، بنای خوبی هستند، اما مرمتگر نیستند. خودشان هم در ویدئویی می گویند «من پنج گنبد ساختم، اما مرمت نمی کردم، مرمت همین یکی بود» درحالی که کار گنبد شیخ لطف الله باید توسط یک معرق تراش متبحر و با همراهی مرمتگران باتجربه انجام می شد.

تلاش خبرنگار ایسنا برای تماس با فریبا خطابخش، مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان، مدت هاست که بی نتیجه مانده.

منبع:

1399/08/23
22:52:10
5.0 / 5
1394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲