BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در یك هفته

بازگشت ظروف چینی به موزه ملی

بازگشت ظروف چینی به موزه ملی

بن ایر: اعتراض هنرمندان به تخریب بنایی در بافت تاریخی اردكان، تبدیل كپرها به اقامتگاه، پیگیری وام گردشگری در بانك ها و بازگشت ظروف چینی به موزه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، این هفته خبر رسید که هنرمندان سینما نسبت به تخریب بافت تاریخی و پرارزش اردکان در استان یزد با اطلاع رسانی در فضای مجازی اعتراض کردند یکی از اعتراضات آنها به تخریب بنای ثبتی ۷۰۰ ساله در بافت اردکان است. نرگس آبیار کارگردان سینما که پیش از این درباره تخریب بافت تاریخی شاهدیه در استان یزد اطلاع رسانی کرده بود، این دفعه اعتراض خویش را درباره بنای دوره ایلخانی در مرکز بافت تاریخی اردکان با هنرمندان و مخاطبان خود در فضای مجازی به اشتراک گذاشت.
او شب گذشته در صفحه شخصی خود نوشت: بخشی از بنای ثبتی ۷۰۰ ساله ایلخانی در مرکز بافت تاریخی شهر اردکان یزد تخریب شد. با ضربه های تیشه، کلنگ و شاید هم چیزی سنگین تر. شهرداری بیانیه داده که در جریان نبوده، اما چه فایده آب از سر گذشته. برخی باورشان نمی گردد، چطور امکان دارد شهرداری و شورای شهر متوجه بنر اخطار یگان حفاظت میراث فرهنگی" نشده باشند و میراث ۷۰۰ ساله را به قصد راه اندازی سرویس بهداشتی تخریب کنند. تا کی باید شاهد این اتفاقات باشیم؟!!!! کی مقرر است مسئولین با متخلفین بر خورد کنند. کی مقرر است مسئولانه پای میراث ارزشمندمان بایستند و از گزند ویرانگران پاسش بدارند. نه ماه پیش بود که در شهر شاهدیه یزد، شاهد تخریب بخشی از محله تاریخی باغستان بودیم و باز هم تکرار. به دنبال این اطلاع رسانی، هنرمندان و بازیگران دیگر هم اعتراض خویش را در صفحات مجازی نشان دادند.
کپرنشینی برای گردشگران به اقامت لوکس تبدیل شد این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: اگر هنوز در بعضی از مناطق کشور از واژه کپرنشینی برای نشان دادن اوج محرومیت یک منطقه استفاده می نمایند، اما بعضی از فعالان گردشگری از آن برای تجربه متفاوت اقامت گردشگران بهره می برند. کپرنشینی هنوز هم در خیلی از مناطق کشور وجود دارد و مردمی که در روستاها به خصوص در روستاهای دور از مرکز مانند استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، برای خود از برگ های نخل و بافته های دست خودشان مانند طناب هایی که از درختان داز استفاده شده، خانه ای می سازند. این خانه ها که در واقع یک اتاقک است هم اتاق خواب است و هم آشپزخانه و محل استراحت و.... خیلی از افراد برای نشان دادن فقر مردمی از یک منطقه از واژه کپرنشینی استفاده می نمایند. مناطق کپرنشین بیشتر در کویرهای ایران وجود دارد مانند لوت، کرمان و سیستان و بلوچستان. اما چند سالی است که از نحوه ساخت این کپرها برای یک نوع جدید از اقامت گردشگران هم استفاده می شود. اقامت در کپر برای بسیاری از افراد جالب و جذاب است. حالا در بعضی از مناطق با الگوگرفتن از کپرهایی که مردم در آن سال ها زندگی کرده اند استفاده می شود تا یک اقامت لوکس برای گردشگران مهیا شود. استفاده از شمایل کپرها ساخت سقف کپر با برگ و ساقه های درختان خرما و داز، به شکل نیم کره ای که بخش پایینی آن با بلوک ایجاد می شود دارای، تزئیناتی مانند سوزن دوزی های بلوچی و دست بافته های زنان روستایی است. در بعضی از این کپرها برای اقامت بهتر مسافران و گردشگران تخت هم گذاشته می شود. چنین کپرهایی را در استان کرمان به وفور می توان مشاهده کرد که برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده مانند روستاهای کویر نشین. اعطای تسهیلات ۱۴ درصدی به پروژه های گردشگری از صندوق توسعه ملی این هفته یک تفاهمنامه جدید به امضا رسید. تفاهم نامه اعطای تسهیلات از محل سپرده گذاری صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به پروژه های در حال ساخت بخش گردشگری میان وزارت میراث فرهنگی با یکی از بانک ها به امضا رسید. محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، در نشست مدیرعامل بانک عامل این تفاهم نامه، ضمن اشاره به پتانسیل های بخش گردشگری و اثرگذاری آن در اشتغال کشور و ضرورت حمایت و پشتیبانی از این صنعت سبز اظهار داشت: «در حال حاضر ۲۴۱۷ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۱۳۷ میلیارد تومان در حال انجام می باشد که زمینه اشتغال ۴۷۵ هزار نفر (برای پروژه های در حال ساخت) و اشتغال ۱۱۲ هزار نفر (بعد از بهره برداری) را فراهم می آورد.»
او افزود: پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد بسته های سفر مطابق با شرایط کرونا تحت عنوان «سفر هوشمند» تدوین و به ستاد ملی کرونا عرضه شده است. در این بسته سفر ضوابطی همچون رعایت کامل مسائل بهداشتی، استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت هتل ها، عدم سرو غذا در رستوران هتل ها و … تنظیم شده است که با عنایت به موج سوم بیماری، ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از بررسی بیشتر در این خصوص اعلام نظر می کند.»
خیاطیان ضمن اشاره به توانایی حوزه گردشگری کشور برای احیای باردیگر خاطرنشان کرد: هرگونه چراغ سبز ستاد ملی کرونا در صورت بهبود شرایط به گردشگری و یا هرگونه کشف واکسن و دارو برای بیماری کرونا باعث می شود بخش گردشگری به سرعت خویش را احیا کند و به حیات اقتصادی خود برگردد و این مورد در دست پیگیری است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با جدیت این مورد را دنبال می کند.
ظروف چینی به موزه ملی برگشت این هفته خبر رسید که ۱۴ قلم ظروف سلادون که در کشور چین تحت عنوان «سلادون های لونگ چوان و جهانی شدن» به نمایش درآمده بود، به موزه ملی ایران برگشت. جبرئیل نوکنده، در تشریح فرایند بازگشت آثار، اضافه کرد: مجموعه ای از آثار موزه ملی ایران مشتمل بر ۱۴ قلم ظرف مشهور به سلادون که تحت عنوان نمایشگاه «سلادون های لونگ چوان و جهانی شدن» در کشور چین به نمایش در آمده بود، صبح روز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) وارد شده و بعد از انجام تشریفات گمرکی با همراهی یگان حفاظت به موزه ملی ایران انتقال یافت. رئیس کل موزه ملی ایران در مورد مد نظر قرار گرفتن محدودیت های حاصل از همه گیری کرونا اظهار داشت: آنچه که این نمایشگاه را با دیگر رویدادهای مشابه متفاوت ساخت، قرار گرفتن در شرایط و محدودیت های ناشی از شیوع کرونا بوده و خوشبختانه تمامی مراحل نقل و انتقال و بازگشایی جعبه ها با رعایت تمامی دستورالعمل های مرتبط و لحاظ کردن تدابیر اختصاصی برای آثار صورت گرفت. وی افزود: آثار نمایشگاه بعد از طی دوره استراحت و قرنطینه توسط هیئت کارشناسان عالی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته مورد بازنگری و اصالت و سلامت آثار مورد تأیید قرار گرفت.
برخی بانک ها وصول اقساط وام کرونای گردشگری را آغاز کردند! به دنبال اعتراض بعضی از دفاتر مسافرتی به نحوه عملکرد بانک ها، این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: بعضی از بانک ها با وجود اینکه بخشنامه شده اقساط وام کرونایی بنگاههای گردشگری باید از اردیبهشت سال آینده آغاز شود اما از این ماه آغاز به وصول اقساط این تسهیلات کردند.
در بخشنامه بانک مرکزی که در تاریخ ۲۲ مهر ماه به بانکهای کشور اعلام شده؛ در مورد کسب و کارهای صدمه دیده حوزه گردشگری آمده که بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا آخر سال ۹۹ امهال می شود. همینطور متقاضیان مجازند تا آخر آذرماه سالجاری ثبت نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود و بنگاههایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده اند هم مجاز به دریافت مابه التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.

اما حالا نخستین قسط وامی که به بنگاههای داده شده است، از همین ماه آبان از حساب آژانس های مسافرتی کم شد. در اینباره، آذر مقیمی یکی از آژانس داران به خبرنگار مهر اظهار داشت: من به بانک مراجعه نموده ام می گویند که چنین بخشنامه ای در بانک ما قابل اجرا نیست. مگر می شود بخشنامه بانک مرکزی را یک بانکی به دلخواه اجرا نکند؟ من از این بانک وام گرفته ام و حالا به جای اینکه ۶ ماه تنفس اعلامی را اجرا کند، از ماه آبان نخستین قسط را از حسابم برداشت کرده است.

یکی دیگر از مدیران آژانس های مسافرتی اظهار داشت: من با بخش شکایت یکی از بانک ها تماس گرفتم و گفتند که این بخشنامه به مجمع می رود تا بررسی نمایند که آیا این بخشنامه به صلاح هست یا نه. ما نهایت وقتی که می توانستیم به شما بدهیم دو ماه بود. در مجمع تصمیم گرفته شد از این ماه قسط وام کسر شود.


منبع:

1399/08/25
12:27:33
5.0 / 5
1264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳