BonAir
بن ایر

نقاهتگاه های جدید كرونا در ایران از هتل های ۵ ستاره تا مهمانسراهای ۵۰ ساله

نقاهتگاه های جدید كرونا در ایران از هتل های ۵ ستاره تا مهمانسراهای ۵۰ ساله

به گزارش بن ایر بعد از اعلام آمادگی ۵۰ هتل جهانگردی و هتل های بنیاد مستضعفان، لیست هتل های یك، دو و سه ستاره بخش خصوصی هم برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران كرونا به وزارت بهداشت، داده شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، بعد از تکرار پیشنهاد استفاده از هتل ها بعنوان نقاهتگاه بیماران کرونا در آبان ماه و تعیین شروط جامعه هتلداران ایران، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اعلام آمادگی وزارت بهداشت برای پرداخت اجاره بهای این واحدهای اقامتی اطلاع داد و از هتل داران خواست که لیست هتل های درجه یک، دو و سه را که علاقه مندند در اختیارش قرار دهند تا اسامی آنها را به وزارت بهداشت اعلام نماید و دانشگاه های علوم پزشکی هر شهر هم برای بستن قرارداد با هتل ها اقدام نمایند.
مدیرکل حوزه ریاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشستی که سه شنبه گذشته (چهارم آذرماه) با دبیر جامعه هتلداران ایران و مسؤول قرارگاه پشتیبانی طرح حاج قاسم سلیمانی (آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا) داشت، اعلام نمود که هتل های ایرانگردی و جهانگردی برای تبدیل به قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا اعلام آمادگی کرده اند. این مجموعه با ۵۰ واحد اقامتی که قبل از انقلاب با عنوان مهمانسراهای جهانگردی شناخته می شد و اولین زنجیره هتلی ایران به حساب می آمد، حالا در تملک شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی است که به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی وابسته است. قدمت بعضی از این هتل هایِ بازسازی شده، به بیشتر از نیم قرن می رسد. مهمانسراهای جهانگردی در بعضی شهرها تنها اقامتگاه موجود گردشگری، است.
رئیس بنیاد مستضعفان هم که مالک ۲۲ هتلِ سه، چهار و پنج ستاره در کشور است، اعلام آمادگی کرده تا با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا امکانات دراختیار خویش را برای اسکان و تأمین غذای گرم مدافعان سلامت تا آخر مبارزه با کرونا به کار گیرد. فتاح، مشخصات اشاره نکرده که کدام یک از هتل ها را برای تبدیل به نقاهتگاه و قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا، اختصاص می دهد. اما این مجموعه سهم بزرگی از هتل های چهار و پنج ستاره کشور را در اختیار دارد؛ بازماندگانی از نسل هتل های «هیلتون» و «هایت» که تا دهه پنجاه در ایران شعبه داشتند. هتل های این مجموعه از سال ۱۳۹۵ تا کنون برای فروش، به مزایده گذاشته شده اند.
دبیر جامعه حرفه ای هتلداران ایران هم از عرضه لیستی از هتل های یک تا سه ستاره بخش خصوصی برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا، به وزارت بهداشت اطلاع داده است. هتل ها از زمان شیوع کرونا در ایران تا شهریورماه ۹۹، متحمل ۸۵۰۰ میلیارد تومان ضرر مالی شده و دو سوم نیروهای شاغل خویش را از دست داده اند. به باور وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل هتل ها به نقاهتگاه، درحالی که روزگار نیمه تعطیلی را سپری می کنند، می تواند بخشی از زیان آنها را جبران کند.
کامیار اسکندریون درباره تعداد هتل هایی که مقرر است نقاهتگاه بیماران کرونا شوند، به ایسنا اظهار داشت: این آمار درحال تکمیل است. ما فرصت کمی داشتیم با این حال، برخی از هتل ها در همین زمان محدود داوطلب شدند. ازاین رو ترجیح دادیم در دو فاز این طرح را پیگیری نماییم، در فاز نخست آن تعدادی که داوطلب شده بودند را به وزارت بهداشت معرفی کردیم تا وارد جزئیات شویم و فاز بعدی را با داوطلبان احتمالیِ بعدی پیگیری خواهیم کرد.
او درباره پراکندگی جغرافیایی هتل های داوطلب تبدیل به نقاهتگاه کرونا، اظهار نمود: در بعضی استان ها سه تا چهار واحد اعلام آمادگی کرده اند، درحالی که از برخی استان ها هنوز هیچ واحد اقامتی برای تبدیل به نقاهتگاه اعلام آمادگی نکرده است.
وی درباره این که چه گروهی از هتل ها مقرر است به نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا تبدیل گردد و آیا در جریان این طرح از هتل های چهار و پنج ستاره بخش خصوصی استفاده خواهد شد، اظهار داشت: درجه ای که روی آن صحبت شده هتل های یک تا سه ستاره است اما اگر نیاز باشد، از هتل های چهار و پنج ستاره در صورت داوطلب شدن، استفاده خواهد شد. درحال حاضر گروه مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی به این طرح پیوسته است اما مسئله این است که بعضی از آنها ظرفیت محدودی برای اقامت دارند و در محدوده شهری قرار ندارند. استاندارد این اقامتگاه ها را برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران باید وزارت بهداشت تایید کند.
اسکندریون در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت بهداشت استانداردی برای انتخاب هتل ها بعنوان نقاهتگاه بیماران کرونا تعیین کرده است یا هر هتلی که داوطلب شد به نقاهتگاه تبدیل می شود، اظهار داشت: وزارت بهداشت که استانداردی در اختیار ما برای انتخاب هتل های مورد نظر قرار نداده است. تخصص ما هتلداری است و بطور قطع درباره استاندارد نقاهتگاه کرونا نمی توانیم اظهارنظر نماییم. ما فقط اسامی هتل هایی که داوطلب می شوند را به وزارت بهداشت اعلام می نماییم اما اینکه موقعیت جغرافیایی، دسترسی به خدمات شهری و درمانی و ساختارهایی مثل تهویه اتاق ها چگونه باشد را وزارت بهداشت باید تایید کند. حتی کارکنان هتل، دانش نگهداری از بیماران کرونا را ندارند و لازم است پرسنل و تجهیزات بیمارستانی در هتل مستقر شود.
وی افزود: ما هیچ زمینه فکری و یا ایده ای برای تبدیل هتل به نقاهتگاه بیماران کرونا نداریم. از قبل هم برنامه ریزی جامعی صورت نگرفته بود. یک وضعیت اضطراری پیش آمده که هتل ها از روی وظیفه شناسی برای کمک در مهار ویروس کرونا داوطلب شده اند. هتلها نمی توانند در حوزه درمان دخالت کنند، فقط می توانند پروتکل های بهداشتی را درست رعایت نمایند.
دبیر جامعه حرفه ای هتلداران ایران درباره مشارکت کم هتل های دولتی برای تبدیل به نقاهتگاه کرونا، درحالی که تاکید اولیه استفاده از هتل های دولتی بود، اظهار نمود: درباره پیوستن هتل های دولتی، باید دولت تصمیم بگیرد؛ چون که مدیر هتل برای این تصمیم گیری مجوزی ندارد. اما استفاده از هتل های دولتی بار مالی روی دوش وزارت بهداشت را کم می کند و هزینههای کمتری متقبل خواهد شد. ضمن این که تعداد هتل های دولتی در کشور کم نیست و در هر استانی، انواع واحد اقامتی دولتی وجود دارد.
اسکندریون ضمن اشاره به نگرانی هتلداران برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا و اثرات روانی بعدی و طرد شدن از چرخه خدمات گردشگری، اظهار نمود: این نگرانی کاملا قابل درک است. ما نمی دانیم این همه گیری و رکود سفر تا چه زمانی ادامه دارد، سرمایه گذار هم نگران است. اما نکته ای که وجود دارد این است که تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا، طرحی الزامی نیست و کاملا داوطلبانه و اختیاری است. هیچ تاکید و الزامی به هتل ها وجود ندارد. هر سرمایه گذار بسته به وضعیتی که دارد می تواند همه ابعاد این مورد را بررسی کند و درباره آن تصمیم بگیرد.
دکتر کولیوند، رئیس اورژانس کشور که مسؤولیت قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح قاسم سلیمانی) را به عهده دارد، هم از تهیه لیستی از هتل ها و مهمانسراها برای قرنطینه بیماران کرونای اطلاع داده و گفته است: بعد از بازدید نمایندگان وزارت گردشگری و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از محل های مورد نظر برای ایجاد نقاهتگاه، لیستی از هتل ها و مهمانسراها که ظرفیت ایجاد محل مناسبی برای قرنطینه دارند، آماده و جهت استفاده هموطنان به روسای دانشگاه ها ابلاغ خواهد گردید.
رئیس اورژانس کشور تاکید کرده است که هدف از این طرح بحث قرنطینه، جداسازی مبتلایان است. قرنطینه افراد در محیط هایی مانند هتل سبب حفظ کرامت هموطنان خواهد شد و افرادی که دارای توان مالی مناسب نیستند و نمی توانند قرنطینه را رعایت نمایند، این طرح کمککننده خواهد بود.1399/09/07
14:29:24
5.0 / 5
1194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱