BonAir
بن ایر

یزد مقصد ایمن گردشگری می شود

یزد مقصد ایمن گردشگری می شود

بن ایر: یزد یزد بر طبق تفاهم نامه ای سه جانبه درخلال اداره کل میراث فرهنگی، جامعه هتلداران و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی، با اجرای نخستین شیوه نامه فنی و تخصصی گردشگری به مقصدی ایمن برای این صنعت تبدیل می شود.


«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد امروز چهارشنبه نوزدهم آذرماه در نشستی که به همین دلیل با معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد، رئیس جامعه هتلداران استان و ارتباط ویدئو کنفرانسی با مدیران میراث شهرستان های استان داشت، با اشاره به اقدامات پیشگیرانه ی جامعه فعالان گردشگری درباب کنترل شیوع بیماری کرونا، اظهار نمود: نوسانات مروبط به رعایت پروتکل‎ ها و شیوه نامه ها در مقطعی از زمان منجر به توقف فعالیت صنعت گردشگری شد.
وی به ضرورت ارتقای آموزش و نظارت بر فعالیت این صنعت در یزد اصرار کرد و اضافه کرد: از این طریق می توانیم یزد را با کمترین درگیری در حوزه کرونا بعنوان مقصد ایمن معرفی و پروسه درستی در جهت از سرگیری کارهای این صنعت را داشته باشیم.
وی به تداوم بیماری کرونا در کشور و استان اشاره نمود و اظهار داشت: ناچاراً هنوز هتل ها به خصوص در یزد به سبب تداوم فعالیت این صنعت و وجود مسافران تجاری پذیرش دارند و اقامت در آنها انجام می‎شود اما آنچه مورد تاکید مسئولان ارشد استان نیز خصوصاً در ستاد استانی کرونا وجود دارد، نبود نگرانی شیوع ویروس کرونا از این ناحیه است.
فاطمی اضافه کرد: بر طبق بررسی ها آنچه سبب شیوع ویروس کرونا در یزد شده عمدتاً تجمعات خانوادگی و خدمات ایاب و ذهاب کاخانجات و کمترین نگرانی ها مربوط به فعالیت هتل ها و اقامتگاه ها بوده است.
کاهش چشم گیر آمار اقامت در یزد
مدیر کل میراث فرهنگی یزد با اشاره به این که آمارهای مربوط به اقامت مسافران از شروع سال تا حالا گویای کاهش چشم گیر آن در استان است، اظهار داشت: در شش ماه ابتدای امسال حدود ۵۰ هزار نفر در یزد اقامت داشتند که نسبت به زمان مشابه با رقمی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اقامت، کاهش چشمگیری داشته و جالب اینجاست که تا حالا موردی از مبتلاشدن به کرونا در پرسنل مراکز اقامتی و این افراد گزارش نشده است.
وی از تعریف فعالیت بعضی از هتل ها بعنوان نقاهتگاه بیماران کرونائی و توقف فعالیت آنها در بخش گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه، خانواده ها یا افراد مبتلا که درگیری بیشتری با بیماری کرونا دارند، در هتل ها و مراکز مجاز اقامتی نگهداری می شوند و فعالیت گردشگری این مراکز متوقف می شود.
فاطمی آغاز فعالیت گردشگری را با تضمین سلامت جامعه و به خطر نیفتادن سلامت گردشگران تداومان دانست و عنوان کرد: این تفاهم نامه آغاز پروسه جدیدی در حوزه گردشگری خواهد بود.
تدوین دستورالعمل مقابله با کرونا
دکتر «محمدرضا دهقانی» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا تصمیمات مربوط به کشور را تحت شعاع خود قرار داد، اظهار نمود: صنعت گردشگری جزو صنایعی با بیشترین خسارت های ناشی از کرونا بوده چونکه به نظر می رسید که جابجایی گردشگران می توانست در چرخه شیوع ویروس کرونا در کشور موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه مشخص نبودن ماهیت ویروس کرونا تصمیم گیری در مورد صنایعی مانند گردشگری را دشوار کرده است، اظهار داشت: عموماً زمانی که به سراغ محدودیت ها و تشدید در این عرصه هستند، به سراغ واحدهای در دسترس تر می روند که واحدهای خدماتی جزو نخستین آنها بودند.
دهقانی با اشاره به اینکه گردشگری جزو نخستین صنایع پیشگام استان در تعریف دستورالعمل های تخصصی و ویژه برای تداوم کارهای خود بوده است، اظهار داشت: این دستورالعمل ها با حضور افراد فنی و کارشناسان با در نظر گرفتن قابلیت اجرائی، کمک به کاهش بیماری و با دیدگاه کمک به توسعه صنعت گردشگری تدوین شد.
وی با تاکید بر این که ایجاد محدودیت کار راحتی است، اظهار داشت: باید با تدوین شیوه نامه ها و تشدید نظارت ها بتوانیم ضمن حفظ سلامت مردم، اقتصاد و ارائه خدمات به مردم را نیز داشته باشیم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان با یادآوری سخنان وزیر بهداشت درباب اجرای پروتکل ها، اظهار داشت: باید نظارت ها را برای حفظ سلامت مردم ارتقا داده شود و اقتصاد را نیز حفظ نماییم.
همزیستی گردشگری با کرونا
«سیدامیرناصر طباطبایی» رئیس جامعه هتلداران استان هم در این جلسه با اشاره به اینکه هتل ها و مراکز اقامتی مجاز در نخستین موج کرونا بطور خودجوش فعالیت خودرا متوقف کردند، اظهار داشت: گردشگری تعهد خودرا به سلامت مردم نشان داد اما از مسئولان رده بالای کشور تا دیگر مسئولان، مردم را به «سفر نکردن» تشویق کردند.
وی به وجود کرونا در استان اشاره نمود و اظهار داشت: کرونا به این سادگی ها از بین نمی رود و لازم است همزیستی با کرونا را در نظر داشته باشیم.
وی از تدوین پروتکل های ویژه ای برای تاسیسات گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: دوره های مربوط به اعطای مجوزهای مربوطه، بطور مجازی برگزار می‎شود و تا زمانی که مدیر هر مجموعه از این مجوز برخوردار نشود، فعالیت برای این مجموعه ممکن نخواهد بود.
در آخر این جلسه که با سخنرانی «هماخورشیدی» معاون گردشگری استان یزد ادامه یافت، قراردادی درخلال اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، جامعه هتلداران استان و دانشگاه علوم پزشکی منعقد و هر سه مجموعه متعهد به عمل به نخستین شیوه نامه فنی و تخصصی گردشگری در استان یزد شدند.


منبع:

1399/09/20
12:47:01
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳