BonAir
بن ایر

همزمان با آغاز هفته پژوهش اعلام شد:

اولویت های پژوهشی میراث فرهنگی و گردشگری برای دو استان پهناور كشور

اولویت های پژوهشی میراث فرهنگی و گردشگری برای دو استان پهناور كشور

معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از انجام ۲۲۵ طرح تحقیقاتی (۱۳۷ طرح موظفی و ۸۸ طرح پیمانی) در یک سال پژوهشی گذشته (آذر ۱۳۹۸ - آذر ۱۳۹۹) اطلاع داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منیژه هادیان دهکردی اظهار داشت: هرچند همه گیری کووید ۱۹ زندگی همه را تحت تأثیر خود قرار داده و سبب شده روال عادی جدیدی را تجربه نماییم اما این شرایط سخت فرصت هایی را هم ایجاد کرد که بتوانیم فارغ از محدودیت های مکانی، داشته های علمی و تخصصیمان را با استفاده از فضای مجازی با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.
وی برگزاری ۶۴ سخنرانی وبیناری از طرح های پژوهشی از آغاز ماه آذر و به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش را همچون ی این برنامه ها دانست و اضافه کرد: با توجه ویژه به اسناد بالادستی و اولویت های کلان کشوری مانند برنامه ششم توسعه و همینطور اولویت های وزارت متبوع یعنی توجه ویژه به گردشگری مبتنی بر بوم گردی با موافقت و تصویب شورای پژوهشگاه و هیات امنای آن در سال ۱۳۹۸ اولویت پژوهشی این پژوهشگاه بر استان های جنوب شرق یعنی سیستان و بلوچستان و کرمان معطوف شد.
او با تکیه بر این که انجام طرح های پژوهشی بنیادین و کاربردی در جهت شناخت، معرفی، احیا و حفاظت از آثار از دیگر فعالیتهای حاکمیتی پژوهشگاه و منطبق بر اولویت های معاونت میراث فرهنگی در دستور کار قرار گرفت، افزود: در همین ارتباط با برقراری ارتباط یا انعقاد تفاهم نامه های لازم با سایر دستگاههای دولت مانند معاونت های توسعه روستایی و مناطق محروم و امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و مرکز ملی فرش ایران تلاش شد تا با هم افزایی و بهره برداری از ظرفیت های موجود در کشور امکان تحقق اهداف پیشبینی شده فراهم گردد.
هادیان در تشریح فعالیتهای پژوهشگران و پژوهشکده های زیرمجموعه این پژوهشگاه هم اظهار داشت: با عنایت به اسناد بالادستی و اولویت های کلان کشوری مانند برنامه ششم توسعه و همینطور اولویت های وزارت متبوع یعنی توجه ویژه به گردشگری مبتنی بر بوم گردی و در جهت توسعه روستایی و اشتغالزایی، خصوصا در مناطقی که معضل خشکسالی و افزایش روستاهای خالی از سکنه تهدید جدی برای آنها به حساب می آید، همین مساله سبب شد تا با موافقت و تصویب شورای پژوهشگاه و هیات امنای آن در سال ۱۳۹۸ اولویت پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در استان های جنوب شرق یعنی سیستان و بلوچستان و کرمان قرار داده شود.
به نقل از او، علاوه بر این انجام طرح های پژوهشی بنیادین و کاربردی در جهت شناخت، معرفی، احیاء و حفاظت از آثار از دیگر فعالیتهای حاکمیتی پژوهشگاه و منطبق بر اولویت های معاونت میراث فرهنگی در دستور کار بوده است.
روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری همچنین، نشست های تخصصی مجازی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری که مقرر است در هفته پژوهش برگزار شوند را اعلام نمود.
در دومین روز از هفته پژوهش ۲۳آذر، با پیام علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - و بهروز عمرانی - رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - نمایشگاه مجازی پژوهشگاه افتتاح و مسابقه عکاسی هفته پژوهش داوری می شود، همینطور گزارش عملکرد گروه های گردشگری و میراث طبیعی و پژوهشکده مردم شناسی هم در همین روز عرضه خواهد شد.
عرضه گزارش عملکرد گروه پژوهشی هنر های سنتی، وبینار گزارش اطلس ها و ساترای میراث فرهنگی، وبینار آینده پژوهشی یک، معرفی و عملکرد مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه در روز سوم از هفته پژوهش ۲۴آذر، برگزار می گردد.
در چهارمین روز از هفته پژوهش ۲۵آذر، رونمایی سایت پادکست، نشست هم اندیشی با رابط های پژوهشی ادارات کل استانی، گزارش عملکرد پژوهشکده زبان شناسی کتیبه ها و متون، وبینار آینده پژوهشی ۲، عملکرد مدیریت امود بین الملل و حقوق، برگزار می گردد و در پنجمین روز از هفته پژوهش ۲۶آذ، گزارش عملکرد پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی، رونمایی کتاب اولین واژگان استارت آپی حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سخنرانی علمی با عنوان الگوی حفاظت از منظومه شهری تاریخی در ایران، معرفی و تقدیر از پژوهشگران برتر و هنرمندان برجسته انجام می شود.
وبینار تحلیلی برکسب و کارهای نوپا در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در ششمین روز از هفته پژوهش ۲۷آذر، برگزار می گردد و اپلیکیشن VR در ۲۸آذر رونمایی می شود و در آخرین روز از هفته پژوهش یعنی ۲۹آذر، هم وبینار طرح حفاظت شهری شیراز، برگزار می گردد.
همینطور از روز یکشنبه تا سه شنبه (۲۳تا ۲۵ آذر)، رویداد پاتوق و از روز یکشنبه تا چهارشنبه ( ۲۳تا ۲۶ آذر) نمایشگاه آثار صخره ای برگزار می گردد.
همه ی برنامه های هفته پژوهش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در فضای اسکای روم به آدرس
www.skyroom.online/ch/richt.dtp/research قابل مشاهده و استفاده عموم است.
منبع:

1399/09/23
13:58:13
5.0 / 5
1079
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳