BonAir
بن ایر

در پانزدهمین اجلاس مجازی انجام شد؛

تأیید گزارش ادواری ۲ پرونده میراث جهانی ناملموس در خطر ایران

تأیید گزارش ادواری ۲ پرونده میراث جهانی ناملموس در خطر ایران

بن ایر: گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه ایران درباره پرونده های نقالی و مهارت سنتی ساخت لنج ایرانی مورد تأیید اعضای پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس قرار گرفت.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس روز دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹ به میزبانی جامائیکا شروع به کار کرد و به مدت ۶ روز تا ۲۹ آذر ۹۹ (۱۴ تا ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰) هر روز به صورت آنلاین از ساعت ۴ تا ۷ بعدازظهر انجام می شود.
در روز دوم برگزاری این اجلاس، گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه جمهوری اسلامی ایران درباب این دو پرونده که در لیست در خطر و نیازمند پاسداری فوری ثبت شده اند، مورد بررسی قرار گرفت.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور که به صورت مجازی در این اجلاس شرکت کرده بود، اظهار داشت: «ایران مفتخر است که موفق شده از نقالی بعنوان یک عنصر بسیار باارزش ایرانی پاسداری کند و به این کار ادامه خواهد داد. از تمامی سمن ها، فعالان میراث فرهنگی ناملموس، نقال ها و تمامی نهادهای فرهنگی وابسته و مربوطه تشکر می کنم.»
او درباب پرونده مهارت سنتی ساخت لنج ایرانی و دریانوردی با آن در خلیج فارس اظهار داشت: «با این کمیته کاملاً موافق هستم که باید به تأثیر گردشگری در پاسداری از میراث ناملموس این عنصر باارزش توجه بسیار داشت، ما هم توجه بسیاری به این مساله خاص داریم و خواهیم داشت. همین طور از تمامی ناخدایان، ملاحان، سمن ها و شهرداران بنادر ایرانی در شمال سواحل خلیج فارس تشکر می کنم.»
پس از سخنان معاون میراث فرهنگی کشور، گزارش ادواری ایران، مورد تأیید اعضای کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس قرار گرفت.
در طول برگزاری این اجلاس مجازی صلاحیت ۴۲ پرونده نامزد قرارگیری در لیست معرف میراث جهانی ناملموس یونسکو از طرف ۲۴ عضو کمیته میراث ناملموس یونسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت که این ۴۲ پرونده از طرف ۴۹ کشور ارائه شده است که برخی از آنها به صورت مشترک با کشورهای دیگر است.
در این اجلاس، ایران چهار پرونده «مراسم زیارت کلیسای تادئوس» را به صورت مشترک با ارمنستان، «جشن مهرگان» به صورت مشترک با تاجیکستان، «هنر مینیاتور» به صورت مشترک با کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان و «هنر ساختن و نواختن عود» به صورت مشترک با سوریه را ارائه کرده و مقرر است در ایام چهارشنبه و پنجشنبه ۲۶ و ۲۷ آذر ۹۹ مورد بررسی اعضای کمیته قرار بگیرد.
کشورهای سوئیس و فرانسه، امارات متحده عربی و عمان، الجزایر، موریتانی، مراکش و تونس، چین و مالزی، فرانسه و بلژیک، اندونزی و مالزی، ایتالیا و فرانسه، قزاقستان، قرقیزستان و ترکیه، مالاوی و زیمباوه، لهستان و بلاروس، عربستان و کویت همچون کشورهایی هستند که با پرونده های مشترک در این اجلاس شرکت کرده اند.
در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس همین طور چهار پیشنهاد برای ثبت اقدامات پاسدارانه خوب از عنصرهای فرهنگی ناملموس کشورهای آلبانی، فرانسه و یونان و یک پیشنهاد مشترک از کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، نروژ و سوئیس مورد بررسی قرار می گیرد.
در طول برگزاری این اجلاس همین طور درخواست کمک بین المللی از صندوق میراث فرهنگی ناملموس کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، مالاوی و مصر توسط کمیته میراث ناملموس بررسی خواهد شد.
کمیته داوری این اجلاس با حضور نمایندگانی از کشورهای آذربایجان، بوتسوانا، برزیل، کامرون، چین، ساحل عاج، چک، جیبوتی، جامائیکا، ژاپن، قزاقستان، کویت، مراکش، هلند، پاناما، پرو، لهستان، جمهوری کره، رواندا، عربستان سعودی، سریلانکا، سوئد، سوئیس و توگو است.


منبع:

1399/09/26
13:29:34
5.0 / 5
1026
تگهای خبر: سنتی , شركت , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱