BonAir
بن ایر

پورعلی مطرح كرد؛

محدودیت های جدید یونسكو

محدودیت های جدید یونسكو

بن ایر: مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی ضمن اشاره به حساسیتی که دراثر پیشنهاد ثبت حسن خط ترکیه و خط عربی عربستان عنوان شد اظهار داشت: سال ۲۰۲۱ خوشنویسی را بعنوان پرونده ملی در اولویت ثبت جهانی می گذاریم.مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث ناملموس و طبیعی وزارت میراث فرهنگی درباره پرونده های جهانی میراث ناملموس به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال ۲۰۲۱ پرونده خوشنویسی بعنوان پرونده ملی از سوی ایران مورد بررسی اعضای کمیته قرار می گیرد از آنجائیکه حساسیت ها برای پرونده خوشنویسی به علت عرضه این پرونده از جانب ترکیه و عربستان به یونسکو بالا گرفت، خوشنویسی در اولویت ثبت و در طبقه «برنامه پاسداری خوب از میراث ناملموس» قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: سال جاری یونسکو محدودیت هایی را به علت شیوع کرونا اجرا کرد بر همین مبنا هم اجلاس ۲۰۲۰ به صورت آنلاین برگزار گردید. یونسکو اعلام نمود چون امکان ارزیابی پرونده ها در تعداد زیاد وجود ندارد، برای اجلاس ۲۰۲۱ هر کشور می تواند تنها یک پرونده چه ملی و چه چند ملیتی را ارائه نماید. برای سال ۲۰۲۲ هنوز دستورالعملی اعلام نکرده است. ما برای سال ۲۰۲۱ چهار پرونده ارسال کرده بودیم اما یونسکو اعلام نمود که امکان ارزیابی ندارد و فقط اعلام وصول پرونده ها برپایه فرمت ابلاغی از جانب یونسکو انجام شد.
پورعلی بیان نمود: پرونده ساختن و نواختن ساز رباب هم قرار بود در سال ۲۰۲۱ مطرح شود؛ با همین محدودیت یونسکو مواجه گردید ازاین رو در سال آینده رباب مطرح نمی گردد. اگر محدودیت های یونسکو نبود می توانستیم پرونده های بیشتری را در سال آینده مطرح نماییم. منتها از هم اکنون سهمیه کشورها برای سال دیگر بسته شده است.
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی درباره ریفر شدن دو پرونده چند ملیتی ایران با نام جشن مهرگان و هنر ساختن و نواختن عود در اجلاس ۲۰۲۰ هم اظهار داشت: ما دفاعیه خویش را یک ماه پیش درباره پرسش های مطروحه در حوزه پرونده چند ملیتی جشن مهرگان و عود عرضه کرده بودیم اما مورد توجه کمیته قرار نگرفت، کمیته به علت چند ملیتی بودن این دو پرونده به تفاوت ها و اشتراکات این دو عنصر در جوامع تهیه کننده اشاره و این موارد را مورد سوال قرار داد مشکل دیگر این بود که اجلاس به صورت آنلاین برگزار گردید و ما نمی توانستیم رایزنی انجام دهیم. حتی فرصت دفاع هم نبود و تنها بعد از اعلام نتیجه فرصت صحبت داده شد. البته باید اظهار داشت که سال جاری هیچ کشوری بیشتر از دو پرونده را نتوانست در لیست میراث ناملموس ثبت کند. حتی عربستان که عضو کمیته ارزیاب بود یک پرونده را ثبت نمود.
وی درباره پرونده هایی که فروردین سال ۱۴۰۰ به یونسکو ارسال می شود هم اظهار داشت: دستورالعمل کمیته ۲۰۲۲ هنوز به ما ارسال نشده تا بدانیم فروردین سال بعد باید چه کار نماییم. آیا پرونده هایی که از سالهای قبل فرستاده شده ولی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند را در اولویت بگذاریم و یا پرونده جدید ارسال نماییم. ولی حتما در فروردین سال بعد چند پرونده جدید ارسال می شود.
پورعلی بیان نمود: درباره پرونده نوروز هم درخواست جدیدی برای پیوستن کشور جدید به این پرونده نداشتیم اما کشور افغانستان درخواست پیوستن به پرونده مینیاتور را داده و از آن استقبال می نماییم.


منبع:

1399/10/01
14:08:01
5.0 / 5
1007
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵