BonAir
بن ایر

پس از ۳۷ سال؛

شیر برنزی فارغان به هرمزگان باز می گردد

شیر برنزی فارغان به هرمزگان باز می گردد

بن ایر: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اظهار داشت: بعد از ۳۷ سال دستور بازگشت مجسمه شیر برنزی فارغان به هرمزگان صادر شد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، رضا برومند اظهار داشت: با عنایت به پیگیری های انجام شده از جانب این اداره کل دستور بازگشت شیر برنزی فارغان توسط معاون میراث فرهنگی کشور صادر شد.
او ضمن اشاره به اینکه نامه نگاری های انتقال این گنجینه با ارزش انجام شده، اضافه کرد: منتظر همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان برای انتقال این اثر پرارزش تاریخی به استان هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان افزود: شیر برنزی در سال ۱۳۶۲ در زمین های کشاورزی روستای بسته فارغان حاجی آباد کشف شد و به دلیل نبود امکانات نگهداری در آن زمان به کرمان ارسال شد و سال هاست که در موزه کرمان نگهداری می شود.
برومند اضافه کرد: حالا که این استان دارای موزه مردم شناسی است جای خالی این اثر پرارزش به شدت در این موزه احساس می شود.
او تاکید کرد: امیدواریم با همکاری موزه کرمان هر چه سریع تر این مهم تحقق یابد و دوستداران فرهنگ و تاریخ استان بتوانند از نزدیک این اثر پرارزش را در موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس مشاهده کنند.
مجسمه شیر برنزی در سال ۱۳۶۲ در زمین های کشاورزی روستای بسته فارغان حاجی آباد کشف شد. این مجسمه با ۶۲ کیلو وزن در ارتباط با دوره هخامنشی است. بلندی آن حدود ۴۲ سانتیمتر است و زیر چهار دست و پای آن چهار میخ مخروطی شکل وجود دارد که هشت سانتیمتر بلندی دارد و نشان داده است این مجسمه در یک محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.

1399/10/08
23:55:45
5.0 / 5
1036
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲