BonAir
بن ایر

معاون گردشگری استانداری فارس در گفت و گو با بن ایر:

دیوانخانه به زودی احیا می شود

دیوانخانه به زودی احیا می شود

بن ایر: فارس طرح های مختلفی برای احیاء و باززنده سازی بافت تاریخی و فرهنگی و ارتقاء کیفیت فضاهای گردشگری در شهر شیراز مد نظر مدیران و مجموعه های مختلف شامل استانداری و میراث فرهنگی فارس و شهرداری شیراز بوده که یکی از این طرح ها، احیای مجموعه زندیه است.


طی سالهای گذشته، طرح احیای مجموعه زندیه، بعد از تدوین و تصویب توسط مراجع مختلف قانونی، وارد فاز اجرائی و در بخش هایی منجر به اقدامات زیباسازی و بصری مناسبی نظیر آزادسازی محوطه پیرامونی ارگ کریمخانی و انجام نماسازی ها و فضای بصری مناسب، در محدوده بازار وکیل و معابر منتهی به آن، شده است.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، یکی از مهمترین بخش های اجرائی در طرح احیای مجموعه و میدانگاه زندیه، نجات و بازپیرایی و احیای بناهای تاریخی و باارزش موجود در این محدوده شامل دیوانخانه، خانه محتشم و حتی ساختمان بانک ملی بوده است.
احیای دیوانخانه عملیاتی می شود
معاون گردشگری و امور زائران استانداری فارس در گفت و گو با ایسنا، از برداشته شدن گام های بلندی برای احیای دیوانخانه آگاهی داد و اظهار داشت: با پیگیری های استاندار و همراهی وزیر ارتباطات، موضوع جابه جایی ساختمان مرکز ۱۱۸ مخابرات فارس، مراحل نهایی را طی می کند.
سید علی نقی طیب لقمانی اضافه کرد: در راه اجرای پروژه باارزش میدانگاه زندیه، ۲ ساختمان اداری را باید مد نظر قرار می دادیم، یکی ساختمان مرکز ۱۱۸ مخابرات و دیگری ساختمان بانک ملی بود که خوشبختانه با رایزنی های استاندار محترم و همراهی وزیر ارتباطات و مدیرعامل بانک ملی، کار پیشرفت مناسبی داشته و به زودی اجرائی و عملیاتی خواهد شد.
او از تامین ملک مناسب برای جابه جایی مرکز ۱۱۸ مخابرات فارس آگاهی داد و اظهار داشت: حالا به دنبال انجام اقدامات اداری مربوط به ارزش گذاری املاک و انجام تهاتر هستیم و امیدواریم که به زودی، کار جابه جایی این مرکز عملیاتی شود.
معاون استانداری فارس اشاره کرد که بلافاصله پس از جابه جایی این مرکز، ساختمان کنونی مخابرات تخریب و به محوطه بیرونی دیوانخانه، بعنوان یکی از بناهای بسیار باارزش تاریخی شیراز، اضافه می شود.


الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه
او همین طور ابراز امیدواری کرد که باتوجه به رایزنی های انجام شده، تا اختتام امسال حیاط ساختمان بانک ملی به محوطه مد نظر در طرح میدانگاه زندیه اضافه و الحاق و مراحل بعدی نیز با سرعت دنبال شود.
طبیب لقمانی با یادآوری اینکه ساختمان بانک ملی شیراز، یکی از بناهای باارزش تاریخی شمرده می شود، تاکیدات استاندار فارس بر تبدیل این بنا به موزه را یادآور و متذکر شد: باتوجه به رایزنی های انجام شده امیدوار هستیم که به زودی مراحل تبدیل این ساختمان به موزه مسکوکات، اجرائی و کار نهایی شود.
معاون استانداری فارس با اعلان اینکه مجوزهای مورد نظر در این خصوص دنبال شده است، اظهار داشت: به دنبال پیگیری و رفع مسائل و تنگناهای اداری هستیم و امیدواریم که با نهایی شدن طرح، تا اختتام امسال ابتدا حیاط مجموعه به میدانگاه الحاق و ساختمان نیز در آینده نزدیک به موزه تبدیل گردد.
اقدامات اساسی در بافت تاریخی شیراز
طبیب لقمانی، اقدامات اجرائی شده در بافت تاریخی شیراز توسط شهرداری را اساسی و باارزش خواند و اظهار داشت: الان بیش از ۲۰ گروه پیمانکاری مشغول فعالیت در زمینه بدنه سازی، کف سازی، محوطه سازی و احیا و باززنده سازی معابر بافت هستند.
معاون استانداری فارس با اعلان اینکه شهرداری شیراز بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به این امر مختص کرده است، اظهار داشت: علاوه بر شهرداری، دوایر خدمات رسان نظیر آب و برق نیز برای اجرای طرح های بهسازی، نوسازی و... شبکه های آب و روشنایی معابر و... همراهی لازم را داشته اند.
طبیب لقمانی با اشاره به اقدامات اندیشیده شده برای رفع مشکلات شبکه آب و نوسازی و بهسازی این شبکه، اظهار داشت: شهرداری هم همراستا، تدابیری را برای مطلوبسازی امکان دفع آبهای سطحی از معابر مختلف بافت تاریخی اقداماتی اندیشیده و اجرائی کرده یا در دست اجرا دارد.
معاون استانداری فارس با اشاره به اینکه انتقال ۲ پست برق در راه بهسازی و باززنده سازی بافت فرسوده، ضروری تشخیص داده شده است، اظهار داشت: به زودی جلسه ای با مسئولان شرکت توزیع برق شیراز برای انتقال این پستها و همین طور بحث ایجاد یا بهسازی و نوسازی روشنایی معابر بافت متناسب با معماری آن خواهیم داشت.
طبیب لقمانی با تاکید براینکه اجرای پروژه احیای مجموعه زندیه یکی از طرح های مهم گردشگری شیراز شمرده می شود، ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع موجود، عملیات اجرائی تسریع و به زودی این طرح به شکل کامل آماده بهره برداری شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، پروژه احیای مجموعه زندیه در یک محوطه با وسعت حدودا ۳۰ هکتاری طراحی شده است و ارگ کریمخانی، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل، دیوانخانه، خانه محتشم، موزه پارس و.... در بر می گیرد.
در این محدوده، ساختمان های اداری مختلفی نیز قرار دارد که گاهی نظیر ساختمان بانک ملی، کتابخانه ملی، موزه پارس و... بواسطه تاریخی، نوع سازه یا کاربری فرهنگی و هنری، دارای ارزش بوده و به شکلی باید ضمن الحاق به مجموعه زندیه، حفظ شود.
منبع:

1399/10/11
01:14:23
0.0 / 5
1166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱