BonAir
لینک دوستان بن ایر
بن ایر

سلاح های تاریخی كه در سال 2020 كشف شدند

سلاح های تاریخی كه در سال 2020 كشف شدند

به گزارش بن ایر باستان شناسان نقاط مختلف جهان در سال 2020 در کنار آثار باستانی مختلف شمشیر، خنجر و سلاح های گوناگون تاریخی قابل توجهی کشف کردند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، شمشیرهای باستانی، خنجرهای حکاکی شد و حتی یک توپ جنگی تاریخی همچون اکتشافات دیرینه شناسی قابل توجه سال ۲۰۲۰ محسوب می شوند که جزئیات بیشتری را درباره گذشته در اختیار کارشناسان قرار داده اند و هزاران سال از تاریخچه انسان از عصر یخ تا قرون وسطی را شامل می شوند.
در این گزارش به منتخبی از قابل توجه ترین سلاح های تاریخی کشف شده در سال ۲۰۲۰ اشاره می کنیم:

یک تکه چوب متعلق به عصر یخ


اولین سلاح این لیست به عصر یخ یعنی دورانی که گونه منقرض شده «انسان هایدلبرگی» از ابزارهایی برای شکار استفاده می کردند بازمی گردد. خبر اکتشاف یک تکه چوب ۶۴.۵ سانتی متری که در گذشته برای پرتاب مورد استفاده قرار می گرفته برای اولین بار در ماه آوریل منتشر گردید. این تکه چوب که در آلمان کشف شده است به حوالی ۳۰۰هزار سال پیش متعلق می باشد و گمان می رود برای زخمی کردن و یا کشتن حیوانات کوچک همچون خرگوش و اردک مورد استفاده قرار گرفته باشد.
«انسان های هایدلبرگی» همین طور از نیزه های بلند برای شکار استفاده می کردند. بیشتر چنین سلاح های چوبی مدت ها است که از بین رفته اند اما نمونه های نادری از چنین سلاح هایی در «شونینگن» واقع در آلمان کشف شده است.

یک شمشیر بسیار قدیمی


در سال ۲۰۲۰ مشخص شد شمشیر قدیمی که در ابتدا تصور می شد به قرون وسطی متعلق می باشد قدمتی بسیار بیشتر از آنچه که پیش تر تصور می شد دارد و در حقیقت یکی از قدیمی ترین شمشیرهایی بشمار می رود که تا حالا کشف شده اند.
این شمشیر در سال ۲۰۱۷ و توسط «ویتوریا دال آرملینا» دانشجوی دکترای دیرینه شناسی کشف شد و سپس بعنوان یک اثر چند صد ساله متعلق به قرون وسطی در یک موزه به معرض نمایش گذاشته شد. اما در همان زمان تردیدهایی درباره قدمت این اثر عنوان شد چونکه از نظر «دال ارملینا» خاصیت های این اثر بیشتر به سلاح های عصر برنز شباهت دارد. با ادامه بررسی ها و تحقیقات بر روی این شمشیر کارشناسان در نهایت اعلام نمودند این شمشیر به عصر برنز یعنی حدود پنج هزار سال پیش متعلق می باشد. این نوع شمشیر برای اولین بار در «آناتولیا» تولید شده است.

شمشیری با حکاکی و طراحی زیبا


در سال ۲۰۲۰ مردی در جمهوری چک که برای جمع آوری قارچ به جنگل رفته بود بطور اتفاقی به یک شمشیر باستانی و یک تبر برنزی برخورد.
ظاهر شمشیر کشف شده قابل توجه است. قبه و دسته شمشیر با حکاکی های دایره ای و هلالی شکل تزئین شده است. باستان شناسان بعد از انجام آزمایش های مختلف بر آثار کشف شده دریافتند این شمشیر برنزی حکاکی شده در طول عصر برنز و در اروپای شمالی تولید شده است و شباهت بسیاری به شمشیرهای «وَسبی» دارد. اولین نمونه ها از چنین شمشیرهایی در شهری به نام «وسبی» واقع در سوئد کشف شده است.
نوع فلزی که در این شمشیر به کار رفته به احتمال زیاد در خارج از منطقه ای که در آن کشف شده تولید شده است، با این وجود انتظار می رود تبر برنزی کشف شده تولید همان منطقه باشد.
باستان شناسان معتقدند این شمشیر کشف شده در زمان گذشته یک وسیله گرانقیمت بوده است و به احتمال زیاد از آن در مراسم های تشریفاتی استفاده می شده و کاربرد چندانی در نبردها نداشته است.

کشف سلاح در قبر


حدود ۲۵۰۰ سال پیش در نقطه ای که حالا قسمتی از صربستان شمرده می شود یک مرد، دو زن و یک کودک در یک قبر دفن شدند. باستان شناسان در کنار بقایای این افراد مجموعه ای از گنجینه های تاریخی به همراه خنجر، چاقو و تبرهای عصر برنز کشف کردند.
افرادی که در این قبر دفن شده اند به فرهنگ «تاگار» تعلق داشتند. سلاح ها در حالی کشف شدند که در کنار بقایای مرد و زن جوان تر قرار داشتند. دفن کردن زنان به همراه سلاح در فرهنک «تاگار» عجیب نیست چونکه اغلب آنها تیر وکمان در اختیار داشتند. کارشناسان معتقدند مرد و زن در زمان مرگ در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی شان بوده اند. در قسمتی از این قبر نیز بقایای زنی که بطور خمیده در قبر قرار داده شده بود کشف شد که گمان می رود در زمان مرگ حدود ۶۰ سال داشته است. باستان شناسان در این قبر بقایای یک کودک کمتر از یک ماه را نیز کشف کردند.

سلاحی از جنس استخوان


کشف دسته یک چاقو از جنس استخوان در انگلستان نشان دهنده خلاقیت گذشتگان در ساخت سلاح است. این دسته چاقو اولین بار در دهه ۷۰ میلادی کشف شد اما امسال مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن منتشر گردید.
این اثر در قبر چهار کودک که استخوان های آنها سوزانده شده بودند کشف شد. کارشناسان معتقدند جنس دسته این چاقو از استخوان گاو یا اسب تولید شده است. اثری از تیغه این چاقو باقی نمانده اما بنظر می رسد انداره چاقو معادل یک چاقو آشپرخانه کنونی باشد.

خنجر یک سرباز رومی


در سال ۲۰۲۰ یک خنجر ۳۵ سانتی متری داخل قبر یک سرباز رومی واقع در آلمان کشف شد. مرمت و پاکسازی این خنجر ۹ ماه زمان برد و در نهایت ظرافت و حکاکی های روی این خنجر نمایان شد.
این خنجر در گورستان یک پایگاه نظامی رومی (متعلق به ۲۷ قبل از میلاد تا ۱۴ میلادی) کشف شد و یکی از معدود سلاح های کشف شده ای بشمار می رود که تا حالا در این محوطه کشف شده است.
تیغه این شمشیر از آهن تولید شده است و قبضه آن با نقره تزئین شده است. برای طراحی غلاف این خنجر نیز از نقره و شیشه های سرخ استفاده شده است. نکته قابل توجه درباره این خنجر آنست که رومی ها با سلاح هایشان دفن نمی شدند و وجود این خنجر در کنار بقایای یک سرباز رومی اکتشافی غیرمعمول است.

شمشیر یک جنگجوی وایکینگی


زمانی که باستان شناسان به قبر ۱۱۰۰ساله یک جنگجوی وایکینگی واقع در نروژ برخوردند، از کشف یک شمشیر در داخل آن غافلگیر نشدند چونکه مردهای وایکینگی اغلب با سلاح هایشان دفن می شدند. نکته قابل توجه در مورد این اکتشاف وجود شمشیر در سمت چپ جنگجو بود؛ چونکه شمشیر وایکینگ ها اغلب درحالی کشف می شوند که در سمت راست جنگجو قرار داده شده اند.
یک جنگجو راست دست معمولا شمشیر را در سمت چپ بدنش نصب می کرد تا بتواند آسان تر آنرا از غلاف خارج کند. اینکه جنگجویان وایکینگی درحالی دفن می شدند که شمشمیرهایشان در سمت راستشان قرار داده می شد می تواند بر این طرز فکر دلالت داشته باشد که وایکینگ ها به مقوله وارونه بودن مسائل در دنیای پس مرگ اعتقاد داشتند.
بر طبق این فرضیه جنگجویی که در نروژ دفن شده است چپ دست بوده و در دوران حیات شمشیر را در سمت راست بدنش نصب می کرده است. بدین سبب این شمشیر در سمت چپ جسدش قرار داده شده بود تا جهت زندگی بعد از مرگش مناسب باشد.

شمشیری در دریاچه


در قرن شانزدهم میلادی جسد یک جنگجوی قرون وسطایی از اعماق یکی از دریاچه های لیتوانی سر درآورد و امسال بود که بقایای آن در کنار سلاح های این جنگجو در جریان بررسی یک پل کشف شد.
در کنار جسد این جنگجو که در عمق ۹ متری آب دفن شده است دو چاقو با دسته های چوبی و یک شمشیر آهنی سالم کشف شد.

توپ جنگی قدیمی


اثر تاریخی که امسال در کرواسی کشف شد در نگاه اول شبیه به یک قمقمه بزرگ بنظر می رسد اما در حقیقت یک توپ جنگی متعلق به قرن ۱۷ یا ۱۸ میلادی است.
این توپ جنگی که از جنس برنز است در کنار بقایای یکی از دیوارهای یک قلعه نظامی کشف شد. بگفته کارشناسان امکان دارد از این توپ جنگی برای دفاع و یا در مراسم های مختلف استفاده شده باشد.

منبع:

1399/10/12
23:28:44
0.0 / 5
947
تگهای خبر: تاریخی , تولید , فرهنگ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳