BonAir
بن ایر

با لغو فرمان منع صدور ویزا از طرف بایدن، برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

با لغو فرمان منع صدور ویزا از طرف بایدن، برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

بن ایر: لغو فرمان اجرائی ترامپ برای ایجاد ممنوعیت صدور ویزا برای سفر شهروندان برخی از کشورها همچون ایران، یکی از اقداماتی بود که قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا اعلام گردید که مقرر است با دستور ˮجو بایدنˮ در نخستین روز حضورش در کاخ سفید صورت گیرد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در امتداد اجرای یکی از شعارهای انتخاباتی اش در خصوص ایجاد محدودیت هایی برای سفر شهروندان دیگر کشورها به آمریکا در هفته اول حضور خود در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ ممنوعیت ها و محدودیت هایی را برای صدور ویزا و سفر اتباع کشورهایی همچون ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن، کره شمالی و ونزوئلا به آمریکا صادر کرد.
ابلاغ این ممنوعیت بلافاصله با اعتراضاتی در فرودگاههای سراسر آمریکا و همین طور با چالش های حقوقی در بعضی از ایالت های آمریکا روبرو شد، اما باوجود این مخالفت ها و کشمکش های حقوقی ایجاد شده، در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ اخرین ورژن دستور ممنوعیت صدور ویزا برای کشورهای یاد شده اجرائی شد و در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ مشروعیت ابلاغیه ترامپ به تایید دادگاه عالی آمریکا رسید.
در اثر اجرائی شدن این ابلاغیه، صدور ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهروندان ایران تعلیق شد و تنها راه صدور ویزا برای شهروندان ایران مشمول استثنا شدن ویزاهای دانشجویی، ویزاهای پژوهشی و تحقیقاتی و ویزاهای آموزشی و یا مشمول معافیت (waiver) بود. مطابق شرایط مندرج در این فرمان، عمدتا کسانی مشمول استثناها می شدند که دارای پاسپورت کشور دیگری به جز ۷ کشور مشمول ممنوعیت بودند.
در بهمن ماه ۱۳۹۸ نیز هفته نامه "نیوزویک "خبر مربوط به لغو صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری برای شهروندان ایرانی از طرف اداره تابعیت و مهاجرت آمریکا را منتشر نمود.
این در حالی بود که صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری در امور اقتصادی آمریکا قسمتی از معاهده دوستی بین ایران و آمریکا بود که در سال ۱۹۵۵ بین دولت های ایران و ایالات متحده آمریکا امضا شده بود، پیمانی که روز سوم اکتبر ۲۰۱۸ به صورت یک طرفه توسط دولت آمریکا از اعتبار ساقط شد. این پیمان ناظر بر مناسبات اقتصادی و همین طور حقوق کنسولی بود و صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری در آمریکا نیز در قالب همین پیمان انجام می شد.
دستور اجرائی ترامپ در مورد ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع ایرانی به غیر از افرادی که استتثنا بودند و یا مشمول معافیت می شدند، مشکلات عدیده ای برای برخی از شهروندان و دانشجویان ایران ایجاد کرد چنان که تعدادی از رسانه های خبری خود آمریکا دراین زمینه مبادرت به تهیه گزارش هایی کردند. در همین ارتباط بلومبرگ در ژوئن ۲۰۱۹ در گزارشی اعلام نمود خیلی از ایرانیان متقاضی ویزای دانشجویی و ویزای تحقیقاتی نیز از دریافت ویزا باز مانده اند.
رسانه های آمریکایی همین طور بارها از بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه های آمریکایی گزارش هایی را منتشر نمودند و نوشته اند که وضعیت صدها دانشجوی ایرانی که قصد تحصیل درآمریکا را داشته اند، ناروشن است.
یکی از وعده های صریح بایدن در جریان تبلیغات انتخاباتی لغو دستور اجرائی ترامپ در خصوص منع ورود اتباع برخی کشورها همچون ایرانیان به آمریکا بود و اعلام شده که او همانطور که وعده داده در نخستین روز ریاست جمهوری اش تراول بن را لغو خواهدنمود.
باتوجه به این مساله تعدادی از کارشناسان موضوع مهاجرت و سایت های فعال دراین زمینه تاکید بر این دارند که نباید تصور کرد که با لغو این فرمان، شرایط برای ایرانیان جهت کسب ویزا بلافاصله به حالت عادی باز خواهد گشت و احیانا خیلی از ساز و کارهای به وجود آمده برای اعطای ویزا به ایرانیان پابرجا خواهد ماند.
افراد فعال در این عرصه می گویند بنظر می رسد با لغو این فرمان، صدور ویزاهای توریستی که برای ایرانیان فاقد تابعیت مضاعف عملا نزدیک به صفر شده بود از سر گرفته خواهد شد و والدین ایرانیان ساکن آمریکا امکان بیشتری را برای دریافت ویزاهای توریستی جهت دیدار با فرزندان خود خواهند داشت.
البته بعید است چک های امنیتی که در دوران ترامپ برای صدور ویزا برای ایرانیان اضافه شده است، در این پروسه لغو شود اما انتظار می رود روند انجام این مرحله از صدور ویزا تسریع شود؛ گرچه اجرای این مسئله تا حد زیادی به میزان تنش زدایی در روابط سیاسی دو کشور نیز بستگی خواهد داشت.
احیانا بعد از لغو این فرمان، ویزاهای مهاجرتی بوسیله خانوادگی با سهولت بیشتری صادر خواهد شد و صدور ویزاهای دانشجویی برای ایرانیان تسریع می شود.
البته نباید فراموش کرد که شروع تغییرات در روند صدور ویزا برای ایرانیان در عمل با وضعیت همه گیری کرونا در سطح جهان ارتباط مستقیمی دارد و امکان مسافرت ایرانیان به کشورهای همسایه و آمادگی سفارتخانه ها برای پذیرش مراجعین با رعایت پروتکل های بهداشتی و همین طور لغو محدودیت های به وجود آمده از طرف دولت آمریکا برای سفر به این کشور باتوجه به شیوع کرونا، عوامل تعیین کننده دراین زمینه خواهند بود.
منبع:

1399/11/02
23:21:05
0.0 / 5
962
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳