BonAir
بن ایر

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد

مستند نگاری و پاكسازی ایوان قدمگاه شروع می شود

مستند نگاری و پاكسازی ایوان قدمگاه شروع می شود

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از آغاز مستند نگاری و پاکسازی ایوان قدمگاه (چاشتخوار) اطلاع داد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، حمید فدایی بامداد چهارشنبه در این راستا با تکیه بر اینکه ایوان قدمگاه در انتهای جنوب شرقی کوهستان مهر همچون آثار شاخص هخامنشی است، در جمع خبرنگاران بیان نمود: این اثر منحصر به فرد به جهت حجم سنگ تراشی و تراش کوه کم نظیر است.
وی با اشاره به اینکه این اثر باستانی که با عنوان چاشتخوار هم خوانده می شود امروزه در منطقه توابع شهرستان ارسنجان قرار گرفته است، اضافه کرد: علل ناتمام ماندن این اثر که بسیاری آنرا ساختاری شبیه به آرامگاه های هخامنشی می پندارند هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد و لزوم دارد مطالعات بیشتری در اینباره به عمل آید.
حمید رضا کرمی، کارشناس دیرینه شناس پایگاه میراث جهانی پاسارگاد هم در ادامه با تصریح بر اینکه پژوهشگران گوناگونی در ارتباط با این اثر نظراتی را مطرح کرده اند، تشریح کرد: این یادمان ساختاری همانند با آرامگاه نیمه تمام داریوش سوم در تخت جمشید دارد و به صورت دو اشکوبه ای در دل کوه تراشیده شده است.
وی با اشاره به اینکه ۲ ردیف پله در کناره ها دسترسی به اشکوبه بالا را امکان پذیر کرده است افزود: در ایوان بالایی گودی هایی منظم و خوش تراش بر دیواره سنگی کوه همانند تاقچه هایی تراش خورده است.

فدایی افزود: شوربختانه این یادمان بسیار پرارزش مورد گزند و صدمه های طبیعی و انسانی بسیاری قرار گرفته است و نیاز است به صورت بنیادی و همیشگی مورد نگاهبانی و حفاظت و مرمت اصولی قرار گیرد.
فدایی از مستند نگاری و پاکسازی این اثر و محوطه پیرامونی توسط این پایگاه میراث جهانی اطلاع داد و در اینباره اظهار داشت: هم اکنون با عنایت به حضور کارشناسان با تجربه مستندنگار و حفاظت گر در پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در نظر است از این ظرفیت در ساماندهی هر چه بیشتر این محوطه استفاده نمود و بعنوان اولین گام مبحث مستندنگاری محوطه همچون اقداماتی است که برنامه ریزی شده و انجام خواهد شد؛ همینطور مشکل دیوار نوشته ها و رنگ هایی که در چند دهه اخیر تابحال چهره ای زشت به این محوطه بخشیده است، در برنامه پاکسازی قرار دارد.
کرمی افزود: عناصر معماری و هنری ایوان چاشتخوار به همین گودی های تاقچه مانند محدود می شود و هیچ سنگ نگارهای بر دیواره یادمان دیده نمی شود؛ گوشه ها در ۲ سوی ایوان عمود و هموار است و نشان از دقت سنگ تراشان و معماران در برپا ساختن این یادمان دارد.
وی ضمن اشاره به پژوهشها و پیشنهادهای صورت گرفته نسبت به این اثر شاخص، افزود: با نگاهی به سبک تراش و همینطور نشانه های ابزار سنگ تراشی و همینطور مقایسه این اثر با آرامگاه های هخامنشی که در دل کوه ساخته شده است، بنای ایوان قدمگاه را یادمانی از دوران هخامنشی یادآور می شود.

به گفته این کارشناس باستان شناسی، تابحال پژوهشگران زیادی از این یادمان بازدید کرده و هرکدام در مورد کارکرد آن دیدگاهی را پیشنهاد کرده اند؛ وجود چشمه طبیعی در پایین ایوان که قبل از خشکیدگی بر اثر برداشت بی رویه آب های زیرزمینی جوشان و پرآب بوده است یکی از مهم ترین علل گزینش این مکان برای برگزاری این یادمان بوده با عنایت به این که آب یکی از عناصر مقدس در ایران باستان به شمار می رفته است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ضمن اشاره به اینکه انجام پژوهش و مطالعات علمی و هدفمند در ارتباط با ایوان قدمگاه می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد، مطرح کرد: این پژوهشها می تواند در روشن ساختن ابهامات در پیوند با کارکرد و تاریخ قطعی برگزاری بنا بسیار سودمند باشد.
به گزارش بن ایر به نقل از مهر، کوهستان مهر یا رحمت با ارزش های تاریخی و آئینی خود در برگیرنده یادمان های گوناگونی از دوره های مختلف تاریخی است؛ بخصوص در دوره هخامنشی افزون بر ایجاد تخت جمشید، شاهکارهای مختلف حجاری و معماری و ایجاد معادن سنگ در دامنه های این کوه آئینی، از ارزش های آن به حساب می آید. کثرت آثار تاریخی بر فراز و بر دامنه های کوهستان مهر سبب گردیده بعنوان بخش مهمی از چشم انداز تاریخی و فرهنگی پارسه، دارای ضوابط اختصاصی گردد؛ بگونه ای که در سراسر این کوهستان هر گونه دخل و تصرف که باعث تغییر توپوگرافی و چشم انداز عمومی کوه شود ممنوع شده است.


منبع:

1399/11/09
12:30:36
0.0 / 5
915
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱