BonAir
لینک دوستان بن ایر
بن ایر

اختتامیه نمایشگاه رقص قلم برگزار شد

معجزه هنر در جنگ هیولای كرونا

معجزه هنر در جنگ هیولای كرونا

به گزارش بن ایر دبیر کل یونسکو در ایران در اختتامیه «رقص قلم» بیان کرد که ما در ایام کرونایی با قدرت و معجزه هنر به جنگ هیولای کرونا رفتیم.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مراسم اختتامیه نمایشگاه خوشنویسی «رقص قلم» عصر پنجشنبه (۹ بهمن ماه) با اجرای عبدالمهدی مستکین در کتابخانه ایران مال برگزار شد.
در این مراسم، حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو - ایران، بیان نمود: یک و نیم سال است که همکارانم با تلاش زیاد تلاش کردند یک هفته زیبا را در این شرایط سخت ایجاد کنند. کرونا ما را وادار کرد که فکر نماییم، راه های تازه ای برای نشان دادن هنر پیدا نماییم. جمع آوری آثار بیشتر از سیصد هنر کار ساده ای نیست ولی خوشحالیم که این صورت گرفت.

در ادامه، سرور بختی - رئیس موسسه فرهنگی اکو - اظهار داشت: همراه با هنرمندان ارجمند و دیپلمات های کشورها با هواپیمای میرعماد حسنی، اسطوره خوشنویسی پیام جشنواره را از فراز دماوند به مشهد مقدس بردیم و در آیین گشایش جشنواره حضور داشتیم. نامگذاری یکی از هواپیماهای شرکت «ایران ایر تور» که به میمنت این جشنواره باشکوه و ابتکار بی سابقه کمیسیون ملی یونسکو در ایران نام میرعماد را گرفت، پیک فرخ و از محسنات این رویداد مهم بود، که ادامه خواهد یافت.رییس موسسه اکو بیان نمود: هنر خوشنویسی با زیبایی و مانایی توأم است و هر کس قلم به دست می گیرد، در فکر ماندگاری و خلق اثر بی بدیل است. در حقیقت این هنر که از جوهر ذاتی منشأ می گیرد، گذشته از عرضه زیبایی و نفاست خواننده و بیننده را به عالم پاک و بی آلایش عاطفی رهنمون می شود. جایی، که گذرگاه دل های صاف، منزه از کینه و آز و بدسگالی است. به وسیله هنر خوشنویسی یا همان خطاطی است که ما به عمق شعر و سخن والا پی می بریم، عاشق زیبایی می شویم و به دنیای عاری از خشونت ورود پیدا می نماییم. این است، که پیشطاق مسجد و عبادتگاه ها، عمارات و آرامگاه های ما با کتیبه های خوشنویسان تزیین یافته است و ما به محض ورود به این اماکن نخستین چیزی را، که می بینیم، همین خطّ زیبا، مقبول و پربار و وزین است. از تماشای آنها آیینه دیده و دل جلا و روح ما صیقل می یابد. رسالت هنر هم همین است؛ پرورش روح و دل و تکمیل عقل و خرد. به راستی این هنرمندان اسن، که صفحه های پوچ و خالی روزگاران را در هر دور و زمان پربار و پرمعنی می کنند و امید را در بنی بشر پدید می آرند.
سپس محمدرضا کلایی - شهردار مشهد - اظهار داشت: ما می دانیم یکی از خصوصیت های خوشنویسی این است که فریاد می زند ابزار به اندازه هدف اهمیت دارد. اگر می خواهیم پیام ما گرفتار بازبینی شود می توانیم ابزار و هدف را مورد بازبینی قرار بدهیم، می توانیم به این رویداد استناد بکنیم و بگوییم اگر به دنبال جهانی شدن هستیم، تعالی در فرم و ابزار مهم می باشد و این مورد اهمیت دارد که باید فرم بی نیاز از ترجمه، بی واسطه و بی نیاز از بومی سازی باشد.
سپس دکتر نظرپور - معاون مالی و اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - بیان نمود: خوشنویسان ما با دست های توانمند و اندیشه پاک و ژرف شعله فرهنگ و ادب فارسی را در طول سالیان متمادی فعالیتهای خود فروزان نگه داشتند و در هر یک با خلق اثری چشم نواز نه تنها در فارسی زبانان را ربوده اند بلکه شمار زیادی از غیر فارسی زبانان را به چشیدن قند فارسی دعوت کرده اند. امروزه کمتر خانه ای است که به تابلویی از هنرمند خوشنویس مزین نشده باشد. جشنواره راه ابریشم که لفظ «رقص قلم» را خود گرفته است، مهر تاییدی براین مدعاست.

در ادامه دکتر علیرضا دلخوش - معاون دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه - اظهار داشت: این اختتامیه، افتتاحیه ای برای یک گفتگو است تا نشان بدهیم اگر غم لشکر انگیزد ما رو به روی او می ایستیم. این جشنواره نشان داد که هنر خوشنویسی و این مراسم از دو منظر قابل توجه است؛ همه هنرمندان از همه سرزمین ها نشان دادند که زبان هنر در همه جا واحد است و همه می توانند با زبان هنر صحبت های واحدی را به بقیه ارائه دهند.در بخشی از این برنامه به قید قرعه از میان کسانی که آثاری ارسال کرده بودند مقرر شد که بخزود از ازبکستان، آنیفاجونو از ازبکستان، محمدرضا موذنی از ایران، علی اکبر اسماعیلی از ایران، عبدالفتاح طاها یونس از مصر، محمد بحیری از الجزایر، علی محمد الجزاوی از اردن، موفق خورشید احمد البیاتی از عراق، بدر علی اجمی از عمان، تمیر از مغولستان، جاوئنگ از کره جنوبی، محمد اشرف از پاکستان، محمد ارزگانی از افغانستان، نجیب الله انواری از افغانستان، اصلان از هند، یونیان از چین، صداقت جباری از ایران، میر زهرا از آذربایجان، شمس الدین مرادی از ایران، مهدی اسماعیلی مودی از ایران به مدت یک هفته در شهر مشهد میهمان باشند.
در ادامه ضمن امضای تفاهم نامه همکاری فرهنگی میان کمیسیون ملی یونسکو و ایران مال، مرکز اسناد کتابخانه کمیسیون ملی یونسکو در ایران راه اندازی شد.1399/11/11
13:44:13
0.0 / 5
1015
تگهای خبر: شركت , فرهنگ , كشور , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴