BonAir
بن ایر

شروط سفرهای نوروزی

شروط سفرهای نوروزی

معاون گردشگری می گوید: برقراری سفرهای نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است. ضمن این که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز ممنوع خواهد بود و سفر به نقاط دیگر کشور به عرضه «رزرو اقامتگاه» منوط خواهد شد.


سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از آخرین جلسه این ستاد به مصوبه های در ارتباط با سفرهای نوروزی اشاره ای کلی کرد و رفع محدودیت ها و برقراری سفر در تعطیلات نوروزی را مشروط به این دانست که «در یک و نیم ماه باقی مانده تا آخر سال، شرایط را مناسب نگه داریم». ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ با درنظر گرفتن این ملاحظات درباره آخرین تصمیم های گرفته شده برای سفر در تعطیلات نوروز به ایسنا اظهار داشت: بیشتر از یک ماه است که طرح سفر ایمن و هوشمند در مراجع مختلف، از وزارت بهداشت تا قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شده و با نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی هم رایزنی هایی صورت گرفته، به هر حال مبحث حمل و نقل در سفرهای نورزی بسیار اثرگذار می باشد. جلسات مختلفی هم برای رفع ابهام و پرسش و پاسخ برگزار شد تا در نهایت، طرح را پذیرفتند و تایید کردند و قرار شد مدیریت سفر ایمن در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد، هرچند که دغدغه هایی از بابت حاد شدن شرایط ویروس کرونا در کشور وجود دارد.
او اضافه کرد: بنابر مذاکرات و توافق هایی که تا این مرحله صورت گرفته است، فعالیت ها و خدمات در رابطه با سفر و گردشگری در تعطیلات نوروز به صورت محدود و کنترل شده خواهد بود و برقراری سفرهای نوروزی هم مشروط بر این است که در ایام پیش رو وضعیت ویروس کرونا در کشور فوق العاده و یا بحرانی نشود.
تیموری اظهار داشت: کلیت طرح سفر ایمن در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده و قبل از آن هم در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تایید شده است. مقرر است سفرها طبقه بندی شوند که این فرآیند در اختیار و مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. بخشی از این سفرها به صورت برنامه ریزی شده و با تور خواهد بود که از راه دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز اجرا می شود؛ این بخش را از راه سامانه ثبت تور می توان مدیریت و کنترل کرد. این سامانه مدت ها است که راه اندازی شده و فقط نیروی انتظامی باید به آن اضافه شود تا از راه کد رهگیری که برای هر تور صادر می شود، سفرهای گروهی رصد شود. در این کد که روی وسلیه نقلیه نصب می شود، نام راهنما، آژانس و اتومبیل هم مشخص است. اگر توری این کد را نداشته باشد، پلیس اجازه حرکت نمی دهد. این اقدام نه تنها از فعالیت تورهای بدون مجوز جلوگیری خواهد نمود که نظارت بر تورهای دارای مجوز را هم آسان می کند.

سفر نوروزی به «رزرو محل اقامت» مشروط شد
وی در ادامه بیان نمود: دغدغه بیشتر در ارتباط با سفرهایی است که مستقل و بدون برنامه ریزی انجام می شود که برقراری این نوع سفرها به عرضه رزرو محل اقامت مشروط شده است، در این صورت می توان این سفرها را مدیریت کرد. اطلاعات تمام مراکز اقامتی مجاز هم در سامانه «جانا» موجود است و مردم می توانند از این طریق محل اقامت مناسب خویش را قبل از سفر، انتخاب و سپس رزرو کنند. در واقع ما از این طریق روی وضعیت ایمنی و بهداشت اقامتگاه ها نظارت می نماییم.
تیموری درباره چگونگی کنترل این دسته از مسافران که درصد بیشتری را حتما به خود اختصاص خواهند داد، توضیح داد: طرح سفر ایمن از راه ستاد خدمات سفر پیش خواهد رفت که در هماهنگی کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا برای شناسایی و معرفی مقاصد ایمن و کم خطر خواهد بود. از راه همین ستاد با نیروی انتظامی هماهنگی می شود تا ضمن پیشگیری از سفر به مناطق پرخطرِ قرمز و نارنجی، در مبادی ورودی مجوز اقامت مسافران کنترل شود که در صورت نداشتن تاییدیه رزرو، اجازه ورود به شهر یا استان داده نمی گردد.
معاون گردشگری اظهار داشت: در کنار این گروه ها، افرادی هم هستند که شخصی اما با وسایل نقلیه عمومی سفر می کنند که پیش شرط فروش بلیت به آنها مثل حالا، استعلام از مبتلا شدن به کرونا و داشتن رزرو محل اقامت است، بدین منظور هم رایزنی هایی با وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است.
تیموری بیان نمود: انگیزه ما از تاکید برای داشتن رزرو محل اقامت این است که مردم از مکان های قابل نظارت و کنترل شده استفاده کنند. همه تاسیسات گردشگری ملزم هستند از راه سامانه ماسک اطلاعات بیماران را رصد و از پذیرش مبتلایان که دوران نقاهت ۱۴ روزه آنها تمام نشده است، اجتناب کنند.

اسکان نوروزی در مدارس و کمپ ها ممنوع شد
وی همینطور اظهار داشت: برپایه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت مدارس و کمپ های ورودی شهرها در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ ممنوع خواهد بود و امکان پذیرش مسافر در این مراکز وجود ندارد. قرار شده از هرگونه تجمع آفرینی و استقرار چادرهای مسافرتی در محل های عمومی هم جلوگیری شود.
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره شیوه نظارت بر سفرهای نوروزی با عنایت به محدودیت تعداد ناظران در سالهای گذشته، اظهار نمود: مقرر است نظارت ها از راه دستگاههای عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر به صورت تلفیقی و ترکیبی صورت گیرد. در این فاصله همه پروتکل ها و راهنمایی های سفر در کرونا برای تاسیسات گردشگری، راهنماها، سایت های گردشگری و موزه ها یادآوری می شود و همزمان کلاس های آموزشی برای شاغلان و فعالان گردشگری برگزار می گردد. سرفصل های این آموزش آماده و اعتبارات آن گرفته شده است که قرار بود پس از تصویب طرح سفر ایمن در ستاد کرونا، اجرا شود. نظارت، آموزش و اطلاع رسانی ضمیمه این طرح شده است.
تیموری لازمه اجرای درست این طرح در تعطیلات نوروز را همکاری همه دستگاه ها، فعالان گردشگری و بخصوص مردم دانست و اظهار داشت: این یک ماه زمان طلایی است؛ اگر خوب مدیریت شود و با پیک کرونا مواجه نشویم، نوروز کم دغدغه ای خواهیم داشت.

داشتن تست کرونا برای سفر نوروز الزامی است؟
وی در پاسخ به این که آیا همراه داشتن گواهی منفی تست کرونا از شروط سفر است، اظهار داشت: گواهی منفی تست PCR در سفرهای داخلی شرط نیست اما برای سفرهای خارجی بنابر پروتکل های توافق شده بین کشورها ضروری و الزامی است.
تیموری در پاسخ به این سؤال که با عنایت به دغدغه های مطرح شده درباره کنترل سفرهای انبوه و بی برنامه، ظرفیت محدودی برای تورها، هتل ها و شهرها تعیین شده است، اظهار نمود: این ظرفیت برپایه پروتکل هایی که ستاد ملی مبارزه کرونا مشخص کرده، تعیین شده است.
معاون گردشگری با اعتقاد به این که ازسرگیری فعالیتهای در رابطه با گردشگری در تعطیلات نوروز بعد از یک سال تعطیلی و رکود، بیشتر جنبه حمایتی دارد، اظهار نمود: فعالان گردشگری نوروز سال ۹۹ را به خاطر کرونا و نوروز ۹۸ را به خاطر سیل از دست داده اند، اگر فرصت عید سال جاری هم از دست برود خسارت آنها جبران ناپذیر می شود، برای همین دولت همراهی کرد، اما طبیعی است که دغدغه هایی از بابت خارج شدن کنترل سفرها و بحرانی شدن وضعیت ویروس کرونا در کشور داشته باشد. نگاه دولت بر این است که اگر گشایشی ایجاد می شود با هدف پشتیبانی از کسب و کارها باشد. از سوی دیگر، یک سال است که بیشتر مردم سفر نرفته اند یا تفریحی نداشته اند، حفظ نشاط اجتماعی دغدغه دیگر دولت بود که در تایید طرح سفر ایمن در تعطیلات نوروز تأثیر داشت.1399/11/15
13:14:32
0.0 / 5
940
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵