BonAir
بن ایر

فیروز باقرزاده درگذشت

فیروز باقرزاده درگذشت

به گزارش بن ایر فیروز باقرزاده، چهره پیشکسوت دیرینه شناسی و میراث فرهنگی در ۹۰ سالگی در پاریس دارفانی را وداع گفت.


کوروش محمدخانی – دیرینه شناس و دوست فیروز باقرزاده – با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت که او به علت کهولت سن امروز (پنج شنبه، ۱۶ بهمن ماه) دار فانی را وداع گفت.
او با بیان اینکه مرحوم فیروز باقرزاده در طول چند سال قبل به علت کهولت سن عمل های جراحی روی چشم و زبان خود انجام داده بود، اظهار کر: به علت این که وی در طول چند دهه گذشته در پاریس زندگی می کرد و خانواده اش هم در این شهر هستند، احیانا پیکرش در همان جا به خاک سپرده می شود.
فیروز باقرزاده خرداد ۱۳۰۹ در تهران به دنیا آمد و سال ۱۳۴۴ در رشته ادبیات و زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. وی در سال ۱۳۳۵ در اداره کل هنرهای زیبای کشور استخدام شد و در سال ۱۳۳۷ به آمریکا رفت تا در دانشگاه ایلینوی در رشته تاریخ هنر جهان تحصیل کند. وی مدرک کارشناسی ارشد خویش را در این رشته دریافت کرد و در ادامه در پاریس در رشته دیرینه شناسی و تاریخ هنر ایران در مقطع دکتری تحصیل کرد.
باقرزاده سرانجام با تجربه اندوزی در زمینه هنر ایران به ایران بازگشت و مرکز دیرینه شناسی ایران را پایه گذاشت که این مرکز در زمان مدیریت او خدمات شایانی برای دیرینه شناسی ایران انجام داد.
پایه گذاری مرکز دیرینه شناسی در ساختاری مشخص در آذر ۱۳۵۱ از کارهای مهم دکتر فیروز باقرزاده است که می توان گفت سازمان میراث فرهنگی در سالهای بعد از انقلاب بر مبنای همان طرح جدید دکتر باقرزاده ادامه پیدا کرد. پیشگیری از خروج آثار باستانی از ایران، شکل دهی مناسب بررسی ها و جستجوهای باستان شناسی، جوان گرایی، برگزاری همایش های سالانه دیرینه شناسی ایران و توسعه موزه ایران باستان از اقدامات مهم و ماندگار دکتر باقرزاده است.
مرحوم باقرزاده به همراه مرحوم شهریار عدل پرونده ثبت جهانی تخت جمشید و چغازنبیل و میدان نقش جهان را تهیه کردند و برای جهانی شدن به یونسکو فرستادند.
فیروز باقرزاده بعنوان اولین رئیس کمیته میراث جهانی یونسکو، طرح تشکیل مرکز دیرینه شناسی ایران با هدف قانونمند کردن، ضابطه مند کردن و ساماندهی کاوش ها و پژوهش های دیرینه شناسی ایران را عملی کرد؛ دوران کاری وی در این عرصه دوران طلایی دیرینه شناسی ایران نامیده می شود.
روح الله شیرازی - رئیس پژوهشکده دیرینه شناسی - پیشتر درباره فیروز باقرزاده گفته بود «لغو قانون تقسیم اموال و اشیای فرهنگی در هیأت های مشترک ایرانی و خارجی که تا پیش از این مرسوم بود و حضور در مجامع علمی و بین المللی از مهم ترین خصوصیت های دوران خدمت باقرزاده بود.»

1399/11/18
10:31:42
0.0 / 5
964
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴