BonAir
بن ایر

خانه لطفعی زاده فرزندخوانده یا فرزند رانده؟

خانه لطفعی زاده فرزندخوانده یا فرزند رانده؟

بن ایر: سه سال پیش وقتی علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود دستور ثبت خانه «لطفعلی زاده» را به استاندار کرمان داد، ولی اکنون از جایگاه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که ریاست کمیته تشخیص نفایس را به عهده دارد، حکم به غیرنفیس بودن این خانه داده و فروش آنرا هم بدون مانع دانسته است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، کمیته تشخیص نفایس شنبه ۱۸ بهمن ماه به ریاست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شد. بعد از آن که ۱۷ اثر از استان خراسان رضوی مورد بررسی قرار گرفت و «میل خسروجرد» و «مصلی سبزوار» نفیس تشخیص داده شد، پرونده خانه «لطفعلی زاده» از کرمان هم مورد بررسی قرار گرفت. این خانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی است که برای فروش آن از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره نفیس بودن آن استعلام گرفته شده، در نهایت اعضای این کمیته به غیرنفیس بودن این خانه رأی دادند و فروش آنرا به استناد قانون تشکیل صندوق توسعه از راه این موسسه بدون مانع دانستند.
این درحالی است که مهرماه سال ۹۶ علی اصغر مونسان که آن موقع رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود در نامه ای به استاندار کرمان، مراتب ثبت ملی اثر فرهنگی تاریخی «خانه لطفعلی زاده» را ابلاغ نمود. در همان نامه آمده که «اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم به حساب می آید و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.»
مستندات دقیقی درباره خانه لطفعلی زاده کرمان در دسترس نیست اما منصور خواجه پور، عضو هیات علمی دانشکده هنر دانشگاه شهید باهنر کرمان گفته که این خانه از دوران قاجار به جای مانده و شاهدی از روابط اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی آن دوران است. ولی اکنون صدمه های کالبدی جدی دیده و ترک های شدید و فرسایش های عمیقی در این خانه اتفاق افتاده است.
سید مصطفی آیت الهی موسوی ـ معاون امور عمرانی استاندار کرمان ـ مردادماه ۹۹ در جلسه گروه کاری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان نسبت به مرمت این خانه انتقاد شدیدی کرد. او از عبارت «کاهلی برخی دستگاه ها و نهادها» در شرح وضعیت مرمت این خانه بهره برده و اظهار داشته بود: متاسفانه شاهدیم در هر دوره سیاست های میراث فرهنگی تغییر می کند، طوری که در یک دوره فقط به فکر ثبت ملی آثار بودن و در یک دوره فقط روی مرمت بناها تمرکز داشته و دیگر حوزه ها را فراموش می کردند. لازم است این سیاست های مجموعه میراث فرهنگی بازبینی شود.
او اظهار کرده بود: طرح مرمت خانه «لطفعلی زاده» باید سه ماهه با همکاری بانک رسالت و مشاور این طرح به پایان می رسید، اما حالا حدود هشت ماه از آن مصوبه می گذرد و هیچ کاری برای احیای این خانه تاریخی صورت نگرفته است و با عنایت به این که سند این بنا به نام دولت می باشد، به دنبال جذب سرمایه گذار برای احیای این آثار تاریخی هستیم. در ابتدا مقرر شده بود که بانک رسالت این مجموعه را به موزه خوشنویسی استان تبدیل کند که بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی بانک رسالت وظیفه دیگری برعهده گرفت و کار احیای این بنا را لغو کرد؛ بنابراین باید به دنبال جذب سرمایه گذار باشیم.
حالا حکم جدید کمیته نفایس نشان داده است وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با نفیس ندانستن این خانه، به شیوه خود چاره ای برای عمارت مهجور کرمانی پیدا کرده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذرماه ۹۹ در حاشیه دومین جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی در توجیه واگذاری برخی بناهای تاریخی، اظهار داشته بود: تعداد بناهای تاریخی کشور زیاد بوده، در حالیکه منابع و بودجه ما بسیار محدود است، ازاین رو با این بودجه محدود نمی توانیم به این همه مطالبات پاسخ دهیم، بنابراین بنابر احکام قانونی این اجازه را پیدا کردیم که بناهای تاریخی را که نفیس و منحصر به فرد شناخته نمی شوند بتوانیم به سرمایه گذاران بیرونی و مردم واگذار نماییم.
او اظهار داشته بود: این واگذاری ها با تأیید طرح های مرمتی در دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و با نظارت عالی که معاونت میراث فرهنگی اعمال می کند، صورت خواهد گرفت و از منابع خود مردم استفاده می نماییم ضمن این که در کنار آن جاذبه های بسیار خوبی برای حوزه های گردشگری و اشتغال برای جوانان ایجاد می شود.
مونسان همینطور اظهار کرده بود: برای این که واگذاری ها سرعت پیدا کند، مقرر شد تا جلسه ها به صورت هفتگی با حضور من تشکیل گردد. با عنایت به این که بناهای تاریخی بی نظیری در کشور وجود دارد، واگذاری آنها هم جلو تخریب بیشتر را می گیرد و هم می توان زودتر این بناها را به فضاها و اماکن تاریخی و گردشگری کشور تبدیل کرد، ضمن این که به زیرساخت های گردشگری کشور هم کمک می نماید. با واگذاری این بناهای تاریخی توانسته ایم چندین برابر بیشتر از حجم بودجه ای که حوزه معاونت میراث فرهنگی کشور دارد از منابع بیرونی و مردم استفاده نماییم، انجام این کار سبب شده تا مرمت و حفظ بناهای تاریخی در کشور سرعت پیدا کند.
منبع:

1399/11/19
20:47:25
0.0 / 5
874
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵