BonAir
بن ایر

جشنواره صنایع دستی برگزیدگانش را شناخت

جشنواره صنایع دستی برگزیدگانش را شناخت

پنجمین جشنواره صنایع دستی فجر عصر روز شنبه (دوم اسفند ماه) پایان یافت و برگزیدگانش را شناخت.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی، مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی عصر روز شنبه (دوم اسفند ماه) با حضور علی اصغر مونسان (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)، پویا محمودیان (معاون صنایع دستی) و فعالان در موزه ملی ایران برگزار شد.
ویدا توحدی، مدیرکل دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی در سخنانی درباره تفاوت این دوره با دوره های قبل اظهار نمود: علیرغم شرایط سخت، این دوره با شرایط کمی و کیفی خوبی برگزار شد و مشارکت هنرمندان کم نظیر بود.
او به حضور بیشتر از ۳۰۰ اثر از ۱۵۰ هنرمند سراسر کشور اشاره نمود و اضافه کرد: «تجلیل از فاطمه شاکری از استان بوشهر و پروین اباذری از استان کرمان همچون مراسم افتتاحیه این دوره بود. همینطور نکوداشت استادان فقید صنایع دستی از خصوصیت های اختتامیه به حساب می آید.
او افزود: در این دوره جشنواره جوانانی را شناسایی کردیم که دنباله رو راه والدینشان خواهند بود. کوشش برای دیده شدن آثار هنرمندانی که در شهرها و روستاهای کوچک فعالیت می نمایند از خصوصیت های این دوره بود.
توحدی ایجاد تولیدات فاخر و کم تکرار، ارتقای سطح کیفی، توجه به تقویت آثار و همینطور برقراری ارتباط با صنعتگران را از اهداف این دوره از جشنواره عنوان نمود.
در ادامه جمشید ساعی، بازمانده مرحوم استاد امیرساعی پیشکسوت رشته قلم زنی روی اظهار داشت: ما هیچ وقت فکر نمی نماییم پدر بین ما نیستند. پدر من از ۹ سالگی کار قلمزنی را آغاز کردند و فعالیت شان به سه دوره تقسیم می شود. او با استادانی مانند لاهیجی هم نسل بود. نزدیک به ۳۰ نفر از افراد خانواده مسیر پدر را ادامه می دهند و حتی پا را از آن سبک فراتر گذاشته و در دیگر سبک ها هم فعالیت کردیم. خدا را شاکریم که این رشته را رشد و ادامه دادیم.
محمودیان، معاون صنایع دستی هم در سخنانی بیان نمود: به نمایندگی از خانواده صنایع دستی به کادر درمان، به علت ایثار و گذشت بی شائبه شان تشکر می کنم.
او ضمن اشاره به برگزاری پنجمین فجر صنایع دستی اظهار داشت: این دوره در ایام طاقت فرسا برای صنعتگران و با مشقت های زیاد برگزار گردید. باور داریم جشنواره فجر فضایی برای به نمایش گذاشتن هنرمندان این کشور است، بخش مهم این جشنواره رویش باردیگر سرو در قلب هنرمندان است و فعالیت این عزیزان ما را کشوری برتر و مدعی در صنایع دستی به جهانیان معرفی می کند. صدرنشینی ما به علت ثبت شهر و روستاهای جهانی به دست همین صنعتگران صورت گرفت. ما خویش را وامدار فرزندانی می دانیم که راه پدرانشان را ادامه دادند.
او ضمن اشاره به پیام دوره پنجم جشنواره اضافه کرد: تسلیم نشدن در مقابل یأس و سیاهی پیام این دوره است. این جشنواره ثابت کرد آفرینش های هنری در حوزه صنایع دستی علیرغم سخت ترین روزها تداوم دارد. استقبال استان ها جهت شرکت در این رویداد شاهد این ماجراست.
محمودیان اضافه کرد: پرونده این دوره را در حالی می بندیم که افتخار می نماییم به آنچه در نمایشگاه مان شاهد بودیم و افتخار می نماییم که علیرغم مشکلات کنار هم ادامه دادیم. بطور قطع دوره ششم با چراغداری شما صنعتگران و هنرمندان باشکوه تر برگزار می گردد.
در ادامه مونسان، پویا محمودیان و جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران برای تقدیم لوح ها به برگزیدگان روی سن آمدند.
بهروز زرین دشتی در رشته سرامیک، سارا هدایت طراحی لباس، حسن رحمانی لایه چینی موفق به دریافت سرو سمین شدند.
همینطور زهرا کوشایی فر در رشته درخت های سنتی، زینب مسعودی تذهیب، عباس جلالی کیا منبت چوب، سارو مقرچیان حکاکی فلز، وجیه سادات جلالی معرق چوب و حبیب آروان در رشته قلمزنی موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند.
از جمشید ساعی و محمد شیشه گر در رشته قلمزنی بعنوان بازماندگان تقدیر و دیپلم افتخار به آنها اهدا شد.
ساناز نتاج در رشته دوخت های سنتی، جعفر جعفرصالحی، سمیه احمدی، علیرضا محمدی نیک و حمیده میرزایی هم در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.
منبع:

1399/12/03
12:38:27
0.0 / 5
691
تگهای خبر: تولید , سنتی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳